Спортсмен розповів про свою участь у Паралімпіаді і про те, як можна поліпшити стан українського спорту
Україна на зимових Паралімпійських іграх 2018 отримала прекрасний результат: у медальному заліку наша країна посіла 6 місце, виборовши 7 золотих, 7 срібних та 8 бронзових медалей. Наші паралімпійці змагалися в трьох видах спорту: лижних гонках, сноуборді та біатлоні.
Чому результати Паралімпіади і Олімпіади так сильно відрізняються? З цим питанням ми звернулися до паралімпійця Юрія Уткіна, який завоював "бронзу" у змаганнях з біатлону і "золото" в естафеті з лижних гонок. За словами Юрія, говорити про якусь одну причину такого результату складно.
"Все буває по-різному. Наші біатлоністки, наприклад, після Олімпіади на змаганнях в Норвегії були вже з призами, хоча на олімпіаді у них не було медалей. Мені цікаво: чому, коли на Олімпіаді в Сочі у нас була тільки одна золота медаль у біатлоні, але тоді ніхто не говорив, що наші спортсмени погані? Всі були задоволені. Зараз в України теж одна золота медаль, але критики на адресу олімпійців побільшало", - висловив думку спортсмен.
Фото: "Коли виходив на п'єдестал, мав просто неймовірні відчуття!" - Юрій Уткін (на фото в центрі) (facebook.com/ebisuyamyam)
За його словами, результати Олімпіади і Паралімпіади 2018 повинні обговорювати і аналізувати в першу чергу тренери.
"Завжди можна сказати гидоту, що винен хтось конкретний. Я хоч і людина спорту, але не можу сказати, чому у олімпійців був такий результат. Щоб знати, треба було бачити все самому", - звернув увагу Юрій Уткін.
Також у інтерв'ю для Styler Юрій Уткін розповів про свою участь у Паралімпіаді 2018, про умови, в яких тренуються українські спортсмени і про те, як можна поліпшити стан спорту в Україні, приділяючи увагу поколінню молодих спортсменів.
Харків'янин Юрій Уткін - український лижник і біатлоніст, заслужений майстер спорту. Багаторазовий переможець та призер Чемпіонатів та Кубків світу з біатлону та лижних змагань.
Паралімпієць зізнається: під час змагань у південнокорейському Пхенчхані у нього було безліч позитивних моментів. Юрію дуже сподобалося і місце проведення змагань, і привітне ставлення корейців до українців.
"Позитивні моменти були на самих перегонах. Наприклад, ми виграли "золото" в останній день змагань. Це було дуже радісна подія! Сама паралімпіада – це просто колосальна кількість емоцій! У спортсмена є такі поняття як особиста медаль і командна медаль. Для мене, напевно, мені було важливіше отримати мою особисту "бронзу", - згадує спортсмен.
Перед паралімпіадою він був упевнений у своїх силах, проте намагався не думати про те, чи отримає медаль.
Фото: Перед паралімпіадою Юрій Уткін тренувався в Україні і за кордоном (facebook.com/utkin.yura)
"Ніколи не можна знати таке заздалегідь. По сезону я бачив, що у мене хороші шанси. Однак не все вдалося реалізувати. Наприклад, у мене все могло б бути краще зі стрільбою. На всю команду вплинула і велика різниця у часі між Україною та Кореєю. Припустимо, в Києві ще шоста ранку, а в мене в Кореї вже о першій годині дня - старт змагань. У нас було вісім днів перед змаганнями, щоб організм звик до зміни часового поясу. Але організм не зовсім повноцінно встиг прийти у повний "гоночний" стан. Довелося пристосовуватися і пізніше", - розповідає Юрій Уткін.
За його словами, отримувати медаль було просто незабутньо.
“Коли виходив на п'єдестал, мав просто неймовірні відчуття! Ніколи не забуду того моменту, коли грав гімн України! Я думав про те, що отримую медаль для своєї країни, звичайно ж. Ці спогади будуть жити зі мною все життя! Але, звичайно, спорт на одній медалі не закінчується. Потрібно йти вперед до нових звершень", - говорить Юрій.
Юрій Уткін народився в Харкові у 1990-му році. Незабаром після народження отримав інвалідність по зору. Навчався в школі-інтернаті №12 для дітей з ослабленим зором. Лижними гонками та біатлоном Уткін почав займатися ще під час навчання в школі: з 2003 року.
Також спортсмен навчався в зооветеринарної академії.
"З цим взагалі пов'язаний дуже цікавий випадок. На момент закінчення школи я вже був діючим спортсменом. Був принципово налаштований іти вчитися на тренера. Але мій перший тренер сказав: "А ти не хочеш розглянути якусь альтернативу? Є інститут, який зацікавлений, щоб ти вчився у них". Я поїхав, придивився до спеціальності "сертифікування продуктів". Вирішив вступати. Але це був не якийсь блат, не було ніякого вступу в інститут "по знайомству" або просто тому, що я спортсмен. Я спеціально навчався, щоб туди вступити. Пройшов курси, здав тести", - згадує Юрій.
Перші два курсу він справлявся з навчанням, а пізніше вирішив здавати всі іспити екстерном, щоб вистачало часу займатися спортом.
Перші збори українських лижників і біатлоністів для підготовки до Паралімпіадм 2018 пройшли в травні 2017 року. З цього моменту і почалася інтенсивна підготовка до паралімпійських ігор, розповідає Юрій.
