Близько року тому спочатку користувачів соцмереж, а потім і всю країну сколихнула тривожна новина - у популярного українського музиканта ДІЛІ виявили рак
У міжнародний день боротьби з раком відомий український музикант ДІЛЯ (справжнє ім'я - Едуард Приступа) розповів Styler про те, як переміг серйозну хворобу і як важливо не здаватися, почувши тривожний діагноз.
Шанувальники творчості артиста, та й просто небайдужі українці, відреагували миттєво: люди одразу ж почали перераховувати йому гроші і засипати листами зі словами підтримки. Співак регулярно інформував фанів про стан здоров'я на своїх сторінках у соцмережах.
Через кілька місяців від музиканта надійшли радісні новини: він одужав. Довгий процес лікування минув успішно. Чимало людей впевнені: те, як ДІЛЯ не здався перед хворобою, має послужити прикладом для тих, хто зіткнувся зі складним та загрозливим діагнозом.
Музикант розповів нам, що в лютому 2017 року як раз виповнюється рік з того часу, як йому зробили операцію.
Зараз ДІЛЯ веде активний спосіб життя: творчість, різноманітні соціальні проекти і заняття спортом – все це знову міцно увійшло у його щоденний ритм.
Про те, що у нього рак, музикант дізнався абсолютно випадково. До цього жодних серйозних проблем зі здоров'ям він не мав.
"Знаєте, багато чого в нашому житті трапляється несподівано. Так сталося і в мене. Про свій діагноз я дізнався випадково. Це немов рулетка: є два варіанти – "так" або "ні". Справа в тому, що рак – це така штука, яка може довгий час ніяк не давати про себе знати. Довгий час нічого не болить. Я проходив чергове планове обстеження. Там все і дізнався", - згадує ДІЛЯ.
Вже після перших обстежень лікарі відразу сказали, що зволікати з операцією не варто. В сечостатевій системі виявили пухлину, яку абсолютно точно потрібно було видаляти. "Рак другої стадії" – слова доктора звучали загрозливо.
"Мушу сказати, я звернувся до лікаря вчасно. Щоб точно упевнитися, я перевірявся довго і в різних місцях: здавав аналіз то в одній лабораторії, то в інший. Я хотів бути абсолютно впевненим у тому, що діагноз поставлений правильно. Я робив і комп'ютерну томографію, і МРТ... Ой, багато всього. Паралельно вирішив відправити аналізи за кордон, щоб тамтешні лікарі теж винесли свій вердикт. Напевно, це я робив тому, що відразу повірити в такий діагноз просто не міг", - зізнається музикант.
Після того, як ДІЛЯ дізнався про свій діагноз, він зовсім не знав, куди йому звертатися. Дзвонив знайомим і друзям, чекав поради, шукав клініку в інтернеті. За перші тижні з часу постановки діагнозу він побував у різних лікарнях: і в державних, і в приватних.
"Пам'ятаю, в державних я відразу відчував якийсь моральний тиск. Атмосфера була там дуже негативна. Я навіть не хочу називати ті заклади, в яких мені довелося побувати. Там брудно, там страшно. Там досі ніби все застигло в радянському союзі. Чесно кажучи, я співчуваю тим людям, які туди потрапляють. Досить мені було переступити поріг такого закладу, як приходило відчуття, що ти приречений на смерть. У мене було стійке відчуття, що все пропало", - розповідає ДІЛЯ.
"Але важливо розуміти: і там є порядні і професійні лікарі та медсестри, там теж багато людей одужують. Просто самі лікарі поставлені в такі умови, коли треба виживати і зводити кінці з кінцями. Тут вже претензії не до лікарів, а до держави.
Після таких візитів в державні клініки я виходив з відчуттям безвиході: або напитися, або сісти в машину і розбитися. Але завдяки підтримці дружини, родичів і друзів я не здався. Хотілося б окремо подякувати Лариі Лавринюк з фонду допомоги онкохворим дітям КРАБ, яка дуже сильно мені допомогла", - ділиться емоціями музикант.
Потім, за рекомендацією друзів, ДІЛЯ прийняв рішення звернутися за лікуванням в ізраїльську клініку.
Після приїзду в клініку, за його словами, там йому відразу кинулася в очі величезна різниця в підходах до лікування онкології.
"Там до пацієнта ставляться зовсім по-іншому. Пам'ятаю, мені казали: "Так, буде операція, хіміотерапія. Але в цьому немає нічого страшного. Не переживайте, у нас досвідчені лікарі. А відсоток видужуючих – дуже високий", - згадує артист.
"Я міг вибрати день операції, робити багато чого так, як зручно мені. Все це впливало і на швидкість одужання. Адже коли навколо пацієнта створюється комфортна атмосфера, то і сам себе мимоволі налаштовуєш на те, що все буде добре. Там мене морально підтримували від найпершого моменту звернення в клініку аж до виписки", - додає він.
