РБК-Україна пильно стежить за процесом розслідування цієї трагедії!
Як повідомив адвокат сім'ї, НМУ ім. Богомольця в "кращих традиціях чиновників радянського союзу" відрахував Мукаддас заднім числом. В університеті при цьому стверджують, що не знають, що послужило причиною самогубства дівчини.
Ми звертаємося до наших підписників з проханням не залишатися байдужими. Будь-ласка, якщо вам відома якась інформація, що стосується цієї трагічної події, пишіть на пошту: styler.news@rbc.ua або телефонуйте за номером: 044 593 3939
18-річна студентка Мукаддас Насырлаєва, фото з повідомлення про її пошуки (facebook.com/KyivOperativ)
На початку лютого у Києві стартували активні пошуки зниклої без вісти дівчини – громадянки Туркменістану, студентки першого курсу університету ім. Богомольця. У повідомленнях зазначалося, що 30 січня 18-річна Мукаддас Насирлаєва вийшла зі свого будинку по вулиці Машинобудівна, 30, пішла на заняття в університет і не повернулася. На телефонні дзвінки вона не відповідала.
Із заявою в поліцію звернулася сестра зниклої (також студентка університету ім. Богомольця) та повідомила, що Мукаддас вирушила вранці в університет і не повернулася. Опитані одногрупники і друзі Насирлаєвої підтвердили, що вона дійсно була на заняттях, після чого нібито відправилася додому.
При цьому останній раз дівчину "засікли" камери спостереження на станції метро "Політехнічний інститут" – в районі 17:00 дівчина перетнула турнікет. Далі її шлях простежити було складно.
Пропала безвісти Мукаддас Насирлаєва (фото: facebook.com/rovshanbek.rozmetov)
Безрезультатні пошуки Насирлаєвої тривали кілька тижнів. За цей час встигли "підключитися" аферисти.
Так, до голови діаспори туркменського народу Ровшанбека Розметова, який з самого початку взяв під особистий контроль пошуки Мукаддас, зверталися вимагачі. Шахраї запевняли, що дівчина знаходиться у них і додому вона повернеться після відповідного викупу.
Скріншот листування facebook.com/rovshanbek.rozmetov
Після, здавалося б, бодай примарної надії нарешті побачити Мукаддас Насирлаєву живою і неушкодженою, пошуки знову продовжилися.
Далі пішла низка невтішних повідомлень на Facebook-сторінці Ровшанбека Розметова – "Друзі, станом на ... новин про зниклу Мукаддас ще немає".
Тим часом на станціях столичного метрополітену можна було побачити листівки про розшук зниклої іноземної студентки.
Листівки про розшук зниклої іноземної студентки (фото: facebook.com/rovshanbek.rozmetov)
13 лютого поліція Києва відкрила кримінальне провадження ч. 1 ст. 115 (Умисне вбивство) Кримінального кодексу України, в рамках якого проходили оперативно-розшукові заходи для встановлення місцезнаходження студентки.
"В даний час поліцейські опитали родичів та знайомих дівчини, вилучили та ознайомилися з записами з камер відеоспостереження, які в останній раз зафіксували її на станції метро "Політехнічний інститут", - повідомив слідчий Солом'янського управління поліції Михайло Куцманд.
Столична поліція розшукує зниклу студентку університету ім. Богомольця (відео: youtube.com/поліція Києва)
17 лютого з'явилася інформація, що зникла в кінці січня 2018 року 18-річна студентка Національного медичного університету імені Богомольця Мукаддас Насирлаєва звела рахунки з життям, стрибнувши з мосту Патона в Києві.
Такою інформацією поділився голова діаспори туркменського народу Ровшанбек Розметов.
"Через три дні після зникнення Мукаддас ми зрозуміли, що поліція її довго і нудно шукатиме. Завдяки друзям ми самі отримали доступ до відеозаписів метро. Самі 15.02.2018 р. вночі знайшли відео, на якій станції метро Мукаддас вийшла. Природно, що вночі і рано вранці не додзвонившись поліцейським, самі почали працювати. Завдяки оперативній роботі заступник начальника Печерського УП Гаврюлюка М. В. встановили, в якому напрямку пішла Мукаддас. А потім вже поліція главку м.Києва та Солом'янського УП підключилися і встановили місце трагедії", - повідомив Розметов.
