Нацбанк зберіг облікову ставку: як це вплине на життя українців
В НБУ можуть повернутися до питання зниження облікової ставки пізніше у 2019 році
У четвер, 31 січня, Національний банк України прийняв рішення зберегти облікову ставку на рівні 18% річних. Як зазначають у прес-службі регулятора, збереження ставки на такому рівні спрямоване на зниження рівня інфляції до цілі 5% у 2020-му році в Україні.
Раніше під час виступу у Верховній Раді кілька днів тому голова НБУ Яків Смолій сказав, що рівень облікової ставки НБУ - занадто високий, і Нацбанк може прийняти рішення про її зниження.
Облікову ставку залишили на рівні 18% - що це означатиме для українців і як позначиться на їх житті?
З таким питанням Styler звернувся до Володимира Дубровського, старшого економіста Центру соціально-економічних досліджень CASE-Україна, головного експерт групи "Податкова і бюджетна реформа" Реанімаційного Пакету Реформ.
"У людей немає довіри до національної валюти"
Перш за все економіст підкреслив, що збереження ставки, звісно, не несе змін.
"Не знаю, що може змінитися, якщо змін немає. В той же час рівень інфляції, скоріше за все, буде спадати", - прогнозує він.
Проте є комплекс різних проблем, який впливає на ситуацію, каже Володимир Дубровський.
"Одна з них – це те, що в Україні присутні постійні девальваційні очікування, тобто і прості люди, і бізнес, ввесь час думають про те, що гривня може девальвувати. У людей немає довіри до національної валюти. Відповідно, фінансові інструменти, які дають доходність на рівні навіть тієї інфляції, яка є, плюс – пару відсотків, не задовольняють", - коментує економіст.
Фото: "В Україні є постійні девальваційні очікування" - економіст (УНІАН)
По-друге, є проблема й з тим, що вартість інструментів державного запозичення, які є малоризиковими, визначається ринком і приблизно відповідає такій самій ставці, каже Дубровський.
"Якщо ставка буде нижчою за вартість запозичень, то це буде дуже вигідний бізнес – позичати гроші у держави, купувати ці державні запозичення і отримувати дохід просто на рівному місці. І саме це не дозволяє суттєво знизити цю ставку," – пояснює він.
"Ця ставка – об’єктивно обумовлена"
Також у НБУ повідомили, що можуть повернутися до питання зниження облікової ставки у 2019 році. Про це під час брифінгу повідомила перший заступник голови Національного банку України Катерина Рожкова.
"Якщо буде зміна ситуації на ринку, якщо ринок буде заспокоюватися і задовольнятися меншими дохідностями, то й НБУ буде знижувати свою ставку", - коментує Володимир Дубровський.
Зараз же ситуація на ринку не змінилася, бо й ставку лишили без змін, нагадує він.
"Я би не сказав, що ця ситуація є дуже хорошою. Тому що все-таки ці ставки для нормального бізнесу доволі високі. Але ця ставка – об’єктивно обумовлена. Зокрема, вона обумовлена слабкістю прав власності, слабкістю наших державних фінансів, і глибокою недовірою до держави, інститутів, до валюти, до регулятора, тощо", - каже експерт.
За його словами, це фундаментальні фактори, які, на жаль, не дозволяють сподіватися на те, що ситуація швидко вирішиться у позитивний бік.
"Але будемо сподіватися, що коли ці фактори будуть поступово пом’якшуватися, то й ставка буде поступово знижуватися", - додає економіст.
Нагадаємо, за даними Державної служби статистики, за 2018 рік (до грудня 2017 року) ціни в Україні виросли на 9,8%.
Також стало відомо, кому в Україні підвищать зарплату з 1 лютого 2019 року.