ua en ru

"Навіть повітря продали": як живуть постраждалі від афери Войцеховського в одному з недобудов Києва

"Навіть повітря продали": як живуть постраждалі від афери Войцеховського в одному з недобудов Києва Фото: Nebo Sky на Троєщині - один з недобудов Войцеховського (Віталій Носач, РБК-Україна)

Майже 40 тисяч українців стали заручниками будівельної афери століття. 40 новобудов у Києві цієї зими не дочекаються подачі тепла, а в багатьох будинках немає ні світла, ні води, ні газу, не працюють ліфти

Жертвами будівельної афери, яку провернув тільки один чоловік – Анатолій Войцеховський, стали інвестори, які в різний час вклали гроші в квартири на сорока об'єктах в столиці.

За час слідства виявилося, що Войцеховский став власником десятків фірм, які незаконно захоплювали ділянки землі і швидко зводили на них висотки. Квартири в споруджуваних будинках продавали за ціною, нижче ринкової. Це і приваблювало багатьох клієнтів.

Нещодавно стало відомо, що Генпрокуратура завершила досудове розслідування скандальної "справи Войцеховського" і заарештувала майно на 200 мільйонів гривень. Зараз адвокатам афериста передадуть матеріали по справі, після чого розпочнуться засідання суду.

Крім цього, зараз продовжують розслідувати факти самовільного захоплення решти земельних ділянок, використання їх у 2004-2016 роках для незаконного будівництва житлових і офісних комплексів, а також привласнення коштів інвесторів у будівництво під виглядом незаконного продажу квартир у побудованих житлових будинках, ухилення від сплати податків. Але постраждалі інвестори не особливо вірять в те, що суд буде чесним і прозорим, а сама справа, швидше за все, затягнеться на роки.

Styler побував на одному з найбільш скандальних об'єктів Войцеховського, Nebo Sky на Троєщині і дізнався, як живуть постраждалі інвестори тих секцій, які на момент арешту Войцеховського були здані в експлуатацію.

"Перлина Троєщини", що стала недобудом

Сайт житлового комплексу Nebo Sky досі працює. Людям пропонують придбати квартиру в комплексі, де "завдяки сусідству з парком і мальовничими озерами його жителі завжди будуть дихати свіжим і чистим повітрям, якого часто не вистачає в мегаполісі". Але реальність виявляється зовсім іншою відділ продажу комплексу забитий дошками, а поруч частина порожніх стін недобудови межує з двома секціями, в яких дивом встигла оселитися невелика частина інвесторів.

"Навіть повітря продали": як живуть постраждалі від афери Войцеховського в одному з недобудов Києва

Фото: Відділ продажу закритий, а двері забиті дерев'яними дошками (Віталій Носач, РБК-Україна)

У двох секціях цього комплексу люди досі живуть без гарячої води і інших комунікацій. Наступні секції ще не добудовані, хоча всі квартири давно продані. Втім, ситуація в цьому комплексі ще не найгірша: на багатьох інших об'єктах Войцеховського збудований тільки фундамент, але квартири вже продані.

Раніше комплекс, в якому були заплановані дев'ять секцій, називався "Перлина Троєщини", але після того, як на форумах інвесторів стала все частіше з'являтися інформація про ненадійність забудовника, назву змінили на Nebo Sky.

"Навіть повітря продали": як живуть постраждалі від афери Войцеховського в одному з недобудов КиєваФото: У третій секції залишилося зробити тільки фасад, провести воду та встановити ліфт (Віталій Носач, РБК-Україна)

Руслан Вапельник вже багато років займається бізнесом – продає будівельні матеріали. Ще в той час, коли квартири на об'єктах Войцеховського активно будувалися і практично ніхто не здогадувався про аферу, Руслана попросили привезти на кілька комплексів матеріали для монолітного будівництва. Зараз Руслан Анатолійович керує ОСББ цього комплексу – допомагає вирішувати всеі складні питання, які виникають у мешканців.

Обдурили і постачальників будівельних матеріалів

"Войцеховського я жодного разу не бачив особисто і по телефону не розмовляв. Побачив його тільки один раз по телевізору, коли йому на руки одягали наручники. Кажуть, що він спокійно собі живе в селі під домашнім арештом. Вірить в те, що він прав.

