Старий Новий рік: історія та традиції свята

STYLERLIFE        10.01.2017 - 11:50
Фото: 13 січня в Україні відзначають день Маланки, а 14 - святого Василя (niklife.com.ua)
Фото: 13 січня в Україні відзначають день Маланки, а 14 - святого Василя (niklife.com.ua)

У ніч з 13 на 14 січня українці будуть святкувати незвичайне свято - старий Новий рік, який виник в результаті зміни літочислення

Як і багато років поспіль, поряд зі звичним Новим роком в ніч з 31 грудня на 1 січня ми будемо відзначати і старий Новий рік 2017, який прийде з 13 на 14 січня. Таке унікальний свято є далеко не у всіх народів. Він з'явився в 1918 році, коли уряд СРСР прийняв рішення перейти на григоріанське літочислення.

Так в наше життя увійшло поняття "старого" і "нового" стилю, а звичні свята зрушили в датах, що призвело до таких казусів, як старий Новий рік. Однак в Україні святкування в цей період мають більш глибоке коріння. Про народних традиціях і звичаях в старий Новий рік у нас на Styler.

Як в Україні святкують старий Новий рік

Традиційно 13 січня в Україні з давніх давен відзначали день Маланки, а 14 - святого Василя. Вони супроводжувалися веселими народними гуляннями з переодяганнями хлопців в Маланку, ворожіннями молоді про своєму майбутньому. Це все відбувалося в так званий Щедрий вечір (саме так називають старики це свято).

Святкування Маланки має схожі риси з РіздвомФото: Святкування Маланки має схожі риси з Різдвом (vv-hotel.com)

Він дуже схожий на Святвечір перед Різдвом: теж готується кутя та багатий стіл. 
Відмінність в тому, що стіл вже скоромний, тобто на ньому присутні м'ясні і жирні страви, кутю можна присмачувати салом або олією. За вечерею повинна зібратися вся родина, для того, щоб попросити один в одного прощення, підвести підсумки минулого року і загадати плани на майбутній рік. 

Традиції в старий Новий рік: щедрування з козою Маланкою

Після традиційної вечері молодь вирушала щедрувати - виконуючи обрядові пісні-щедрівки, бажати багатства, щастя, здоров'я всім сусідам, односельчанам. Незмінно щедрувальників супроводжувала коза Маланка, в яку найчастіше переодягалися хлопці. Увійшовши до будинку ряджений танцював, співав пісні, намагався "буцнути" господарів. Потім приходили "стрілки" і вбивали норовливу козу. Завданням присутніх було оживити Маланку піснями і жартами. Її також лікував "доктор" різними методами, в хід навіть йшли способи перевірити чи доїться коза. Після такого лікування, Маланка, звичайно ж, оживала.

Коза МаланкаФото: Коза Маланка (vseodetyah.com)

Старий Новий рік: традиції сватання

Крім того, було ще одне діло, яке молоді хлопці намагалися вирішити ввечері 13 січня - сватання. Це був єдиний день у році, коли можна було повторити спробу і заслати сватів до дівчини, від якої вже був отриманий "гарбуз", тобто відмова. Та й звичайні пари намагалися пройти перший етап узаконення стосунків саме в цей вечір - щоб життя було щедрим на приємні події.

Важливий обряд на старий Новий рік: засівання

На цьому традиції старого Нового року не закінчуються. У перший день нового року, тобто 14 січня, до сходу сонця було прийнято "засівати", тобто ходити до родичів, знайомих з зерном і, розсипаючи його по дому, бажати багатства, удачі, щастя. Виконувати цей обряд могли тільки чоловіки і хлопчики.

13 і 14 січня прийнято "щедрувати" і "засівати" Фото: 13 і 14 січня прийнято "щедрувати" і "засівати" (ki.ill.in.ua)

Пояснювалося це просто. Кожен господар уважно дивився, хто першим переступить поріг його будинку в новому році: якщо хлопчик чи здоровий чоловік - на щастя, якщо жінка (дівчинка) або старий, каліка - до біди. Тому й намагалися до хрещеним батькам, близьким родичам відправити першого "полазникам" - хлопчика чи молодого хлопця, щоб напророкувати добра на весь майбутній рік.

Популярна традиція на старий Новий рік - ворожінняФото: Популярна традиція на старий Новий рік - ворожіння (2017god.org)

У деяких регіонах у цей день рано вранці спалювали "дідухів" (заздалегідь заготовлені снопи пшениці) і стрибали через багаття, намагаючись очиститися від усього недоброго, набраного протягом минулого року. На Василя, так і напередодні, люди намагалися не давати нічого в борг, навіть сміття з хати не виносили, щоб не винести щастя.

Незважаючи на той факт, що історія старого Нового року свята налічує менше 100 років, він прижився на наших теренах і завдяки потужним народним коріння - Маланки, Василя, щедровальникам - на гребені інтересу до своїх витоків стає все більш популярним.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
On Top