Відмова від їжі – не головне: відмінності Посту у православних та католиків

Відмова від їжі – не головне: відмінності Посту у православних та католиків
Фото: Великий піст (колаж РБК-Україна)

Чим відрізняються різні традиції посту перед Великоднем – у матеріалі

Великий піст 2019 в Україні розпочнеться 11 березня і триватиме до 27 квітня, завершуючись святом Пасхи. Під час Великого посту українці часто задаються питанням про те, чим традиції цього періоду відрізняються у православних і греко-католиків. Адже піст є і в тих, і в інших, і в Україні широко поширені обидві традиції.

Насправді Великий піст як у православних, так і греко-католиків має ті ж "цілі", а традиції його проведення відрізняються лише трохи. Так, можуть бути відмінності у відмові від конкретних продуктів. Одні можуть відмовитися лише від алкоголю або кави, а інші дотримуються набагато більш суворих правил.

Але ці відмінності вже суто індивідуальні, а не глобальні. Також серед багатьох віруючих популярна відмова не тільки від їжі, але і від звичних їм розваг. Наприклад, під час посту вони можуть відмовитися слухати музику або навіть дивитися улюблені фільми, хоча такі правила ніде не прописані.

У чому ж головні відмінності?

Яке ж одне з головних відмінностей у традиціях посту у греко-католиків і православних? Насамперед це обмеження кількості їжі та кількості її прийомів.

В основному греко-католикам дозволяється під час посту їсти за великим рахунком все, але тільки раз на день. В інші, більш суворі дні посту, віруючі відмовляються від вживання звичних продуктів. Наприклад, м'яса.

Відмова від їжі – не головне: відмінності Посту у православних та католиківФото: І у католиків, і у православних, під час посту основу столу складають овочеві продукти, каші, супи (pixabay.com)

У православній традиції правила їсти лише раз на день, а не більше, немає. Зате є обмеження по самих продуктах. Наприклад, не можна їсти продукти з рослинним маслом, за винятком суботи та неділі. Тільки два рази за пост православна традиція дозволяє віруючим їсти продукти з умістом риби. Під час Великого посту не можна їсти яйця, молоко і м'ясо. І у католиків, і у православних, під час посту основу столу складають овочеві продукти, каші, супи і так далі.

"Я б не сказав, що період посту як у греко-католицькій традиції, так і в православній, кардинально відрізняється. Думаю, чисто зовнішні прояви посту різняться, особливо в традиціях богослужінь. Є різноманітні обряди, але суть одна і та ж. Це час приготування до великого свята Пасхи", - каже отець Петро Жук, ректор-протоієрей трьохсвятительської духовної семінарії УГКЦ.

Пост із двох частин

У православній церкві Великий піст складається з двох частин. Перша – це 40 днів до посту. Друга – це страсний тиждень. Таким чином всього виходить сім тижнів посту, якими православна церква готується до Великодня.

"Загалом у візантійській традиції всього є чотири пости, які називають Четыредесятницами. З них піст, який триває перед Великоднем - найдовший і в загальному самий складний за своєю структурою", - говорить Василь Рудейко, доктор богослов'я, заступник голови Патріаршої літургійної комісії УГКЦ.

Відмова від їжі – не головне: відмінності Посту у православних та католиківФото: Утримання від їжі – це не центральний аспект посту, каже доктор богослов'я (pixabay.com)

Крім Великого посту, є ще піст перед Різдвом, піст перед успінням Пресвятої Богородиці. Крім того, є також піст перед святом Верховних апостолів Петра і Павла.

Відмова від їжі – не головне

"Кожен з постів значним чином визначає основні цикли головних свят у літургійному році. Дані традиції з'явилися досить давно, з встановлення святкувань самої Пасхи. Святу раніше передував одноденний піст. Тоді це був "Пост Великої Суботи", а вже сьогодні саме його вважають центральним і дуже важливим пісним днем сучасного Великого посту", - розповідає доктор богослов'я.

"Цікаво, що утримання від їжі – це не центральний аспект посту. Утримання від їжі – лише один з багатьох елементів поста. Головне – зв'язок з богом, а відмова від їжі – це зміцнення такого зв'язку", - говорить він.

Стало відомо, чи можна вживати м'ясо під час посту. У ПЦУ дали несподіваний відповідь на це питання.

Також ми зібрали для вас цікаві рецепти страв для щоденного раціону під час Великого посту.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся