Безготівковий розрахунок в Україні стане основним видом отримання заробітньої плати
Безготівковий розрахунок в Україні в Нацбанку запропонували зробити основним видом розрахунку для українців. НБУ планує знизити граничну суму розрахунків готівкою між юридичними і фізичними особами з 50 тис. до 15 тис. грн в день. У НБУ кажуть, що зміни правил ставлять за мету в першу чергу звуження сфери використання готівки, подальше збільшення частки безготівкових розрахунків і виведення готівки "з тіні". Про це розповідається в матеріалі "Сьогодні".
Зменшення суми готівкового розрахунку більш ніж у три рази регламентується проектом Постанови НБУ "Про затвердження змін до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", який розміщений на сайті Національного банку. В даний час ліміт готівкових розрахунків, які можна здійснювати протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами становить 50 тис. грн. У проекті постанови пропонується знизити цей поріг до розміру, який не перевищує 10% від суми, встановленої для фінансових операцій з готівкою, які підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу".
Згідно з чинним законодавством України, моніторингу підлягають фінансові операції на суму вище 150 тисяч гривень. Зниження порогу до 10% означає, що готівку українці зможуть отримати до 15 тисяч на день. Якщо сума фінмоніторингу зміниться, автоматично зміниться і граничний розмір готівкових розрахунків юросіб з громадянами.
Любите готівку? Про це дізнаються
Проектом передбачено не тільки обмеження суми виведення готівкових коштів, але і повідомлення підприємцями про клієнтів, які воліли готівковий розрахунок. Нацбанк має намір робити запити з інформацією про клієнтів, які вважали за краще розрахуватися або отримати розрахунок готівкою.
"Суб'єкти господарювання у разі зняття готівкових коштів з поточних рахунків з метою здійснення готівкових розрахунків з фізичними особами зобов'язані надавати за запитом банку (філії, відділення) підтверджувальні документи, на підставі яких здійснюються такі готівкові розрахунки, та інші документи, які необхідні банку для вивчення клієнта", – йдеться у змінах до Положення.
Для кого створюються нові правила
У проекті постанови пропонується розширити дію правила "готівкові розрахунки фізичних осіб – довірених осіб суб'єктів господарювання, які отримали готівку для виконання окремих цивільно-правових дій від імені та за рахунок такого суб'єкта господарювання". Таким формулюванням Нацбанк натякає на прозору оплату праці. Швидше за все, більшість українців буде отримувати заробітну плату на картку, а компанії будуть зобов'язані розраховуватися тільки з офіційно узаконеними співробітниками. Крім зарплат, під дію нової постанови можуть потрапити кредити (не можна буде отримати готівкою понад 15 тис. грн), зняття готівки з депозитів, страхові виплати і т. д. Отримати в цих випадках гроші можна буде тільки на банківську карту. Новий проект може стати проблемою для жителів невеликих селищ, де безготівковий розрахунок поки недостатньо інтегрований.
Розплачуватися в магазинах українці надалі зможуть до 50 тисяч гривень. Розмір готівкових розрахунків між суб'єктами підприємницької діяльності, згідно з проектом постанови, також залишається незмінним – 10 тис. грн.
Мета нововведень – висновок готівки "з тіні"
У Нацбанку вважають, що зміна правил спрямована на звуження сфери використання готівки, подальше збільшення частки безготівкових розрахунків і виведення готівки "з тіні". Також одним із завдань нововведення є "забезпечення стабільності надходжень готівки у банківську систему", – йдеться в повідомленні НБУ.
Зменшити готівкові розрахунки рекомендували Україні та європейські партнери.
"За результатами 5-го раунду оцінювання Комітетом експертів Ради Європи з питань оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (MONEYVAL) визначено, що рівень готівкового обігу в Україні є високим і вважається значною загрозою для фінансової системи та економіки країни", – йдеться у супровідних документах до проекту постанови НБУ.
Обговорення запропонованого проекту постанови НБУ триватиме до 27 березня. Передбачається, що постанова набуде чинності відразу після прийняття, на наступний день після його офіційної публікації.
Як повідомлялося раніше, Нацбанк у січні зберіг облікову ставку на рівні 18% річних і повідомили, що можуть повернутися до питання зниження облікової ставки в 2019 році.
Нагадаємо, що НБУ випустив в обіг банкноту номіналом 500 гривень зразка 2015 року з підписом голови НБУ Якова Смолія.
Також ми писали про те, що ПриватБанк досить оригінальним способом закликав українців оформляти платіжні картки, нагадавши історію про наркобароне Пабло Ескобара, який витрачав шалені гроші на гумки для банкнот.