ua en ru

"Абраменко – це ж талантище!": Стелла Захарова оцінила участь української збірної в Олімпіаді 2018

"Абраменко – це ж талантище!": Стелла Захарова оцінила участь української збірної в Олімпіаді 2018 Фото: Стелла Захарова (РБК-Україна, Віталій Носач)

Замість виділення грошей на тренування спортсменів за кордоном, треба терміново відновлювати спортивні об'єкти в Україні, вважає олімпійська чемпіонка

Чому в кількох останніх Олімпіадах Україні не вдається зайняти лідируючі місця - Styler з'ясовує у тренера зі спортивної гімнастики та чемпіонки Олімпійських ігор 1980 року Стелли Захарової.

Титулована спортсменка та тренер Стелла Захарова зізнається: вона дуже уважно стежить за Зимово. Олімпіадj. 2018 і за тим, яких результатів досягає Україна.

"Сам бог велів стежити за Олімпіадою, адже ми самі спортсмени. Як же ми можемо не вболівати за колег?" - каже вона.

У той же час кількість медалей, завойованих Україною на даний момент (одна золота медаль станом на 20 лютого - ред.), зовсім не радує, додає Захарова.

На її думку, виною тому в першу чергу погане фінансування спорту і корупція, а от самі спортсмени намагаються "вичавити максимум", щоб отримати хороший результат.

"Абраменко – це ж талантище!": Стелла Захарова оцінила участь української збірної в Олімпіаді 2018Фото: "Держава повинна максимально допомагати таким, як чемпіон Абраменко" - Стелла Захарова (РБК-Україна, Віталій Носач)

"Але ми й на цей результат не розраховували, - коментує Стелла Захарова. - Я так розумію, що на Олімпіаду виїжджали і розраховували, що у нас взагалі не буде медалей. Але молоді талановиті люди працюють і приносять Україні медалі, незважаючи ні на що. Абраменко – це ж талантище! країнський спортсмен Олександр Абраменко на Олімпіаді 2018 в Пхенчхані отримав золоту медаль – ред.)".

Захарова підкреслює: "золото", яке завоював українець Олександр Абраменко - це заслужена медаль спортсмена, а не тих чиновників, які з ним фотографуються.

"Абраменко - дуже талановитий хлопець, який тренувався за кордоном, Тому що умов у нього вдома не було. Але він приніс олімпійську медаль для України, а не для іншої країни! Держава повинна максимально допомагати таким, як він. Адже часто буває так, що у підготовку спортсмени вкладають свої гроші, щоб потім завоювати медаль. Знаходять спонсорів, батьки дуже допомагають", - підкреслює вона.

Можна заощадити гроші на форму спортсменам, працюючи з відомими світовими брендами

Зараз Міністерство молоді і спорту регулярно фінансує навчально-тренувальні збори українських спортсменів за кордоном. На думку спортсменки, набагато ефективніше було б вкладати гроші в інфраструктуру на місцях, ремонтуючи спортивні бази. Тоді не було б необхідності тренуватися в інших країнах.

"Але це, на мій погляд, дуже зручна для чиновників схема – спортсмен виїхав, державні гроші на нього виділили, а контролю над цими коштами немає. Тому дуже зручно відправляти спортсменів в інші країни, замість того щоб вкладати в інфраструктуру наших спортивних об'єктів. А можна було б відремонтувати спортивні зали, палаци, трампліни! Було б бажання", - говорить Стелла Захарова.

"Абраменко – це ж талантище!": Стелла Захарова оцінила участь української збірної в Олімпіаді 2018Фото: "Можна зекономити гроші, якщо найняти хорошого менеджера для роботи з великими світовими фірмами-виробниками спортивного одягу" - Стелла Захарова (РБК-Україна, Віталій Носач)

Вона додає:

"Наведу простий приклад: якщо сім'я не заощаджує гроші і ні в що не інвестує, а лише витрачає, то в майбутньому не буде мати нічого. Те ж саме – з нашою спортивною формою. Можна заощадити гроші, якщо найняти хорошого менеджера для роботи з великими світовими фірмами-виробниками спортивного одягу. Всі ми бачимо, як іноземні спортсмени виступають у формі Nike або Adidas. Країна не купує цю форму, а навпаки – великий бренд платить іменитому спортсмену за те, що той носить його форму".

"Йде боротьба світових компаній, щоб одягнути знаменитих спортсменів"

За словами спортсменки, першу національну збірну України можна було б одягати точно так само, замість того, щоб витрачати гроші на закупівлю форми.

"Коли я була президентом української федерації гімнастики, ми весь час шукали, розсилали пропозиції. І в підсумку знайшли американську компанію, яка одягла всю національну збірну команду зі спортивної гімнастики. Фірма була зацікавлена в цьому! Згідно з договором, вони нам платили гроші також і за 1-8 місця на чемпіонатах світу та Європи. Крім того, вони одягали і тренерів, і юніорську збірну. Точно так само робиться в інших країнах, коли йде боротьба світових компаній, щоб одягнути знаменитих спортсменів. Для фірми це реклама, а держава не витрачає багато грошей на форму", - каже спортсменка.

