Активісти скаржаться, що чимало підпірних стін на місці розкопок постійно залишаються сирими
Активісти продовжують моніторити стан місця археологічних робіт на Поштовій площі в Києві, де раніше були знайдені цінні артефакти часів Київської Русі. Комунальні служби відреагували на повідомлення про чергове підтоплення місця розкопок. Як стверджують активісти, станом на 23 серпня стан ділянки можна назвати "задовільним". Про це йдеться в опублікованому на facebook-сторінці "Музей на Поштовій площі" відео.
"Стан ділянки порівняно з ранком 22 вересня, якщо можна так сказати, задовільний", — йдеться у відео.
"Вночі працівники комунальних служб закінчили аварійні роботи (днем їх попросили виїхати з Володимирського узвозу та не заважати їхати військовій техніки з репетиції параду), і зупинили воду", — йдеться в описі відео.
Нагадаємо, що 22 серпня місце археологічних робіт на Поштовій площі знову підтопило — це вже третій раз з початку місяця. Тоді потоки води з напором виривалися з опорних стін і утворювали посеред великого простору величезні калюжі. На вимогу активістів звернути увагу на проблему відгукнулися комунальні служби столиці.
"Ось насос, рукав постійно відкачує воду. Звичайно, працівники комунального підприємства роблять все, що від них залежить. Тими інструментами, які у них є... Рівень води впав до "звичайного", якщо так можна сказати. Так як два місяці ми спостерігаємо цю калюжу, вона нікуди не йде", — коментує закадровий голос.
І все ж активісти наголошують: вода все одно продовжує стікати по стінах. Хоч і не так інтенсивно, як це було вчора. Як з'ясувалося, вчора ситуація була викликана проблемою комунікацій — проривом труби.
"Є струмочки. Тобто вода все одно шукає собі вихід. Але це не те, що було вчора. А вчора бив фонтан... Вода буде стікати, поки повністю не вийде", — йдеться в опублікованому відео.
Місце розкопок на Поштовій площі в Києві знову залило водою, 22.08.18 (фото: facebook.com/Музей на Поштовій-площі)
Також активісти звертають увагу, що незважаючи на зливи або прориви комунікацій, все ще залишається проблема ґрунтових вод. Як говорилося раніше, вода накопичується в шарах ґрунту і знищує ще не досліджені археологічні шари.
"Залишається відкритим питання ґрунтових вод. Дуже важливо розуміти, що під цими рівнями, де ми з вами знаходимося, ще є 4-5 метрів культурного шару. В якому він зараз стані, ніхто не знає", — пояснює один із захисників майбутнього музею на Поштовій площі.
"Основна біда в тому, що підтоплюється місце виходу дерев'яного узвозу. І тут постійно стоїть вода. Це пам'ятка археології місцевого значення. Вона належить державі".
Також закадровий голос пояснює, наскільки важливо не просто киянам, але всім українцям зберегти місце розкопу і дослідити його далі.
"Це безперечно історично важливе місце для киян, для всіх. Це місце, яке дало розвиток Києву. Порт, куди прибували купці, посли... Це частина нашої історії. Частина того, що пов'язує нас з тим минулим, яке дало нас — сучасних. Воно надасть нашим нащадкам можливість вивчити наші коріння, історію", — говорить активіст.
За його словами, складно повірити, що вже третє підтоплення місця розкопок за два тижні — це просто випадковість.
"Все валиться через те, що ми не можемо вирішити питання, кому належать зараз комунікації, чому вони в такому стані, як локалізувати проблему. Тому що коли тричі за два тижні підтоплюється розкоп — це вже не випадковість. Я не хочу нікого звинувачувати. Але питання є", — ділиться своєю позицією активіст, який знімає відео з місця припинених археологічних робіт на Поштовій.
На відео кидається в очі жахливий стан дерев'яних артефактів. Багато що руйнується і гниє.
"Сирість і вологість роблять свою роботу. Час йде", — скаржаться активісти
Стан місця розкопок на Поштовій площі 23 серпня 2018 (відео: facebook.com/Музей-на-Поштовій-площі)
До речі, раніше в мережі показали наслідки підтопу розкопок на Поштовій площі. На фото видно, що дерев'яні конструкції старовинних будівель практично згнили і зруйнувалися від вологи.
Підкреслимо, що ще в 2016 році STYLER відвідував місце унікальних знахідок. Тоді ми готували фоторепортаж про те, як проходять розкопки на Поштовій. До речі, ще два роки тому у департаменті культури КМДА, коли мова зайшла про необхідність створення музею на Поштовій площі, нам повідомили: "Ми обов'язково створимо цей музей".
З Днем незалежності, Україно!