ua en ru

Як повинен виглядати рецепт на ліки в Україні в 2019 році

Як повинен виглядати рецепт на ліки в Україні в 2019 році Ліки за рецептом в Україні (ілюстративне фото: pixabay.com)

Як купити ліки за рецептом в Україні. Норми оформлення рецепта

Ліки за рецептом в Україні у більшості випадків продаються за неправильно оформленими документами. Причини на те є дві: і лікарі, і провізори не знають правил оформлення рецепта. За чинним законодавством, у рецепті потрібно прописувати назву діючої речовини, а не торгову назву. При цьому назву препарату потрібно вказувати на латині. Про це йдеться в "Правилах виписування рецептів на ліки і вироби медичного призначення".

Як оформляється рецепт на ліки

Основа ліків – діюча речовина, що і лікує захворювання. Інші складові мають допоміжні і формоутворюючі властивості, сприяють більш повному і швидкому всмоктуванню діючої речовини. Саме назву діючої речовини, а не торговельну марку лікар повинен вказувати в рецепті.

"Діє спеціальний наказ МОЗ №360 від 2005 року, яким затверджено правила виписування рецептів. Згідно йому рецепти повинні бути виписані на бланку встановленого зразка, містити підпис лікаря та печатку закладу охорони здоров'я (а також, при наявності, печатку лікаря). Враховуючи, що лікар виписує речовину латинською мовою, мова не може йти про торгову марку. Зазначення торгової марки препарату можна розглядати як особисту рекомендацію лікаря", – пояснює виданню "Сегодня" Діна Дрижакова, директор юридичної компанії "Прима лідер груп".

Ці правила поширюються і на рецептурні препарати, які виготовляються в аптеці для конкретного пацієнта. Також рецепт потрібен для ліків, яке зазвичай можна купити без рецепта, якщо вони надаються безкоштовно або на пільгових умовах.

Рецепт на ліки повинен виписуватися на спеціальних бланках. Всього є дві форми: ф-1 і ф-3. Остання – для призначення препаратів, які містять наркотичні речовини. Такі форми роздруковуються на папері рожевого кольору. Вся решта рецептів – це форма ф-1. До слова, МОЗ хоче всі рецепти перевести в електронний вигляд – це може статися вже в цьому 2019 році. Рецепт завіряється підписом та особистою печаткою лікаря.

Крім назви діючої речовини в рецепті мають бути вказані прізвище, ім'я та вік пацієнта. Також лікар повинен вказати точну кількість ліків і дату. Це ті дані, які лікар повинен заповнити. На самому бланку повинні бути дані медустанови, адреса і номер ліцензії.

Чому це важливо?

Рецепт, виписаний на основі діючої речовини, що дає пацієнту можливість самому вибрати в аптеці препарат, найбільш відповідний йому за ціною, з тих, що мають одну і ту ж речовина.

"На рецепті вказується міжнародна непатентована назва лікарського засобу. Торгова назва зазначається, якщо лікарський засіб не має міжнародної непатентованої назви, належить до лікарських засобів біологічного походження або подібних біологічних лікарських засобів (біосимілярив)", – йдеться у Правилах.

Якщо на бланку рецепта є реклама – це порушення. До того ж, у рецепті не дозволяються виправлення, інакше він стане недійсним.

Яке загрожує покарання

Неправильне оформлення рецепта на ліки тягне за собою банальну відмову провізора відпускати препарат. За відпуск ліків без рецепта в аптеці загрожує штраф 102-425 грн. За повторне порушення – 1190 грн. А за сильнодіючі медпрепарати штраф – від 1700 грн до позбавлення волі до трьох років.

Чи видають аптеки ліки без рецепта – інше питання. Справа в тому, що до 2018 року в Україні діяла заборона на перевірку аптек. У минулому році Держлікслужба перевірила 968 аптек – ліцензіатів фармдіяльності – і виявила 2084 випадків порушення законодавства. Скільки з них склала видача ліків без рецепту, в статистиці держвідомства не уточнюється. Якщо ж лікар замість діючої речовини написав торгову назву, в аптеці завжди можна запитати про аналог і уточнити, яка в ньому діюча речовина.

Нагадаємо, що у Кабміні анонсували запуск поштової доставки ліків в села.

Також ми писали, що правила видачі безкоштовних ліків різко зміняться.