ua en ru

Мільйонні статки: як журналіст вивів на чисту воду відомого лікаря

Мільйонні статки: як журналіст вивів на чисту воду відомого лікаря Фото: Розслідування "Наші Гроші" (колаж РБК-Україна)

Часто питанням виживання пацієнта стають гроші, хоча за такі операції вже заплатила держава, нагадує журналіст

В мережі активно обговорюють розслідування, яке провела команда програми “Наші Гроші” та журналіст Олександр Курбатов. Він розсекретив величезні статки одіозного кардіохірурга і очільника Інституту Серця Бориса Тодурова та навів приклади, як він міг збагатитися за рахунок продажу безкоштовних стентів і закупівель матеріалів за завищеними цінами.

Після публікації розслідування стали звучати думки про те, що “лікар і має добре заробляти”, проте багато хто при цьому не звертав увагу на те, що такі статки кардіохірурга могли бути зароблені не чесним шляхом, а за рахунок схем, накруток на ціні та іншими тіньовими способами.

Styler РБК-Україна розпитав Олександра Курбатова про деталі розслідування та про те, чому статки будь-якого “державного" лікаря мають стати об’єктом розслідувань так само, як і будь-якого чиновника, політика чи судді. Також Олександр розповів, як за останні роки в Україні змінилася схема розподілу безкоштовних стентів, які при гострому інфаркті на 100% забезпечує держава, тому за такі операції пацієнт не має платити.

Олександре, після новини про ваше розслідування нам писати читачі на Facebook, мовляв, лікар і має заробляти багато. Але у вашому розслідуванні мова йде саме про нечесні способи збагачення. Розкажіть про це детальніше.

Ми довго сумнівалися і думали над тим, як підійти до цієї теми і чи варто це робити. Зараз дуже популярна річ – рівність прав, в тому числі гендерна рівність.

Коли ЗМІ обирають характеристики, як описати жінку, то головна рекомендація тут – поставити на місце жінки чоловіка. Якщо в цьому випадку ви можете таке саме звернення застосувати, то все добре.

Відео: Як Тодуров заробляє мільйони на безкоштовних операціях (Youtube/Bihus.info)

Наприклад, пишуть "помічниця міністра, молода блондинка". Якщо ви вважаєте, що "помічник міністра, молодий блондин" – так писати нормально, тоді пишіть. Тут все так само. Якщо у керівника державної установи (а я нагадую, що Інститут Серця – це державна установа Міністерства охорони здоров'я України, яка від свого початку існування фінансувалася за бюджетні кошти) раптом виявляються такі шалені обсяги власності, нерухомості на мільйони доларів, якщо ці об’єкти не оформлюються реально так, як вони були побудовані або придбані, якщо є намагання сховати їх під виглядом подарунків, то така людина за будь-яких умов має стати об’єктом розслідування.

Це може бути будь-який чиновник, будь-який працівник державного закладу. Чому ми тоді маємо інакше ставитися до керівника державної установи "Інститут серця"? Це нечесно. Бо кваліфікація лікаря сама по собі не дає права проводити корупційні оборудки, не дає права це прощати. Ставлення має бути однакове – це головне, із чого ми виходили. Це по-перше.

По-друге, ми показали досить яскраві приклади, коли дії, до яких вдавалося керівництво Інституту серця, не мають жодного відношення до якості лікування. Це проведення закупівель за завищеними цінами, проведення закупівель, наприклад, шовних матеріалів, в той час як держава ними забезпечує установу безкоштовно. Було проведено два тендери загальною сумою на 13 мільйонів гривень! Це має викликати питання, тому що це гроші платників податків і, до речі, гроші таких самих пацієнтів, які приходять лікуватися в Інститут Серця.

Мільйонні статки: як журналіст вивів на чисту воду відомого лікаряФото: “Такої кількості стентів, які зараз має Інститут Серця, не має жодна медустанова України” - журналіст (pixabay.com)

Ще одне питання – це плата за операції. Ми маємо враховувати, що Інститут серця має наразі кілька тисяч стентів, які закупила держава. Ще раз: кілька тисяч стентів, які закупила держава! Такої кількості стентів, які зараз має Інститут серця, не має жодна медустанова України.

Тобто, попри публічні суперечки, які відбувалися між Тодуровим і МОЗом, його Інституту продовжують виділяти немалі кошти.

