ua en ru

Легалізація канабісу: українцям розповіли про плюси та мінуси

Легалізація канабісу: українцям розповіли про плюси та мінуси Фото: колаж РБК-Україна

В.о. глави МОЗ визнала, що на цій темі можна "легко зманіпулювати"

Виконувачка обов'язки міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун висловилася на підтримку легалізації канабісу задля використання у медичних та наукових цілях. Також вона на своїй сторінці у Facebook закликала українців підписувати відповідну петицію, зареєстровану на сайті Верховної Ради.

Чиновниця зазначила, що застосування наркотичних речовин в будь-яких цілях, навіть в медичних, є темою досить складною, на якій можна "легко зманіпулювати".

Супрун зазначила, що використання медичного канабіс є нормальною практикою у низці країн світу, бо він допомагає полегшити страждання пацієнтів та нормалізувати самопочуття при низці тяжких захворювань і станів.

Так, медичний канабіс має безліч доведених лікувальних та паліативних ефектів, і дозволений у 25 штатах США, Австралії, Канаді, його використання давно врегульовано в багатьох європейських країнах. В Ізраїлі, Румунії, Македонії та Пуерто Ріко канабіс заборонений, проте дозволений у випадках невиліковних хвороб.

Легалізація канабісу: українцям розповіли про плюси та мінуси

Ілюстративне фото (РБК-Україна)

Глава МОЗ нагадала, що в Україні повністю заборонено використання медичного канабісу в лікувальних та наукових цілях.

"Хоча застосування таких препаратів допомогло б майже двом мільйонам громадян, які страждають від хронічного болю та інших розладів", - зауважила Супрун.

Також вона пояснила, чому канабіс дієвий у лікуванні. Справа в тому, що рослини роду Cannabis містять активні речовини - канабіноїди. Найбільш вивченими є тетрагідроканабінол (ТГК) та канабідіол (КБД). Їхня дія відрізняється: ТГК має виражені психотропні ефекти і збуджує нервову систему, це активна речовина "трави" чорного ринку. КБД майже не має психотропної дії, знеболює, розслабляє і гальмує. В медичному канабісі переважає КБД.

Для того, щоби речовина на нас подіяла, наші клітини мають бути до неї чутливими, тобто мати певні рецептори. Звідки в нас рецептори до наркотичних речовин? Бо наше тіло виробляє схожі молекули – ендоканабіноїди, себто внутрішні канабіноїди. До них чутливі різні типи клітин: нейрони, клітини кишківника, сполучних тканин, ендокринних залоз та імунної системи. Система ендоканабіноїдів залучена в процеси сну, апетиту, заспокоєння і пам’яті. Вважають, що мігрень, фіброміалгія і синдром подразненого кишківника є наслідком браку ендоканабіноїдів

Є різні способи споживання канабіноїдів: масла, таблетки, мазі, куріння та вапоризація. Дітям в разі епілепсії прописують пероральний прийом канабіноїдів.

Супрун зазначила, що медичний канабіс застосовують в таких випадках, як хвороба Альцгеймера, рак, хронічний біль, синдром подразненого кишківника, в тому числі хвороба Крона та виразковий коліт, розсіяний склероз,епілепсія в дорослих і дітей, нудота і блювання внаслідок хіміотерапії.

Крім того, в США медичний канабіс призначають також в разі пост-травматичного синдрому і глаукоми.

Є низка робіт, що вивчали ефективність медичного канабісу в разі тривожності, порушення сну, покращення апетиту в ВІЛ-інфікованих людей, депресії.

Водночас Супрун нагадала і про побічні ефекти від медичного канабісу: запаморочення, байдужість, порушення пам’яті та звикання, вплив на серцево-судинні та респіраторні хвороби.

"Звісно, перед будь-яким призначенням, лікар зважує користь та ризики застосування та виписує споживання таких препаратів лише за необхідності", - написала вона.

Легалізація канабісу: українцям розповіли про плюси та мінуси

Легалізація канабісу: українцям розповіли про плюси та мінуси

Легалізація канабісу: українцям розповіли про плюси та мінуси

Скрін: facebook.com/ulanasuprun

У коментарях до посту Супрун користувачі соцмережі вжаво відреагували на таку ініціативу, й хоча думки лунають різні, багато хто висловлює підтримку щодо дозволу на використання канабісу у медичних цілях в Україні:

"Кожен раз дивуюся, як можна говорити про примарну шкоду від трави, коли в нас дозволений алкоголь і сигарети. Країна абсурду";

"Дуже сильна і безстрашна позиція, на яку не наважуютється більшість політиків. Підтримую!"

"Від імені Спільноти взаємодопомоги онкопацієнток "Афіна. Жінки проти раку" дякую за цей допи";

"Пані Уляна, це дійсно круто, я думав, що ментально розгойдати суспільство можна лише років через 20, а ви вже це почали. Респект!";

"Ось дивний виверт свідомості у нас... Горілкою і самогоном у нас часто "лікуються", і це не викликає бажання бігти кликати поліцію і обзивати наркоманом. Правда потім "битовухи" повно, по п'яні. То рызанина, то ще щось таке... А ось коноплями, за рецептом від лікаря - не смій лікуватися!"

"Я проти куріння марихуани. Але, я за використання її як ліків. У моєї триюрідної сестри хвороба Паркінсона, вона не може саме себе обслуговувати, не може навіть сісти, лягти, підвестись, поїсти без допомоги. Я цікавилася цією темою, даний препарат на якийсь час повністю заспокоює нервову систему, прибирає тремор і головокружіння. Дуже хочу щоб канабіс був ліками. Хай за суворим рецептом, хай, але людина має право на життя, а не на існування";

"Все! Бачу сьогоднішні і завтрашні заголовки: Супрун пропагує наркоманію! Б'юсь об заклад!"

"Якби у нас був такий міністр інформаційної політики як Уляна... суспільство б стало набагато грамотніше. можливо"...

Легалізація канабісу: українцям розповіли про плюси та мінуси

Скрін коментарів: facebook.com/ulanasuprun

Як повідомлялося, раніше в.о. міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун розповіла українцям, чим можна замінити щоденні пробіжки.

Також ми писали про те, що 27 жовтня 2018 року в Києві пройшов Конопляний Марш Свободи" — цю акцію провели в якості варіанту підтримки легалізації марихуани на території України. Його учасники вимагали, щоб влада перестала ігнорувати їхні вимоги і внесла поправки в закон.

Нагадаємо, влітку 2018 року у Канаді легалізували марихуану. За легалізацію проголосувало 52 сенатори, 29 виступили проти, ще двоє утрималися від голосування. Прийняті заходи набудуть чинності протягом 8-12 тижнів. Відзначається, що нелегальний ринок марихуани в Канаді становив 7 млн доларів.