30.01.2018 р. Мукаддас не поїхала додому, телефон відключився. Вона сіла в метро на станції "Політехнічний інститут", вийшла на станції "Дніпро", пройшлася вздовж набережної до мосту Патона, і стрибнула з мосту.
"Нам хотілося б вірити, що Мукаддас жива, але, на жаль, камери відеоспостереження зняли момент, як вона стрибнула. Вона була одна. Повз проїжджали машини, але було темно і її, схоже, ніхто не помітив. Тіло поки не знайшли, але вже ведуться пошуки", - уточнив виданню "Факты" Ровшанбек Розметов.
Скріншот поста facebook.com/rovshanbek.rozmetov
При цьому справа набула новий скандальний оборот – у трагедії, що трапилася з їх дочкою, батьки Мукаддас звинуватили деканат університету, де навчалася дівчина.
Після сумної новини про самогубство Мукаддас родичі загиблої висунули свою причину такого вчинку.
З'ясувалося, що буквально за тиждень до трагедії у дівчини стався конфлікт з деканатом університету ім. Богомольця.
"Мукаддас, народжена в Туркменістані, вихована в узбецької сім'ї, з 7–го класу готувалася і мріяла стати стоматологом. Вступивши до 2017 року в НМУ ім. Богомольця, Мукаддас мріяла його закінчити з відзнакою. Навчалася в англомовній групі і була старостою.
Як з'ясувалося, деканат по роботі з іноземними студентами НМУ ім. Богомольця вчасно не подав документи Мукаддас в міграційну службу для отримання посвідки на тимчасове проживання. За тиждень до зникнення Мукаддас Посольство Туркменістану попросив її принести завізовану деканом факультету заяву про сприяння у вирішенні питання з видом на проживання в Україні. Заступник декана по роботі з іноземними студентами НМУ ім. Богомольця Тимохіна Тетяна Олександрівна, навіть не прочитавши, порвала заяву Мукаддас і віддала їй у руки, повідомивши, що вона нічого підписувати не буде" - передав ситуацію представник сім'ї Ровшанбек Розметов, зазначивши, що деталі про розірвані Тимохіною документи повідомила двоюрідна сестра Мукаддас, яка вчиться в тому ж вузі.
Чим була викликана подібна поведінка заступника декана по роботі з іноземними студентами НМУ ім. Богомольця Тимохіної Тетяни невідомо. Проте представники родини Мукаддас Насирлаєвої припускають, що Тимохіна елементарно могла хотіти отримати за свої послуги "хабар".
"Очевидно, що Тимохіна Т. О. чекала, як і від інших студентів, подяки за послуги з отримання посвідки на проживання, а не порожню заяву. Заплакану Мукаддас чекала її двоюрідна сестра, до речі, студент 2-го курсу цього ж вузу.
Батьки Мукаддас знали про проблеми з отриманням посвідки, і якщо не продовжать візу і не отримувати дозвіл на проживання, її можуть відрахувати з университету. Тому пропонували їй виїхати з України і в'їхати заново з новою візою, або взяти академвідпустку і продовжити навчання через рік. Посольство Туркменістану в Україні запропонувало вирішення питання без виїзду Мукаддас з України за листом з університету зі сплатою штрафу за порушення режиму перебування в Україні. Проте, деканат по роботі з іноземними студентами НМУ ім. Богомольця нічого не хотів робити для цього", - доповнив свою розповідь Ровшанбек Розметов.
Скріншот facebook.com/rovshanbek.rozmetov
"30.01.2018 р. в той фатальний вечір Мукаддас для вирішення питання з посвідкою на проживання знову була на прийомі у заступника декана Тимохіної Т. О. Після зустрічі з нею Мукаддас чомусь не поїхала додому, телефон відключився. Вона сіла в метро на станції "Політехнічний інститут", вийшла на станції "Дніпро", пройшлася вздовж набережної до мосту Патона, і стрибнула з моста.
Як представник її батьків, тепер буду звертатися в поліцію з проханням перекваліфікувати кримінальне виробництво з "Умисного вбивства" на "Доведення до самогубства", - підсумував Розметов.
