Безкоштовні ліки: українцям підготували нові сюрпризи

Безкоштовні ліки: українцям підготували нові сюрпризи
Фото: Програма "Доступні Ліки" (УНІАН)

Які важливі зміни торкнуться програми "Доступні ліки" та чого чекати українцям – у матеріалі

Доступні Ліки - програма, яка розпочала діяти в Україні з 1 квітня 2017 року. Невдовзі виповниться два роки, як її почали впроваджувати. Згідно з програмою, українці за рецептом лікаря отримують потрібні їм ліки безкоштовно або з невеликою доплатою. Це ліки від серцево-судинних хвороб, діабету 2 типу і від бронхіальної астми.

Цього року на програму чекають деякі важливі зміни та оновлення. Тим не менше, українці й надалі будуть отримувати важливі для них препарати. На ці цілі у держбюджеті передбачили 1 мільярд 250 мільйонів гривень на регіональну субвенцію та 750 мільйонів гривень – на те, щоб забезпечити підтримку програми через Національну службу здоров'я.

Тим часом декларації з сімейним лікарем, терапевтом або педіатром підписали вже 25 мільйонів українців. Кількість людей, які це зробили, продовжує постійно збільшуватися, кажуть у МОЗ.

У 2019-му програму "Доступні ліки" чекає ґрунтовна трансформація. Що саме зміниться у принципах її роботи?

Безкоштовні ліки: українцям підготували нові сюрпризиФото: Правила дії програми "Доступні ліки" зміняться з 1 квітня 2019 року (moz.gov.ua)

Передбачається, що починаючи з 1 квітня, програму передадуть НСЗУ (Національній службі здоров'я України), тобто тепер відшкодовувати аптекам вартість відпущених медичних препаратів буде єдиний і головний оператор бюджетних коштів – НСЗУ.

За новою моделлю фінансування, всі адміністративні механізми відтепер будуть автоматизовані й централізовані. Це дозволить оперативно реагувати на випадки, коли фінансування раптом не вистачить в тій чи іншій області.  Вже не буде потрібне рішення місцевої влади для того, щоб розподілили кошти на програму, адже раніше місцеві політики нерідко маніпулювали цим питанням.

Ще один важливий нюанс – перехід програми "Доступні ліки" на нову модель фінансування означатиме також впровадження в Україні електронного рецепту. Так, вже з 1 квітня 2019-го року ліки за програмою почнуть відпускати пацієнтам за відповідним номером їхнього рецепту, який система буде надсилати у вигляді смс-повідомлення на мобільний телефон того, кому потрібен рецепт. Гроші аптекам будуть перераховувати напряму.

Безкоштовні ліки: українцям підготували нові сюрпризиФото: З 1 квітня паперові рецепти в аптеках за програмою "Доступні ліки" вже не будуть приймати (УНІАН)

Також для того, щоб отримати електронний рецепт, у пацієнта має бути підписана декларація з сімейним лікарем. Це означає, що без підписаної декларації виписати рецепт за програмою "Доступні ліки" стане неможливо.

Що це означатиме на практиці?

З 1 квітня цього року пацієнти, які не уклали договір зі своїм сімейним лікарем, електронний рецепт отримати не зможуть. Підписана декларація означатиме більшу зручність для пацієнта, а для медичних закладів, аптек, МОЗу та Національної служби здоров'я – точнішу інформацію про те, кому які препарати потрібні. Паперовий рецепт в аптеках за програмою "Доступні ліки" прийматись вже не буде.

Для того, щоб було достатньо часу на імплементацію нового механізму роботи програми, а на пацієнтах це не відобразилося негативно, Уряд передбачив у державному бюджеті гроші на 1 квартал 2019-го року поки що за старою моделлю фінансування. На це передбачається 250 мільйонів гривень – окрема субвенція із держбюджету.

Нагадаємо, раніше Кабмін вже визначився із датою впровадження електронного рецепту в Україні.

Крім того, стало відомо, скільки в середньому українці витрачають на ліки та лікування за рік.

Відео: Чи можна економити на покупці ліків? (video.rbc.ua)

Новини партнерів
On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся