Виконуюча обов'язки міністра охорони здоров'я розповіла про зміни в системі охорони здоров'я
У вівторок, 3 квітня, Комітет Верховної Ради з питань охорони здоров'я рекомендував парламенту прийняти звернення до Кабінету міністрів про відставку в.о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун. Таке рішення здивувало багатьох, і в соцмережах відразу ж почали активно обговорювати можливу відставку Супрун.
Багато хто вже висловив готовність вийти на Майдан" на підтримку в.о. міністра у разі, якщо справа дійсно дійде до відставки, називаючи рішення комітету зовсім несвоєчасним. Заговорили і про те, що в черговий раз "стара система хоче провести реванш" і будь-якими способами намагається прибрати "незручного" міністра, який змінює правила гри в системі охорони здоров'я.
Наступного дня під час брифінгу, присвяченому програмі "Доступні ліки" Уляна Супрун коротко прокоментувала пропозицію профільного комітету відправити її у відставку.
"Насправді це підтвердження тому, що ми на правильному шляху. Зміни старої системи, які ми втілюємо, досить складні. Вони відбуваються нелегко. Але ми відчуваємо, що мільйони українців чекають, щоб нарешті настали зміни в системі охорони здоров'я", - сказала в. о. міністра.
За словами Супрун, йти у відставку вона не збирається.
"Ми будемо і далі працювати безперервно, щоб всі зміни відбулися. Також хочу подякувати всім, хто надсилав мені повідомлення зі словами підтримки, хто вітався зі мною на вулицях, хто зі мною спілкувався. Щоб ви знали: я не здаюся, я не йду у відставку, я залишаюся і ми будемо працювати і разом втілювати зміни", - підкреслила вона.
Система охорони здоров'я повинна бути доступною для всіх пацієнтів, додала Уляна Супрун.
Вона нагадала, що вже рік успішно працює програма "Доступні ліки" в 7 138 аптеках України. Згідно з програмою, кожна третя аптека країни відпускає пацієнтам ліки, за які повністю або частково сплачує держава. Це насамперед ліки для хворих з гіпертонією, цукровим діабетом та астмою.
Така система дозволяє економити до 1000 грн щомісяця сім'ї, в якій є, наприклад, один хворий з цукровим діабетом і другий – з астмою або гіпертонією.
Згідно з даними МОЗ, завдяки програмі люди стали регулярно приймати нпотрібні їм ліки, і тому кількість викликів екстреної допомоги з підозрою на інсульт або інфаркт знизилася на 4,2%, кількість викликів екстреної допомоги для людей з нападами бронхіальної астми - майже на 6%. Також збільшилася кількість пацієнтів з нормалізованим цукром в крові при діабеті 2 типу - на більш ніж 7%.
Кількість ліків у програмі поступово розширюється, а систему "Доступні ліки", за твердженням представників МОЗ, підтримує 90% українців.
Також Уляна Супрун нагадала про те, що днями стартувала програма вибору сімейного лікаря. У перший день більше 12 тисяч людей записалися до своїх сімейних лікарів, а наступного дня – 27 тисяч.
"До 11 години третього дня дії програми лікаря вибрали ще 7 000 нових людей. Це додатково до тих, хто записувався в пілотній програмі", - розповіла Уляна Супрун.
Крім цього, МОЗ крок за кроком впроваджує систему, згідно з якою "гроші підуть за пацієнтом": після створення Національної служби здоров'я, медустанови, які підписали з нею договір, будуть отримувати фінансування напряму в залежності від кількості пацієнтів, які у них лікуються.
В майбутньому, як обіцяється, це дозволить лікарям первинної ланки отримувати більш високу зарплатню, ніж раніше, і нарешті дозволить звільнитися від "рабства головних лікарів".
Коли зміни запровадять, для пацієнта будуть безкоштовними екстрена, вторинна і третинна медична допомога. Також буде повністю безкоштовною паліативна допомога, медична реабілітація. Крім того, дітей до 16 років також будуть лікувати безкоштовно. Медична допомога у зв'язку з вагітністю і пологами, а також будуть безкоштовними.
“Терапевт або сімейний лікар буде зацікавлений, щоб ви були здоровими. Тобто в його інтересах буде відразу ж призначити вам ефективне лікування, яке принесе максимум результату за короткий термін", - пояснює Олександр Ябчанка, речник МОЗ.
Щоб зламати систему, знадобляться роки, нагадують самі лікарі, і головне в цьому - не зупиняти реформу.
Раніше ми писали про те, як в аптеки України потрапляють непотрібні ліки.