ru ua

Правила виплати пенсій кардинально зміняться: що чекає українців

Правила виплати пенсій кардинально зміняться: що чекає українців Фото: Індексація пенсій в Україні (facebook.com/gazetazhizn)

В Україні вперше відбудеться автоматична індексація пенсій

З 1 березня 2019 року в Україні вперше розпочнуть автоматичну індексацію пенсій. Про це заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман під час звіту уряду по роботі за минулий 2018 рік. Так, Гройсман повідомив, що перерахунок пенсій у поточному 2019 році будуть проводити вже автоматично. Віднині, за його словами, це відбуватиметься щорічно.

В уряді заявили, що перераховувати пенсії будуть на основі чіткої формули, що буде враховувати показники середньої зарплати та рівня інфляції в Україні.

Що це буде означати для українців на практиці – ексклюзивно для Styler пояснив Володимир Дубровський, старший економіст Центру соціально-економічних досліджень CASE-Україна, головний експерт групи "Податкова і бюджетна реформа" Реанімаційного Пакету Реформ.

"Пенсії в будь-якому випадку індексувати необхідно: зростають ціни, зростає зарплата, і індексація пенсій – абсолютно логічний крок. На певний час під час кризи індексація була призупинена, оскільки не було коштів, щоб її проводити. Це дійсно "вдарило" по пенсіонерах, проте далі їм обіцяють, що все буде добре. Хоча я маю сказати, що з економіки можна взяти рівно стільки, скільки вона може віддати", - пояснює Володимир Дубровський.

Тому думати, що десь у держави прихована "чарівна скринька" з грошима, які можна всім роздати й при цьому не стане погано – це ілюзія, каже експерт.

Правила виплати пенсій кардинально зміняться: що чекає українцівФото: "Якщо процедура автоматична, як на мене, це краще, ніж коли все робиться в ручному режимі" – Володимир Дубровський (УНІАН)

Автоматизація – це питання процедури, як саме індексувати пенсії, додає він.

"Якщо процедура автоматична, як на мене, це краще, ніж коли все це робиться в ручному режимі. Тому що тоді процес не політизується, на цьому питанні не можна робити якийсь піар. Так колись хотів Янукович: він втричі підняв пенсії і хотів на цьому виграти вибори у 2004 році", - каже Дубровський.

Якщо ця процедура буде автоматична, то це значить, що вона буде безособовою і просто виконується за законом, пояснює експерт.

"В цьому – очевидний плюс автоматичної індексації пенсій. Але все питання в тому, з яких ресурсів ці пенсії платити. Бо тут, на жаль, є значні проблеми. Бо в тих демографічних умовах, які вже давно є в Україні, коли кількість працездатного населення зменшується, а пенсіонерів – збільшується, у держави буде все менше ресурсів для виплати пенсій. Солідарна система вже давно неактуальна і її потрібно поступово змінювати", - підкреслює він.

Нагадаємо, Гройсман і раніше говорив про те, що перерахунок пенсій у 2019 році буде здійснюватися автоматично.

Крім того, з 1 січня 2019 року в Україні підвищилася пенсія для людей, які мають великий трудовий стаж.

Також українцям пояснили, що значить, коли НБУ зберіг облікову ставку на тому самому рівні, який був раніше.