В НБУ можуть повернутися до питання зниження облікової ставки пізніше у 2019 році
У четвер, 31 січня, Національний банк України прийняв рішення зберегти облікову ставку на рівні 18% річних. Як зазначають у прес-службі регулятора, збереження ставки на такому рівні спрямоване на зниження рівня інфляції до цілі 5% у 2020-му році в Україні.
Раніше під час виступу у Верховній Раді кілька днів тому голова НБУ Яків Смолій сказав, що рівень облікової ставки НБУ - занадто високий, і Нацбанк може прийняти рішення про її зниження.
Облікову ставку залишили на рівні 18% - що це означатиме для українців і як позначиться на їх житті?
З таким питанням Styler звернувся до Володимира Дубровського, старшого економіста Центру соціально-економічних досліджень CASE-Україна, головного експерт групи "Податкова і бюджетна реформа" Реанімаційного Пакету Реформ.
Перш за все економіст підкреслив, що збереження ставки, звісно, не несе змін.
"Не знаю, що може змінитися, якщо змін немає. В той же час рівень інфляції, скоріше за все, буде спадати", - прогнозує він.
Проте є комплекс різних проблем, який впливає на ситуацію, каже Володимир Дубровський.
"Одна з них – це те, що в Україні присутні постійні девальваційні очікування, тобто і прості люди, і бізнес, ввесь час думають про те, що гривня може девальвувати. У людей немає довіри до національної валюти. Відповідно, фінансові інструменти, які дають доходність на рівні навіть тієї інфляції, яка є, плюс – пару відсотків, не задовольняють", - коментує економіст.
По-друге, є проблема й з тим, що вартість інструментів державного запозичення, які є малоризиковими, визначається ринком і приблизно відповідає такій самій ставці, каже Дубровський.
"Якщо ставка буде нижчою за вартість запозичень, то це буде дуже вигідний бізнес – позичати гроші у держави, купувати ці державні запозичення і отримувати дохід просто на рівному місці. І саме це не дозволяє суттєво знизити цю ставку," – пояснює він.
Також у НБУ повідомили, що можуть повернутися до питання зниження облікової ставки у 2019 році. Про це під час брифінгу повідомила перший заступник голови Національного банку України Катерина Рожкова.
"Якщо буде зміна ситуації на ринку, якщо ринок буде заспокоюватися і задовольнятися меншими дохідностями, то й НБУ буде знижувати свою ставку", - коментує Володимир Дубровський.
Зараз же ситуація на ринку не змінилася, бо й ставку лишили без змін, нагадує він.
"Я би не сказав, що ця ситуація є дуже хорошою. Тому що все-таки ці ставки для нормального бізнесу доволі високі. Але ця ставка – об’єктивно обумовлена. Зокрема, вона обумовлена слабкістю прав власності, слабкістю наших державних фінансів, і глибокою недовірою до держави, інститутів, до валюти, до регулятора, тощо", - каже експерт.
За його словами, це фундаментальні фактори, які, на жаль, не дозволяють сподіватися на те, що ситуація швидко вирішиться у позитивний бік.
"Але будемо сподіватися, що коли ці фактори будуть поступово пом’якшуватися, то й ставка буде поступово знижуватися", - додає економіст.
Нагадаємо, за даними Державної служби статистики, за 2018 рік (до грудня 2017 року) ціни в Україні виросли на 9,8%.
Також стало відомо, кому в Україні підвищать зарплату з 1 лютого 2019 року.