"Квартиру я сам нього не купував. Але він мене кинув як постачальника. Войцеховський, як я вже потім зрозумів, постачальників, які готові були бартером. Деяким давав квартири. А потім, коли не було вже що міняти, знаходив дурників, які привозили йому матеріали у борг. Наприклад, потрібно було 10 тонн металу. За 2 тонни платили аванс, люди бачили гроші та одразу радісно везли матеріалів на сотні тисяч. Уявіть: ви бізнесмен, до вас приходить представник забудовника і каже: постав вікна на всі сорок наших об'єктів. Та будь-який бізнесмен зі стільця впаде, почувши про таке замовлення", - розповідає Руслан Анатолійович. За борги він взяв у забудовника підвальне приміщення для офісу, в якому зробив ремонт за свій рахунок.

"Навіть повітря продали": як живуть постраждалі від афери Войцеховського в одному з недобудов Києва

Фото: У недобудованих секціях квартири давно продані (Віталій Носач, РБК-Україна)

Зараз перша і друга секції комплексу заселені на 90%. Люди живуть фактично без води. Технічних умов на воду немає - Войцеховський обіцянки не виконав.

"Ми домовилися тимчасово брати воду від офісного центру поряд, поки в ньому ремонт. У водоканалі нам пообіцяли, що ТУ на воду дадуть після того, як ми отримаємо права на цю землю, адже вона зараз належить місту", - продовжує Руслан Вапельник.

Після тривалих переговорів у Київеренго теж вирішили піти на зустріч постраждалим і включити опалення за стандартним тарифом, але вже коли земля належатиме інвесторам. Мешканцям видали ТУ на перший етап опалення, згідно з яким гарячої води поки що немає. Також потрібно будувати нову насосну станцію, яка коштує близько 100 мільйонів гривень. Всі ці витрати лягають на мешканців будинку. Також, щоб виконати технічні умови на тепло і світло, інвесторам потрібно заплатити близько 10-12 тисяч гривень. І якщо зазвичай поломки в інших будинках ремонтують за рахунок Київенерго, то тут все теж за свій рахунок.

"Навіть повітря продали": як живуть постраждалі від афери Войцеховського в одному з недобудов КиєваФото: "Не дивлячись на такі тарифи, ніхто звідси їхати не збирається" - голова ОСББ Руслан Вапельник (Віталій Носач, РБК-Украніа)

Зараз люди живуть на так званому будівельному тарифі за світло, а це – удвічі вище звичайного. Приміром, за місяць користування електрикою в однокімнатній квартирі людина платить близько 6 тисяч гривень. За словами Руслана Анатолійовича, дешевше буде просто зняти квартиру.

"Але, незважаючи на такі тарифи, ніхто звідси їхати не збирається. Люди зробили тут ремонти. Уявіть, що буде, якщо вимкнути всі комунікації і виїхати звідси на зиму. Плитка потріскається, шпалери повідпадають. Доведеться платити потім набагато більше", - додає керівник ОСББ.

У пошуках нового забудовника

Крім двох секцій, які заселені людьми, в Nebo Sky ще одна секція майже готова: у ній залишилося тільки виконати фасадні роботи, розвести по поверхах воду і встановити ліфт. І якщо це теоретично зможуть зробити інвестори за свої кошти, то інші секції – в більш жалюгідному стані. В деяких треба добудувати ще 5 поверхів, а в одній – взагалі 18.

Руслан Анатолійович щотижня зустрічається і веде переговори із забудовниками, які могли б завершити будинки. Поки ніхто не погоджується, бачачи, що таке будівництво не принесе достатньо грошей.

"Навіть повітря продали": як живуть постраждалі від афери Войцеховського в одному з недобудов КиєваФото: Мешканці сподіваються, що покрокова інструкція для постраждалих від афери допоможе інвесторам інших комплексів (Віталій Носач, РБК-Украніа)

"Всі квартири вже продані. Навіть повітря продали. Тобто те, чого немає і навряд чи буде, якщо ніхто не погодиться добудувати. А ніхто і не погоджується. Будь-який інвестор, який сюди приходить, – розводить руками. Бо прибутку з цього будівництва – нуль. Але ситуація змінилася б, якби місто нам дало додаткову землю поруч з комплексом. Тоді вже забудовник може будувати і більше секцій, щоб потім продати квартири і мати суттєву вигоду", - коментує потерпілий.

Не дивлячись на те, що на об'єкти накладено арешт, люди Войцеховського досі періодично намагаються пробратися на заморожені будівництва і забрати все, що там залишилося. Нещодавно хотіли зайти на територію Nebo Sky і вивезти кран, який давно не працює. Мешканці їх не пустили.