Так, забезпечення йде, і у нас є цьому підтвердження. Абсолютно чітко і відповідально кажу: Інститут Серця лише по залишках має тисячі цих стентів! І він має надавати безкоштовні послуги людям, яких привозять у гострому стані. В наявності є різні види стентів.

І, до речі, і ті, і інші стенти діють однаково. Ми консультувалися з кількома лікарями і вони нам це підтвердили. Єдина різниця в них та, що в одному виді стентів за певний час потрібні додаткові медичні маніпуляції. Але це медична маніпуляція, яка не має жодного відношення до складних хірургічних операцій. І там пацієнтів змушують платити гроші за те, за що вже сплатила держава. За те, що вони теж вже сплатили зі своїх податків.

Тут варто вкотре підкреслити, що при гострому коронарному інфаркті держава відшкодовує 100% вартість стенту.

Так, держава відшкодовує, і коли пацієнтів, яких привозять у такому стані, змушують платити, то це називається шантаж, здирництво у найгіршій формі, яку тільки можна собі уявити.

На жаль, пацієнти мало знають про те, що держава відшкодовує вартість певних видів операцій і матеріалів для них.

Вони можуть і не мало знати. Можуть знати і добре. Але успішна операція має бути зробленою протягом двох годин, і людині ніколи у цей час з'ясовувати стосунки і добиватися справедливості. Сама трагедія ситуації полягає у тому, що людина або її близькі не мають змоги й часу ефективно свої права захистити. Вони не мають часу на з'ясовування стосунків із керівництвом клініки або із керівництвом Інституту.

Ще одне питання – це шалено завищені рахунки, які витягалися із місцевих бюджетів в регіонах. В даному випадку мова про Суми та Сєвєродонецьк. Хоча є ще й інший скандал із цими клініками в Харкові. Приватні "Альфа Медики", які працюють по всіх регіонах, із місцевих бюджетів витягають кошти. Також "Альфа Медика" орендує поверх в Інституті серця. Вона там надає послуги косметологічні, масажні, проводять реабілітацію після операцій. В Києві вони операцій чомусь не проводять, але їдуть в регіони і виставляють там шалені цінники, за які сплачують місцеві бюджети. Це теж форма витягання грошей із бюджетів. Чому тоді в Києві таких операцій не роблять, не відкривають комерційну клініку й не платять податки вже як приватний бізнес? Це буде чесно. Але ж ні, так не робиться.

Мільйонні статки: як журналіст вивів на чисту воду відомого лікаряФото: “Трагедія у тому, що людина або її близькі часто не мають змоги й часу ефективно свої права захистити” - Курбатов (pixabay.com)

В сюжеті ми доводимо зв'язок цих клінік із керівництвом Інституту Тодурова. Цей зв'язок є через Андрія Деркача. Він також є членом наглядової ради благодійного фонду "Серце на долонях", а засновниками фонду є донька і зять Тодурова. На регіональному рівні теж успішно роблять такі операції. Власне тут треба розуміти: коли вони їдуть туди, де є пацієнти, які будуть у них лікуватися на місцевому рівні.

Як змінилася схема забезпечення стентами?

Якщо раніше стенти розподілилися по областях на кількість населення, то зараз кількість стентів, які дає держава, залежить від навантаження клініки в регіоні. Чим більше таких операцій там роблять, тим більше стентів дають клініці. В таких величезних областях як Дніпропетровська, Харківська, Запорізька із великою щільністю населення, можна лікуватися у себе вдома, а не їхати в Київ.

В областях з'являються потужні центри, які працюють дійсно на європейську рівні. Вони 100% державні, а не приватні, мають нове обладнання і роблять операції безкоштовно. Потрібно ці центри рекламувати. А коли починають їздити витягати людей в Київ, на іншу територію, то ці люди там точно мають платити за планові операції. Таким чином столичні лікарі "набивають" собі клієнтуру з регіонів.

Але в даному випадку наш сюжет, по-перше, був про те, що робляться комерційні операції за рахунок стентів, які вже придбала держава і за які платники податків вже заплатили. По-друге, це проведення закупівель за завищеними цінами: як допорогових закупівель, так і тендерів, які організовані так, що на них ніхто не приходить, крім окремих фірм. Які, вочевидь, працюють тандемом.

Які закупівлі за завищеними цінами ви виявили під час розслідування?

Це ми бачимо на прикладі фірми "Профіко". У неї завжди є одні й ті самі конкуренти, які завжди поводяться однаково: виставляють максимальну ціну і все. Два тендери – і 13 мільйонів відбито.

