ua en ru

Відмова від їжі – не головне: відмінності Посту у православних та католиків

Відмова від їжі – не головне: відмінності Посту у православних та католиків Фото: Великий піст (колаж РБК-Україна)

Чим відрізняються різні традиції посту перед Великоднем – у матеріалі

Великий піст 2019 в Україні розпочнеться 11 березня і триватиме до 27 квітня, завершуючись святом Пасхи. Під час Великого посту українці часто задаються питанням про те, чим традиції цього періоду відрізняються у православних і греко-католиків. Адже піст є і в тих, і в інших, і в Україні широко поширені обидві традиції.

Насправді Великий піст як у православних, так і греко-католиків має ті ж "цілі", а традиції його проведення відрізняються лише трохи. Так, можуть бути відмінності у відмові від конкретних продуктів. Одні можуть відмовитися лише від алкоголю або кави, а інші дотримуються набагато більш суворих правил.

Але ці відмінності вже суто індивідуальні, а не глобальні. Також серед багатьох віруючих популярна відмова не тільки від їжі, але і від звичних їм розваг. Наприклад, під час посту вони можуть відмовитися слухати музику або навіть дивитися улюблені фільми, хоча такі правила ніде не прописані.

У чому ж головні відмінності?

Яке ж одне з головних відмінностей у традиціях посту у греко-католиків і православних? Насамперед це обмеження кількості їжі та кількості її прийомів.

В основному греко-католикам дозволяється під час посту їсти за великим рахунком все, але тільки раз на день. В інші, більш суворі дні посту, віруючі відмовляються від вживання звичних продуктів. Наприклад, м'яса.

Відмова від їжі – не головне: відмінності Посту у православних та католиківФото: І у католиків, і у православних, під час посту основу столу складають овочеві продукти, каші, супи (pixabay.com)

У православній традиції правила їсти лише раз на день, а не більше, немає. Зате є обмеження по самих продуктах. Наприклад, не можна їсти продукти з рослинним маслом, за винятком суботи та неділі. Тільки два рази за пост православна традиція дозволяє віруючим їсти продукти з умістом риби. Під час Великого посту не можна їсти яйця, молоко і м'ясо. І у католиків, і у православних, під час посту основу столу складають овочеві продукти, каші, супи і так далі.

"Я б не сказав, що період посту як у греко-католицькій традиції, так і в православній, кардинально відрізняється. Думаю, чисто зовнішні прояви посту різняться, особливо в традиціях богослужінь. Є різноманітні обряди, але суть одна і та ж. Це час приготування до великого свята Пасхи", - каже отець Петро Жук, ректор-протоієрей трьохсвятительської духовної семінарії УГКЦ.

Пост із двох частин

У православній церкві Великий піст складається з двох частин. Перша – це 40 днів до посту. Друга – це страсний тиждень. Таким чином всього виходить сім тижнів посту, якими православна церква готується до Великодня.

"Загалом у візантійській традиції всього є чотири пости, які називають Четыредесятницами. З них піст, який триває перед Великоднем - найдовший і в загальному самий складний за своєю структурою", - говорить Василь Рудейко, доктор богослов'я, заступник голови Патріаршої літургійної комісії УГКЦ.

Відмова від їжі – не головне: відмінності Посту у православних та католиківФото: Утримання від їжі – це не центральний аспект посту, каже доктор богослов'я (pixabay.com)

Крім Великого посту, є ще піст перед Різдвом, піст перед успінням Пресвятої Богородиці. Крім того, є також піст перед святом Верховних апостолів Петра і Павла.

Відмова від їжі – не головне

"Кожен з постів значним чином визначає основні цикли головних свят у літургійному році. Дані традиції з'явилися досить давно, з встановлення святкувань самої Пасхи. Святу раніше передував одноденний піст. Тоді це був "Пост Великої Суботи", а вже сьогодні саме його вважають центральним і дуже важливим пісним днем сучасного Великого посту", - розповідає доктор богослов'я.

"Цікаво, що утримання від їжі – це не центральний аспект посту. Утримання від їжі – лише один з багатьох елементів поста. Головне – зв'язок з богом, а відмова від їжі – це зміцнення такого зв'язку", - говорить він.

Стало відомо, чи можна вживати м'ясо під час посту. У ПЦУ дали несподіваний відповідь на це питання.

Також ми зібрали для вас цікаві рецепти страв для щоденного раціону під час Великого посту.