"Таке трапляється вже не вперше. Люди Войцеховського буквально лізуть на об'єкт. Хотіли забрати арматуру, вивезти все що під руку потрапить. Буває, підмовляють бабусь і дідусів. Пишуть гнівні sms людям, погрожують по телефону. Але якось тримаємося", - говорить Руслан Анатолійович.

"До останнього думали, що тут все надійно"

Пенсіонерка Поліна Миколаївна купила квартиру в Nebo Sky у 2012 році. Тоді ціна за квадратний метр житла в комплексі становила 8,300 гривень, а про те, що "піраміда лопне", ніхто не здогадувався. Мешканців регулярно водили на один з об'єктів, які картинно і показово збудували, щоб показати "надійність" забудовника.

"Навіть повітря продали": як живуть постраждалі від афери Войцеховського в одному з недобудов КиєваФото: "Я прожила на світі 70 років і навіть не уявляла, що на старості років вляпаюся у таке" - Поліна Миколаївна, постраждалий інвестор (Віталій Носач, РБК-Украніа)

"Недалеко будувався ще один комплекс, але там ціни були вищі. А тут – дуже приваблива вартість. Я подумала: поруч озеро, транспортна розв'язка – просто прекрасна, мешканці у вікна один одному не заглядають. Про що ще можна мріяти? Люди буквально розбирали житло, адже ціна була прийнятна. Так і всі інвестори до останнього думали, що тут все надійно. Тут за десять тисяч доларів невелику квартирку можу собі купити навіть студент. А тепер у мене немає документів на володіння квартирою. Немає центрального опалення. Жила, обклавшись пінопластом. Близько двох років на вісімнадцятий поверх піднімалася пішки. Зараз працює один вантажний ліфт. Тепер вже трохи легше, і головне наше завдання – узаконити землю, на якій стоїть будинок", - розповідає інвестор.

Жінка приїхала у Київ кілька років тому з міста Шахтарськ Донецької області. У столиці в той час жила її донька. Продавши нерухомість в рідному місті, Поліна Миколаївна вирішила купити окрему квартиру у столиці.

"Навіть повітря продали": як живуть постраждалі від афери Войцеховського в одному з недобудов КиєваФото: У більшості секцій ліфтів немає взагалі, а мешканці однієї з них два роки ходили пішки (Віталій Носач, РБК-Украніа)

Після того, як будівництво заморозили, на кожному поверсі будинку зібралися ініціативні групи, а жінка стала заступником голови ОСББ будинку. Зараз вона займається технічними та господарськими питаннями. В її підпорядкуванні знаходяться, зокрема, двірник та електрик.

"Я прожила на світі 70 років і навіть не уявляла, що на старості років вляпаюсь у таке. При купівлі житла я питала документи на будівництво. Мені показали документ, згідно з яким земля орендована під будівництво ТРЦ. Звичайно, це здалося дивним. Але мені відповіли: це зроблено для того, щоб потім легше було переоформити під житловий будинок. Звідки мені, літній людині, було знати, що це не так. Якщо тут у нас в будинку серед постраждалих інвесторів є і юристи, і нотаріуси".

Люди досі вилачують розстрочки

Навіть зараз за деякі квартири в цьому та інших комплексах люди продовджують платити. Наприклад, тільки з одного Nebo Sky за минулий місяць на рахунку Войцеховського прийшло більше 200 000 гривень. У більшості випадків люди продовжують платити, не знаючи, що будівництва вже заарештовані.

"Навіть повітря продали": як живуть постраждалі від афери Войцеховського в одному з недобудов КиєваФото: Турбуючись про безпеку комплексу, жителі найняли приватну охоронну компанію (Віталій Носач, РБК-Украніа)

Нещодавно один з інвесторів, молодий хлопець, повернувся з армії. Все це час він не знав про аферу і продовжував справно оплачувати розстрочку, адже йому приходили sms з попередженням про розірвання договору у разі, якщо він не внесе гроші вчасно.

На даний момент для інвесторів комплексу є два шляхи вирішення ситуації: домагатися від КМДА землі у більшому об'ємі, щоб не тільки добудувати заморожені секції, а і додати нові. Тоді з'явиться інтерес у нового забудовника, який допоможе завершити будівництво. Другий шлях – створення житлового кооперативу, пошук невеликого підрядника, який би добудував житло за додаткові гроші.