Що найбільше вразило Леоніда Каденюка під час польоту в космос, як розвивається космічна галузь в Україні та чому світова космонавтика сьогодні опинилася на порозі глобальних змін – в інтерв'ю знаменитого космонавта для Styler
12 квітня 1961 року легендарний радянський космонавт Юрій Гагарін на космічному кораблі "Восток" вперше в світі здійснив орбітальний обліт Землі, який тривав 108 хвилин. А через 20 років після цього, 12 квітня 1981 року, стартував перший пілотований політ за американською програмою "Шаттл".
Згідно з протоколом 61-ї Генеральної конференції Міжнародної авіаційної федерації з 1969 року, 12 квітня відзначається Всесвітній день космонавтики.
Styler поспілкувався з Першим українським космонавтом, Героєм України, льотчиком-випробувачем 1-го класу, генерал-майором авіації Леонідом Каденюком.
Ім'я Леоніда Костянтиновича вже записано в підручники історії України - він назавжди залишиться першим у світі українцем, який побував у космосі.
Стати космонавтом Леонід Каденюк хотів з самого дитинства. Треба сказати, що в той період про таку професію мріяло чимало людей: юність Леоніда збіглася з початком розвитку космічної сфери в СРСР, коли люди захоплювалися Юрієм Гагаріним, а зведення новин заповнили повідомлення про успіхи радянської космонавтики.
"Політ у космос Юрія Гагаріна захопив і мене, десятирічного хлопчика, і мільйони моїх ровесників. Моїю ще дитячою свідомістю оволоділа висока мрія - стати космонавтом. Бажаю хлопцям, які хоч і рідко, але теж хочуть підкорити космос, не втрачати цю мрію. Йти до неї. І все вийде", - згадує Каденюк на своїй сторінці у Facebook.
Після закінчення школи Леонід вступив до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків, після чого отримав диплом льотчика-інженера.
Коли в 1976 році оголосили про відбір до загону радянських космонавтів, він вирішив спробувати свої сили. Після тривалих фізичних і психологічних тренувань його і ще вісім чоловік відібрали серед більш ніж 3 000 претендентів.
Коли вже під час незалежної України постало питання про політ українця на борту американського космічного корабля, Каденюк намагався потрапити в число претендентів, а про початок підготовки польоту він дізнався з преси, згадує Леонід Костянтинович. Він вирішив написати заяву про бажання взяти участь у конкурсі і незабаром після цього його викликали на комісію.
З 19 листопада по 5 грудня 1997 року Каденюк здійснив політ на американському транспортному космічному кораблі "Колумбія" місії STS-87. До речі, в 2017 році виповниться 20 років з дня цьєї легендарної події.
Вже зараз знаменитий український космонавт зізнається: йому випав один шанс на мільйон. Але і для такого везіння необхідна щоденна праця і завзятість, згадує Каденюк.
"Історія мого членства в екіпажі місії космічного корабля "Колумбія" ще раз підтверджує, що потрібно бути наполегливим у досягненні своєї мети. І тоді навіть самі, здавалося б, недосяжні мрії стануть реальністю", - говорить він.
На самому початку нашої розмови Леонід Костянтинович вирішив привітати всіх читачів Styler з Днем космонавтики.
"Користуючись такою нагодою, я хотів би привітати ваших читачів та всіх українців з Всесвітнім днем авіації і космонавтики. Так офіційно називається це свято. У нас в Україні його ще називають Днем працівників ракетно-космічної галузі. А особливо я хотів би привітати працівників ракетно-космічної сфери. Хочу побажати їм міцного здоров'я, успіхів, натхнення. А також - оптимізму і віри в те, що все буде добре", - говорить він.
Зараз Каденюк - президент Аерокосмічного товариства України, радник голови державного космічного агентства України і радник Інституту стратегічного розвитку. Він щодня допомагає галузі розвиватися і регулярно шукає контакти з іноземними космічними агентствами.