Серед основних причин самогубства дівчини – проблеми з деканатом внз (фото: facebook.com/kyiv.gp.gov.ua)
Вже 19 лютого, через кілька днів після появи подробиць загибелі Мукаддас, за фактом доведення її до самогубства було розпочато кримінальне провадження.
"Київська місцева прокуратура № 9 почала процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за фактом доведення 18-річної громадянки Туркменістану до самогубства. З оприлюдненої в ЗМІ інформації, на такий вчинок дівчину могли підштовхнути труднощі, які виникли у неї під час навчання у вищому навчальному закладі, а також через непорозуміння з його керівництвом", - говорилося в повідомленні прокуратури Києва.
Скріншот поста facebook.com/kyiv.gp.gov.ua
При цьому представник батьків дівчини Ровшанбек Розметов наполягав: "Керівництва НМУ ім. Богомольця треба послухати своїх студентів і робити висновки щодо займаної посади декана по роботі з іноземними студентами Суліка В. В., який вигороджував свого заступника в розмові з батьком Мукаддас та заступника декана по роботі з іноземними студентами Тимохіної Т. О. Між тим, Тимохіна Т. О. не з'являється у вузі".
Тим часом керівництво вузу висунуло свої припущення про те, що трапилося, також поспішивши пояснити ситуацію.
Як з'ясувалося з повідомлення адміністрації університету, Мукаддас Насирлаєва відрахували з університету ще 18 січня у зв'язку із закінченням терміну дії візи.
"Мукаддас була відрахована з НМУ за порушення міграційного законодавства. Термін дії візи закінчився 17.12.2017 року. До цього часу Насирлаєва не оформила дозвіл на проживання і не виїхала в Туркменістан, щоб отримати нову візу. 18 січня медичний університет повідомив про розірвання контракту з Мукаддас Насирлаєвою на підставі порушення студенткою міграційного законодавства, 24 січня їй було другий раз особисто повідомлено про підписання наказу про відрахування з університету, оскільки ситуація не змінилася", - йдеться в офіційному повідомленні університету імені. Богомольця.
Скріншот офіційної заяви (nmu.ua)
Адміністрація університету запевняє, що Мукаддас з боку деканату по роботі з іноземними громадянами було вказано на порушення положення договору з НМУ і міграційного законодавства.
"Проте Мукаддас повідомила, що не збирається повертатися в Туркменістан і буде вирішувати свою проблему безпосередньо в Україні... Інформація, яку розповсюджують окремі "експерти" в мережі інтернет, про те, що процедуру отримання виду на проживання, визначена постановою Кабінету Міністрів України № 251, можна було "обійти" шляхом надання Університетом якоїсь "довідки" для посольства, категорично не відповідає законодавству України. Ніяких офіційних звернень від посольства або консульства Туркменістану в НМУ за Мукаддас в період з 18 січня по 19 лютого поточного року не було.
30.01.2018 Насирлаєва Мукаддас за власною ініціативою звернулася до декану факультету по роботі з іноземними студентами, який направив її до свого заступника. Під час розмови студентці було в третій раз повідомлено про відрахування, як особи, що порушила міграційне законодавство. Спілкування відбувалося у присутності двох іноземних студентів та куратора факультету. Всі вони письмово засвідчили факт відсутності під час розмови будь-якого тиску і упередженого ставлення до Насирлаєвої Мукаддас", - йдеться в наступному офіційній заяві університету ім. Богомольця від 19.02. 2018.
Представник родини дівчини Ровшанбек Розметов обурений нібито "наявністю свідків розмови Муккадас з представниками деканату", відповівши на цю заяву адміністрації вузу: "Ці чиновники замість визнання факту наявності проблем у деканаті по роботі з іноземними студентами з наданням дозволу на проживання зубами чіпляються за "тепле містечко", не грішать образою світлої пам'яті Мукаддас, знаходять навіть "свідків" розмови того фатального вечора, при цьому за власною заявою тимчасово усувають заступник декана"
При цьому в той же день (19 лютого), коли було зроблено офіційне звернення адміністрації університету, керівництво НМУ імені А. А. Богомольця відсторонило від виконання обов'язків заступника декана по роботі з іноземними студентами Тетяну Тімохину на час розслідування ситуації з зниклої студентки.