Загалом у "Профіко" із Інститутом серця було п'ять тендерів. Але основну кількість грошей вони "злили" на тендерах по шовних матеріалах. При цьому матеріали були закуплені за максимальну ціну, яка допускалася. Підйом ціни, вочевидь, відбувся удвічі. Реальна ціна – 100% нижча. Це вже навіть виносячи за дужки той факт, що шовний матеріал і так забезпечує держава, чого стовідсотково достатньо для ургентних операцій. Тодуров працює із закупівлями роками. Він, як-то кажуть, собаку на цьому з'їв. Він займався закупівлями за часів Богатирьової та інших міністрів. Я думаю, він добре розуміє, як це робити. Але де-факто ми за всі ці маніпуляції переплачуємо.

Мільйонні статки: як журналіст вивів на чисту воду відомого лікаряФото: “Ми ставимо тільки одне питання - чому порятунок людини врешті залежить від товщини її гаманця і чому всі українці маємо сплачувати приховані накрутки на закупівлях” - журналіст (РБК-Україна)

Я ходив на ефір ”Суспільного”, розповідав про це. Одне з питань було про те, хто має платити медсестрам, санітаркам і так далі. За це платить бюджет. Але Інститут серця за три роки отримав 800 мільйонів гривень. Інститут Амосова отримав удвічі менше за цей же період. Тобто гроші на зарплати там мають бути за будь-яких умов! Якби Тодуров працював як приватний підприємець, як приватна клініка, то платив би ці гроші зі своєї кишені. Тоді було б зрозуміло. А так за це все платить держава.

Але виходить так, що він все організував як приватну клініку.

Так, справа якраз у тому, що він діє як приватна клініка, хоча жодна приватна клініка не отримує такої величезної державної підтримки.

Що є найголовнішим, що українцям варто зрозуміти із цього та подібних ваших сюжетів, коли предметом розслідування стає не тільки чиновник або політик, а й лікар?

Українці мають зрозуміти, що успішна діяльність Інституту або лікаря не виправдовує скриття доходів, бо є багато нерухомості, яке пройшло як подарунок. Кілька квартир і той маєток за півтора мільйони доларів пройшли як подарунок. Якби він все це чесно зареєстрував як прибутки, наприклад, їздив за кордон, робив операції там - нема питань, але ж він цього не показує. Це по-перше. Найголовніше - коли ми починаємо оцінювати людей, які мають якісь незрозумілі статки, то всіх маємо оцінювати однаково - і міністрів, і суддів, і лікарів. Принаймні, державних лікарів.

У нас є приватний сектор лікарів і державний. І виходить нечесно, коли ми фактично фінансуємо приватну структуру. Закупівлі, операції, які мають проводитися безкоштовно, насамперед ургентні, за які не мають брати грошей - це неправильно, коли привозять людину, вона не може дихати, а їй кажуть - “так, слухай, до кінця тижня - привозь”. Є людина, якій зібрали 100 тисяч гривень. Його родина ходила до місцевих депутатів, але ті їм відмовили. Всі політики їм відмовили. А скинулися їм “усім світом”, люди перераховували потроху гроші на картку. А якби не скинулися, то що?

І коли кажуть, що лікар має жити гідно - так, дійсно, він має добре заробляти. Але тоді є ще одне питання: а як мають жити люди, в яких просто зараз немає у кишені грошей, щоб врятувати своє життя або життя своїх родичів, в той час як операції насправді є безкоштовними?

Люди, які захищають Тодурова, мають задати собі це питання - а як жити іншим українцям, у яких річний дохід - зовсім не мільйони? Як їм бути, коли їх самих привозять у лікарню, і питанням виживання стають гроші, хоча ці ж люди своїми податками за свій порятунок вже заплатили. І коли кожен дасть собі відповідь на ці питання, тоді хай оцінює, правильно ми робимо чи ні, коли розслідуємо таких людей як Тодуров. Ми не ставимо під сумнів його здобутки як лікаря чи адміністратора. Ми ставимо тільки одне питання - чому порятунок людини врешті залежить від товщини її гаманця і чому всі, чому ми, всі українці, маємо сплачувати ось ці приховані комерційні накрутки на закупівлях.

Нагадаємо, МОЗ вимагав пояснень від Інституту Серця після конфлікту з С14.

Крім того, ми писали, як лікарі воюють проти Уляни Супрун та її команди.

Відео: Чи можна економити на покупці ліків? (video.rbc.ua)