"Але я б не сказав, що в Україні все так погано з обстеженнями і з лікуванням. Мені зараз треба регулярно обстежуватися, контролювати показники здоров'я. І ось нещодавно я проходив обстеження в "Кіберклініці Спіженка". Я був буквально вражений тим сервісом, який там є. Персонал там дуже серйозний. Я навіть було подумав на секунду, що знову опинився за кордоном. Коли у мене буде чергове обстеження, то точно піду тільки туди.
Справа в тому, що якщо вчасно не зробити операцію, і при необхідності – хімію, то могли з'явитися метастази в будь-якому органі. Лікарі забили на сполох, адже їм не сподобалася моя лімфатична система. Була підозра на те, що метастази вже з'явилися. Була призначена хімія, але щадна", - розповідає ДІЛЯ.
Операція зазвичай триває недовго, згадує Приступа, години півтори. А найголовніше – як буде вести себе організм після хірургічного втручання. Адже далі була реабілітація, хіміотерапія, прийом специфічних препаратів. Був час, коли музикант приймав близько тридцяти різних ліків за один день.
За словами артиста, на його моральний стан більше вплинула не сама операція, а психологічний фон навколо всього цього.
"Про що говорити, якщо з самого початку лікування ти починаєш жити в стані "від обстеження до обстеження"?! Це дуже складно психологічно. Коли про це згадую, то в черговий раз розумію, як складно про це говорити. Мені довелося випасти з мого улюбленого процесу – з творчості, створення музики. Це було складно! Складно було повертатися знову на сцену, знову писати музику. Але я повернувся, що не може не радувати. Я подумав: адже у мене є руки і ноги, і я можу далі працювати. І буває багато ситуацій, коли люди опиняються в набагато гіршому стані", - підкреслює музикант.
Лікування – операція, "щадна" хіміотерапія та прийом препаратів – зайняло близько трьох місяців. Під час лікування в ізраїльській клініці фани продовжували підтримувати музиканта. Вони регулярно писали йому, питаючи, як ідуть справи.
"Мені і писали, і телефонували, і всіляко допомагали. Навіть в Ізраїлі виявилося дуже багато друзів, які відгукнулися, допомагали, веселили, розважали і не давали нудьгувати. Та й взагалі, я весь час відчував підтримку людей. Багато з них були мені навіть не знайомі. Але я цього не забув. Це забути просто неможливо".
У той час, коли Едуард вже перебував на лікуванні в ізраїльській клініці, користувачі соцмереж активно поширювали відео, на якому він грає на роялі в холі клініки.
"Там на першому поверсі стояв рояль, і на ньому дозволялося грати в денний час всім бажаючим. Якось я вирішив пограти на ньому ввечері. До мене підійшли і сказали: "Ви дуже класно граєте, але краще перенесіть гру на завтра. Тут є люди, яким ви можете завадити", - з посмішкою згадує музикант.
Тепер, вже після одужання, ДІЛЯ не перестає нагадувати людям про те, як важливо вчасно обстежитися у лікаря. Це дасть впевненість в тому, що ви здорові. А якщо ні, то допоможе виявити хворобу на ранній стадії. А значить – практично з 90% ймовірністю повністю вилікуватися.
"На моїй пам'яті є люди, які повністю виліковувалися від раку, але є й ті, хто не виліковувався, - каже музикант. - Я бачив різне: як рак забирав людину дуже швидко, але і як він давав шанс вилікуватися. У будь-якому випадку, як би там не було, моя головна порада – вірити в Бога, молитися та регулярно обстежувати стан свого здоров'я. Це рятує життя", - говорить він.
"Навіть якщо нічого не турбує, просто сходіть раз на рік здати кров, сходіть на огляд до лікаря. Я розумію, що в тій складній ситуації, в якій опинилася наша країна – корупція, криза та тотальна нестача грошей – це складно. Але обстежуватися хоча б раз у 12 місяців потрібно. Тим більше, екологія та харчування у нас далеко не кращі. Кожен з нас бачить, скільки сміття ми приносимо з собою на взутті додому. І як мало того ж сміття на вулицях за кордоном, скажімо, в Європі. Це все теж впливає на стан нашого здоров'я, хоча ми можемо цього не помічати", - додає музикант.
Медицина зараз розвивається дуже швидко, нагадує ДІЛЯ. З'являються нові методи лікування, нові технології.
"І навіть ті хвороби, які ще вчора вважалися смертельними, сьогодні успішно лікуються. Тому найголовніше – не впадати у відчай. Потрібно відразу намагатися знаходити в собі сили йти далі. Здавалося б, легко сказати – думайте про хороше. Але коли ви чуєте діагноз "рак", складно ось так взяти і налаштувати себе на позитив. Думаю, варто в такі моменти подумати про тих, кому ви дорогі і обов'язково молитися. І боротися! Щоб жити заради близьких", - підкреслює музикант.