Сьогодні для розвитку спорту потрібна політична воля глави нашої держави, вважає олімпійська чемпіонка.

“Але замість систематичної роботи по відновленню спортивних об'єктів по всій країні відновили лише велотрек в центрі Києва, та й то активісти відстояли його. Система не дає спортсмену розвиватися. Хоча у нас багатюща країна, у нас чималий бюджет міністерства спорту, якого б вистачило на реконструкцію найважливіших об'єктів", - висловлює свою думку Стелла Захарова.

"Війна – це не причина того, що країна повинна помирати"

Часто звучать думки про те, що війна – не час для того, щоб активно займатися розвитком спорту, згадує вона.

"Але війна – це не причина того, що країна повинна помирати. Навіть під час війни люди зупиняли бойові дії заради спортивних змагань. Війни зупинялися, коли йшли Олімпіади. Адже спорт несе за собою мир у всьому світі. І якщо б не тотальна корупція в країні, все розвивалося б саме собою", - додає Захарова.

"Абраменко – це ж талантище!": Стелла Захарова оцінила участь української збірної в Олімпіаді 2018Фото: "Система не дає спортсмену розвиватися. Хоча у нас багатюща країна" - Стелла Захарова (РБК-Україна, Віталій Носач)

За її словами, спорт останнім часом часто пов'язують з політикою.

"Ми просимо Верховну Раду, щоб вона проголосувала за закон про меценатство, щоб меценати могли спонсорувати спорт. Але руху в цьому напрямку зараз я не бачу. Де б не були статусні заходи, скрізь у спорті так чи інакше присутня політика", - констатує вона.

Захарова згадує випадок з відстороненням російських спортсменів від участі в Олімпіаді в Пхенчхані.

Згідно висновків Міжнародного олімпійського комітету, на Олімпіади для російської збірної не повинно бути ніяких урочистих церемоній: ні прапора, ні гімну, ні національної форми. У комітеті кажуть, що Росія і далі не поспішає взяти на себе всю відповідальність і затягує проведення реальної, радикальної і піддається перевірці реформи у всіх олімпійських видах спорту.

МОК довічно дискваліфікував ще 11 російських спортсменів, які брали участь в Олімпійських іграх у Сочі в 2014 році і відібрав дві медалі. Про це повідомляє прес-служба організації, сообщает Сегодня.

"Тепер російські спортсмени виступають на олімпіаді під національним олімпійським прапором, а не під прапором Росії. Але я вважаю, що не можна "зливати" всіх під одну гребінку. Не можна позбавляти більшість спортсменів можливості виступу під своїм прапором, від якої країни той би не виступав. Адже це найвище звання, вища змагання. Я більше ніж впевнена, що тут присутня політика потужних держав. І через це страждають спортсмени. Через один підпис перекреслюється важка чотирирічна, а може навіть і восьмирічна робота цієї людини. Так, є покарання за допінг, де людина явно вчинила неправильно. Але на допінгу сидять сьогодні всі! Ситуація дуже складна, але однозначно тут присутня політика", - висловила свою думку Стелла Захарова.

"Потрібно повернути наших фахівців з інших країн"

При цьому інші країни можуть запропонувати спортсмену кращі умови, і спортсмен може виступати під іншим прапором.

"Абраменко – це ж талантище!": Стелла Захарова оцінила участь української збірної в Олімпіаді 2018Фото: "Глава держави повинен взяти на себе обов'язок відновити сферу" - Стелла Захарова (РБК-Україна, Віталій Носач)

"Уявіть: от ви працюєте, вкладаєте свій ресурс, свої сили, роботодавець обіцяє вам гроші, але все потім і потім. Молодий фахівець, який себе розвиває, до якогось моменту з цим мириться. Але з часом він буде розглядати інші пропозиції про роботу, більш вигідні. Тим більше, коли з'являється сім'я, і її потрібно годувати", - говорить Захарова.

Олімпійська чемпіонка додає: кар'єра у спорті триває недовго, і за цей короткий період людина хоче себе максимально реалізувати і досягти хороших результатів.

"Якщо нинішня складна ситуація зі спортом в Україні і далі буде продовжуватися, то нам загрожує тотальне знищення нашого спорту. Глава держави повинен взяти на себе обов'язок відновити сферу. Потрібно повернути наших фахівців з інших країн. Але вони не молодіють. А молодих нема, тому що нема кому вчити. Хочеться закінчити на позитивній ноті, але все ж систему потрібно тотально міняти. І це залежить не так від спортсменів, як від політичної волі", - говорить Стелла Захарова.

Раніше Стелла Захарова розповіла, що спорт в Україні робиться всупереч, а не завдяки державі.