"Космічна галузь в Україні, звичайно ж, існує. Наша з вами країна є космічною державою, у мене є всі підстави це стверджувати. І ось перший критерій, який це підтверджує - українська космічна галузь має повний цикл виготовлення космічної техніки. Ми давно вміємо проектувати, виготовляти, запускати і експлуатувати наші розробки в космосі. Але от проблема: сьогодні космічна галузь працює не завдяки, а всупереч обставинам, у яких вона перебуває. І потрібно сказати особливі слова подяки всім людям, які в ній на даний момент зайняті. Спасибі їм за те, що не тільки підтримують, а й роблять роботу, яка корисна не тільки для української, а й для світової космонавтики", - говорить знаменитий космонавт.
За його словами, зараз ті, хто відповідає за фінансування, не до кінця розуміють, наскільки ця сфера є важливою для України.
"Адже саме космічна галузь є локомотивом цивілізаційного поступу будь-якої країни. Адже це високі технології. І якщо не мати цієї сфери, то країна на світовій арені і не вважається такою сучасною. На жаль, в цьому році в бюджеті країни виділено 29 мільйонів гривень на космічні програми. Це дуже незначна сума", - підкреслює він.
Але космічна галузь - це не така дорога сфера, як здається на перший погляд, пояснює Леонід Костянтинович.
"Вона досить-таки рентабельна. Незважаючи на низьке фінансування, в минулому році космічна галузь видала до бюджету більше мільярда гривень. І рентабельна вона в усьому світі. Тільки чомусь у нашому суспільстві не до кінця усвідомлють, що ця сфера може приносити потенційно набагато більше прибутку. Тут треба сказати, що за весь час існування космічної галузі у нас в Україні, і раніше в СРСР, вченими було придумано і запатентовано понад 50 тисяч винаходів, високих технологій", - говорить космонавт.
Багато чого з того, чим ми користуємося в житті – це як раз космічні технології, додає він.
"Це не тільки телебачення і радіозв'язок. Це також і GPS, яким користуються наші водії. І багато іншого. Космічна галузь - це ще і безпека, і обороноздатність, і імідж країни", - говорить Каденюк.
До речі, з програмами для молоді в Україні якраз особливих проблем немає, стверджує Леонід Костянтинович.
"У нас є українське аерокосмічне об'єднання "Сузір'я". Ця громадська організація - одна з найбільших у країні. Вона охоплює всі обласні центри. Зараз йде велика робота зі школярами, зі студентами. Я зустрічаюся з молоддю і кожен раз переконуюся, наскільки у нас розумна молодь. Але щоб цей інтелект реалізувати, вже справа за державою. На жаль, розуміння цього немає. У бюджеті США на цей рік на розвиток сфери передбачено 19,5 мільярдів доларів, а у нас, якщо перевести фінансування в долари, виходить десь 1 мільйон. Звичайно ж, це мізерно мало", - підкреслює Каденюк.
В одному з інтерв'ю в 2013 році знаменитий льотчик-випробувач поділився інформацією про те, що між керівниками космічних відомств України і Росії була домовленість про політ в космос другого українського космонавта. Зараз цей проект призупинено.
"Була така домовленість на рівні керівників відомств двох країн. Але це було до конфлікту України і Росії. Крім того, Росія нам тоді висунула дуже невигідні пропозиції. За участь української сторони потрібно було заплатити 150 мільйонів доларів. Звичайно, це просто нереально. Просто непідйомна сума! Через це ми відмовилися", - згадує Каденюк.
В пілотованій космонавтиці завдання співробітництва з іншими країнами, на жаль, на даний момент не є пріоритетним, нарікає космонавт.
"Зараз потрібно сконцентруватися на тому, щоб утримати цю галузь на плаву. Але я впевнений, що вона втримається навіть без держави. Ті міжнародні програми, які зараз існують, частково приходять гроші в наше космічне агентство, в наші підприємства, які виробляють космічну техніку. Звичайно ж, закриті програми співпраці з Росією, які мали ще і військове значення, або програми подвійного призначення. Залишилися тільки ті, які належать до міжнародної космічної станції МКС. Але у нас зараз мало ресурсів все це підтримувати. Але треба сказати: і для Росії це виявилося проблемою. Адже частина потрібних їм деталей виготовлялася у нас і тепер вони ці деталі не отримують", - говорить Каденюк.
