ua en ru

Пенсія по 5 доларів: експерт стривожив українців заявою

Пенсія по 5 доларів: експерт стривожив українців заявою Фото: Пенсії в Україні (колаж РБК-Україна)

В Грузії відмовилися від солідарної системи, коли не змогли платити пенсії громадянам, каже експерт

З 1 березня 2019-го року в Україні індексація пенсій щороку буде проводитись автоматично. В той же час сама система виплати пенсій, яка є в Україні (солідарна система – ред.), давно себе пережила і потребує заміни на іншу систему.

Таку думку у коментарі для Styler висловив Володимир Дубровський, старший економіст Центру соціально-економічних досліджень CASE-Україна, головний експерт групи "Податкова і бюджетна реформа" Реанімаційного Пакету Реформ. За його словами, в Україні росте різниця між кількістю пенсіонерів та кількістю працюючих, які платять податки, тому існуючу систему виплати пенсій давно варто змінити.

Він нагадує: без солідарної пенсійної системи на даний момент існують Грузія, Нова Зеландія та ряд інших країн. В багатьох країнах солідарну систему теж намагаються "згорнути".

"Єдине – в деяких країнах її згорнути дуже важко, бо вона ще не так погано працює, як у нас. А ось таке велике співвідношення між працюючими та пенсіонерами, як є зараз в Україні, - це взагалі смерть для солідарної системи! І навіть якщо б вдалося туди втягнути усіх осіб працездатного віку, як мріє пан Андрій Рева (міністр соціальної політики - ред.), то все одно це було б співвідношення 2 до 1 або 1,5 до 1 у найкращому випадку. Але це все одно замало. Треба 3-4 до 1, щоб солідарна система працювала нормально", - каже експерт.

Пенсія по 5 доларів: експерт стривожив українців заявоюФото: Пенсії в Грузії в певний період відповідали еквіваленту в 5 доларів (pixabay.com)

За його словами, у Грузії перехід до нової пенсійної системи стався через "нуль", бо у них держава була, що називаються failed state.

"Вона була просто неспроможна виплачувати пенсії: пенсія у них була десь на рівні 5 доларів. І коли прийшов Бендукідзе, то сказав: ну гаразд, ми будемо всім виплачувати однакову суму", - згадує він.

За словами економіста, у Грузії тоді скасували ЄСВ і виплачували всім фіксовану суму, яка зростала зі зростанням економіки.

"Пенсіонерам ставало краще жити, але їм дійсно не було чого втрачати. У нас, я так сподіваюся, до такого не дійде. Але зараз можна сказати людям - "Ось ми відмовляємося від солідарної системи. Те, що вже нараховане – залишається. А далі – податку немає, вам нічого не нараховується, але є інструменти накопичення, які можна використовувати", - каже він.

Володимир Дубровський підкреслює: якщо людина хоче забезпечити собі пенсію, то має накопичувати, відкладати кошти.

"Для цього є різні інструменти. Їх має забезпечити і гарантувати держава. Їй треба створювати привабливі умови для того, щоб люди собі накопичували кошти", – звертає увагу він.

Нагадаємо, Володимир Гройсман недавно заявив про те, що індексація пенсій буде тепер відбуватись автоматично.

А тим часом голова правління Пенсійного фонду Євген Капінус сказав, що на сьогодні в Україні на 10 працівників припадає 11 пенсіонерів.

Також стало відомо, яку зарплату отримує Уляна Супрун.