"Заяву заступника декана Тімохіної Т. О. про відсторонення задоволено. Відповідний наказ №314 підписаний 19 лютого 2018 у зв'язку з проведенням розслідування Солом'янським управлінням поліції Головного управління Національної поліції р. в Києві за обставинами зникнення Мукаддас Насирлаєвої", - сказано в заяві університету ім. Богомольця.
Крім того, проректор вузу Цехмістер Ярослав повідомив Центру інформації про права людини, що на Мукаддас Насірлаєву з боку деканату не здійснювалося жодного тиску.
За його словами, після оприлюднення інформації про можливий тиск на студентку, а також про те, що у неї нібито вимагали гроші в деканаті за якісь довідки, в яких вона потребувала, було проведено службове розслідування. І воно показало, що інформація про тиск не відповідає дійсності.
"Під час цієї розмови в кабінеті було ще два іноземних студента і куратор. Вони письмово підтвердили, що тиску і ситуації, коли щось рвали й жбурляли, не було", – зазначив проректор.
"Всі іноземні студенти повинні спочатку отримати візи максимальним терміном до 90 днів. У Муккадас, коли вона в'їхала в Україну, була віза з 19 вересня по 17 грудня включно. І в цей період вона як іноземна громадянка повинна була подати документи до деканату на оформлення посвідки тимчасового проживання. Все це оформляє деканат і документи збирає у неї і все інше. Але, на жаль, цього зроблено не було, хоча Муккадас повинна була бути обізнана з цього питання, оскільки вона заходила з іншими студентами, допомагала їм подавати документи на оформлення посвідки тимчасового проживання", – зазначив Цехмістер.
При цьому в коментарі виданню правозахисник, що займається захистом прав біженців, Олексій Скорбач вважає, що адміністрації внз часто користуються тим, що студенти не розуміють важливості своєчасної подачі документів, і використовують це як велику корупційну нішу.
"Адже одним можна продовжити за винагороду посвідку на проживання, навіть при відрахуванні. Наприклад, вказати, що є додаткова сесія на перездачу іспиту, тому що студент записався на факультативні заняття, щоб додатково здати сесію, а сам студент не ходить на навчання. З іншого боку, не можна не приймати документи від студентів або затягнути процес розгляду на продовження посвідки на проживання", – говорить юрист.
Поки йде слідство за фактом доведення до самогубства студентки Мукаддас Насирлаєвої 20 лютого з'являється "цікава" новина.
Так, в. о. Міністра охорони здоров'я Уляна Супрун заявила, що МОЗ України відсторонює від виконання обов'язків ректора НМУ Катерину Амосову.
Проте усунення ректора відбувається не через слідства по "справі студентки", а зовсім з іншого питання.
"Сьогодні одночасно у всіх медичних вузах України, які готують лікарів-стоматологів, повинен бути відбутися ліцензійний іспит "Крок 1. Стоматологія". Єдиний навчальний заклад, який не провів іспит за графіком - Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця. Договір між університетом та Центром тестування так і не було укладено. В результаті студенти 3 курсу стоматологічного факультету НМУ позбавлені можливості скласти обов'язковий для продовження навчання іспит... Разом з тим, МОЗ України, відсторонює від виконання обов'язків ректора НМУ Амосова к.м. і створює комісію для аналізу ситуації і прийняття відповідних заходів", - повідомила Уляна Супрун.
Скріншот поста facebook.com/ulanasuprun
На даний момент представники родини зниклої дівчини відстоюють свою версію причини самогубства Муккадас, а саме - конфлікт з деканатом університету ім. Богомольця, де навчалася дівчина.
Тіло дівчини так і не знайдено. Проте за останньою інформацією від видання "Слідство.Інфо" в річці біля станції метро "Славутич" в Києві було знайдено особистий рюкзак з документами зниклої студентки медичного університету ім. Богомольця Мукаддас Насирлаєвої.
"На момент стрибка дівчини у річку рюкзак був з нею", - повідомило видання.