Централізованість, що існувала з часів СРСР, перервався. Але Україна знаходить контакти і взаєморозуміння з космічними агентствами інших країн.
"При цьому я бачу, що наших фахівців за кордоном дуже високо цінують", - роз'яснює він.
За його словами, зараз за кордон виїжджає безліч українських вчених. Але при цьому Каденюк не бачить тенденції еміграції фахівців з космічної сфери.
"Чесно кажучи, я не знаю жодної людини з нашої галузі, яка недавно виїхала в іншу країну. Так, виїжджають професіонали з інших сфер. Але космічна до цих галузей, думаю, не відноситься. І це вселяє додатковий оптимізм", - говорить він.
Під час інтерв'ю ми не могли не згадати про легендарний політ Леоніда Каденюка в космос на американському транспортному космічному кораблі "Колумбія" місії STS-87.
Під час польоту Леоніду Костянтиновичу і його колегам було поставлено завдання проводити експерименти спільного українсько-американського дослідження з трьома видами рослин: ріпою, соєю і мохом.
Учасники місії вивчали, зокрема, як стан невагомості впливає на фотосинтетичний апарат рослин, на запліднення та розвиток зародка, і так далі. Крім цього, в умовах космосу учасники місії проводили експерименти Інституту системних досліджень людини на тему "Людина і стан невагомості".
Відео: Запуск шатла "Колумбія" у відкритий космос, прямий ефір телеканалу "УТ-1" від 19 листопада 1997 року (Youtube-канал Віталій Лозинський)
"Ви знаєте, у космосі найбільше вражає такий чинник космічного польоту як невагомість. Вражає сам космос і весь Всесвіт. Я був вражений тим, як виглядає Земля з космосу. Це було просто неймовірно. До реечі, інформативність телевізійного зображення Землі з космосу або будь-якої його фотографії складає не більше 10-15 відсотків від того, що ми можемо побачити самі. Жодна фотографія космосу не здатна передати тієї краси Всесвіту, яку людина може побачити своїми очима. Навіть чутлива фотоплівка не здатна передати всі відтінки кольорів, які сприймаються нашим зором. А взагалі, про політ у космос я можу говорити годинами, але все одно не можу знайти слів, щоб описати ті емоції, які я пережив", - згадує Каденюк.
Під час польоту в космос Леонід Каденюк також був вражений тонким шаром атмосфери, яким вкрита Земля. Тонкість цього шару говорить про те, що люди далеко не дбайливо ставляться до того місця, де живуть.
"Коли я дивився на Землю з космосу, у мене було також і негативне враження. Воно прийшло відразу ж, коли я побачив цей найтонший шар атмосфери. Його особливо чітко було видно на тлі чорного космосу. Це мене дуже вразило. Пам'ятаю, у мене навіть настрій тоді зовсім пропав", - згадує він.
За словами космонавта, саме в космосі приходить розуміння, що людство не береже свою землю.
"Нам однозначно потрібно переглянути своє ставлення до екології та до того унікального природного світу, в якому ми живемо. Зараз нам говорять, що в недалекому майбутньому можна буде переселятися на інші планети. А от я думаю, що спочатку потрібно привести в порядок нашу рідну планету. Потрібно направляти інтелект людства на те, щоб берегти, а не руйнувати екологію. Адже саме в космосі розумієш, наскільки неідеальне наше суспільство, наскільки неправильно воно живе", - додає він.
Про свій політ у космос Леонід Каденюк написав книгу "Місія - космос". Кілька тиражів книги були швидко розпродані. Але, за словами космонавта, вже через місяць-півтора у видавництві "Новий друк" має вийти нове видання книги. Макет книги вже готовий, залишилося лише надрукувати.