"Ми тренувалися спочатку у Львівській області. Там є спортивно-реабілітаційний центр (у місті Яворів - ред.). Пізніше ми поїхали за кордон, де все-таки краще умови зі снігом: є штучний тунель, де можна готуватися безпосередньо на лижах".
За його словами, спортсменам дали місяць відпустки протягом квітня.
"Але, я вам скажу, навіть перебуваючи вдома у відпустці після такого важкого і небезпечного сезону, спортсмен все одно не має права розслабитися! В моєму випадку пройшло буквально 3-4 дні відпустки, після чого я незабаром поїхав кататися на лижах і пішов у легкий крос, тому що спортсмен не може собі дозволити повернутися з паралімпійських ігор і відразу припинити заняття. Організм тобі цього не дозволить", - пояснює Юрій.
Якщо підсумувати загальний час, коли паралімпійці тренувалися, вийде близько 5-6 годин в день.
"Цей час включає в себе, перш за все, ранкову зарядку. Вона триває хвилин 40-50. Плюс – перше тренування, 2-2.30 години. Потім - друге тренування, 1-1,5 години. Пысля цього - силові навантаження в спортзалі, це ще годину часу. Також увечері після вечері проходив так званий "стрілецький тренаж". Тренування тривали від 20 до 40 хвилин, у кого як. Кожного дня час підготовки може бути різним", - згадує спортсмен.
За словами Юрія, "Західний реабілітаційно-спортивний центр", в якому він тренується, його влаштовує.
"У нас база зроблена під зимові види спорту. Хотілося б, щоб там з'явився басейн, великий спортзал. Також хочу, щоб ця база була призначена не тільки для спортсменів. Добре б їй приймати на реабілітацію військових після перебування в зоні АТО. Спорт – це добре, але не варто забувати і про людей, покалічених війною. Їм теж потрібне психологічне відновлення", - пропонує спортсмен.
За словами паралімпійця, він разом з колегами по спорту постійно намагається звернути увагу на те, щоб базу і далі наближали до європейських стандартів.
"У Європі давно зробили крок далеко вперед, але ми потихеньку наздоганяємо. Хочу підкреслити: умови на нашій базі покращуються з кожним роком!" - констатує спортсмен.
"Коли ми тільки приїхали на базу в Яворів вісім років тому, там стояв один тільки маленький будиночок, і все тільки будувалося. Порівняно з цим восьмирічним періодом, база сильно змінилася", - згадує Уткін.
Юрій Уткін висловив подяку Міністерству молоді і спорту, Валерію Сушкевичу, президенту Національного комітету спорту інвалідів України.
"Є ще люди, прізвища яких я не знаю, але вони теж підтримують паралімпійський рух. На базі в Яворові деякий час тому пройшов етап Кубку світу. Наш, паралімпійський. Навколо події був великий ажіотаж, приїхали представники багатьох країн. Якби не допомога держави, ця база так і залишилася б маленьким будиночком, як було вісім років тому", - сказав він.
До паралімпійських ігор 2018 в Пхенчхані Юрій Уткін також брав участь у зимових Паралімпійських іграх у канадському Ванкувері у 2010-му і в російському Сочі у 2014-му році. Також регулярно бере участь і в інших престижних світових змаганнях, гідно представляючи в них Україну.
"У моїй кар'єрі це третя олімпіада. І я бачу, як за цей час на базі поліпшили готель, трасу і привезли нові гармати, які роблять сніг. Поліпшили систему електронних перепусток спортсменів та систему моніторингу за входом і виходом. Про різкий негатив в умовах я б не говорив, бо це було б неправдою", - підкреслює Юрій Уткін.
Втрата тренувальної бази в Криму, нехай навіть і літньої, дуже сильно вдарила по паралімпійському спорту, вважає Уткін. При цьому в Харкові лижникам і біатлоністам тренуватися немає де, підкреслює він.
"Ми, харківська група паралімпійців, виборола 12 медалей з 22, але нам в Харкові немає де тренуватися. У нас немає відповідної бази для тренувань. Є лижна база "Темп", але це зовсім не те, що потрібно. Ми були у губернатора, просили таку базу. Нам сказали, що питання вирішується. Немає централізованої бази даних, куди люди можуть собі дозволити приїхати навіть після важкого сезону і підтримати форму, щоб організм не розслабився. Ми попросили, а там – подивимося", - говорить він.
“Дуже хочеться, щоб допомогли розвитку дитячого спорту на рівні ДЮСШ. Адже саме на рівні дитячих спортивних шкіл завжди зароджується той стрижень, який дозволяє молодій людині рухатися далі у спорті", - пояснює Юрій Уткін.
За словами спортсмена, далеко не всі батьки можуть дозволити собі купити дитині, наприклад, спеціальні черевики для занять спортом.
"Скажу вам чесно, це далеко не дешеве задоволення. Я вже мовчу про вартість лиж. Ми просили обласну державну програму для тих, хто тільки приходить у спорт, хто знаходиться на початковому рівні. Тому що це дуже важливо. Діти показують хороший результат, але можуть припинити займатися через брак коштів", - каже спортсмен-паралімпієць.
Юрій Уткін висловив готовність проводити зустрічі з молодим поколінням спортсменів, щоб надихнути їх займатися спортом і в майбутньому.
Раніше стало відомо, що українським паралімпійцям виплатили понад 90 млн грн.
Також повідомлялося, що Олександр Абраменко був визнаний найкращим спортсменом України в лютому.
Відео: Українці, що завоювали золото на Олімпіаді (video.rbc.ua)