Ще перед польотом у космос Каденюк довгий час літав на реактивних літаках, на винищувачах.
Якщо порахувати загальну кількість часу, проведеного ним в небі, цей показник перевищить 2,400 годин. А якщо цей час перевести в безперервний політ, то вийде, що Леонід Костянтинович відпрацював в небі 100 повних діб без посадки.
Як відомо, перед запуском шаттла "Колумбія" в космос і участю в цій місії, Леонід Каденюк проходив безліч виснажливих тренувань і випробувань, які готували його до тривалого перебування в умовах невагомості.
Але навіть зараз, коли з моменту польоту пройшло багато років, космонавт продовжує займатися спортом і намагається підтримувати себе в хорошій фізичній формі.
"Хороша фізична підготовка для космонавта – це взагалі одна з головних умов польотів в космос. Не пройдеш випробувань – не полетиш. Але справа ще й у тому, що після польоту в космос спортивна підготовка потроху стає способом життя, і не забувається після польотів. Ось і виходить, що спортом я продовжую займатися і зараз. Кожен тиждень бігаю крос, роблю комплекс фізичних вправ. А якщо раптом у цей час на вулиці дуже холодно, то це мене не лякає. Вважаю, що час для спорту потрібно знаходити завжди і для фізичних вправ немає поганої погоди", - розповідає Леонід Костянтинович.
До речі, у знаменитого українського космонавта є своє бачення розвитку світової космічної галузі на найближчі роки.
"Те, на чому ми літаємо в космос, в першу чергу двигуни, на даний момент вичерпали свої можливості. Принцип роботи сучасних двигунів побудований на використанні реактивної сили. Тобто те, на чому зараз літають в космос, потроху вичерпує свій ресурс. А для того, щоб літати, скажімо, на Марс, треба зовсім інші рухові системи. Це ставить світову космонавтику на поріг глобальних змін, які повинні відбутися", - ділиться своїм баченням Каденюк.
За його словами, новий принцип роботи літальних апарат повинен бути побудований на використанні не тільки реактивної сили, а й природних сил, які домінують у Всесвіті.
"Потрібно виробити механізм, як ці сили використовувати. В першу чергу я маю на увазі гравітаційні та електромагнітні сили. Якщо ми навчимося використовувати і побудуємо двигун нового типу, ми зовсім по-іншому зможемо рухатися у космосі. Це будуть зовсім інші швидкості! Але науці поки невідома природа гравітації. Не відомо, як саме вона проявляється. На даний момент ми добре знаємо, що маса – це джерело гравітації. Але ось у чому її прояв, чому вона існує? Це ще належить дослідити. Не відкрита сама природа гравітації. Думаю, не відкрита вона як раз через свою простоту. Кажуть, все геніальне - просте. У нашому випадку це відноситься як раз до гравітації", - пояснює Каденюк.
Паралельно потрібно покращувати технології для пілотованої космонавтики, каже Леонід Костянтинович.
"Зараз все частіше говорять про польоти на Марс. Запустити туди міжпланетну космічну станцію без космонавтів – в цьому проблеми взагалі немає. Були такі спроби ще в кінці 1960-х років. А ось запустити на Марс людину – це набагато складніше. Для цього потрібна зовсім інша техніка", - додає він.
За його словами, для цього потрібен космічний апарат на два порядки складніший, ніж ті, на яких літають у космос зараз.
"А ще треба вивчати стан організму людини в космосі. Адже людина полетить у невідомість! Таких польотів ще не було. Коли людина летить у космос вперше, вона не знає, що її там чекає. І в науці на даний момент стоїть питання про те, як психіка людини відреагує на мільйони кілометрів порожнечі навколо себе. Адже навіть для дуже професійних космонавтів великим стресом є просто відліт від Землі. Але я на всі сто відсотків впевнений, що мозок людини в майбутньому точно впорається з цією проблемою. Наш організм – дуже стійкий. І я впевнений, що в майбутньому такі польоти стануть буденністю", - прогнозує Леонід Каденюк.