Супрун відкрила шокуючий зв'язок між алкоголем і хорошою пам'яттю
Супрун розповіла про те, як запобігти втраті пам'яті з віком
Уляна Супрун, яка раніше розвінчала міфи про кір, дала поради українцям, як вчасно виявити та упередити деменцію - порушення пам'яті, від якої можуть страждати люди похилого віку. Вона дала кілька дієвих порад на своїй Facebook-сторінці, серед яких цікава порада щодо вживання алкоголю.
Урядовець пише, що згідно з дослідженнями, близько 10-25% людей, старших за 70 років, стикаються з порушеннями пам'яті та логічного мислення. У людей змінюється особистість внаслідок хвороби чи пошкодження мозку. Однак, на думку в. о. міністра охорони здоров'я, цьому можна певною мірою запобігти.
До деменції, за словами Супрун, більш схильні жінки, курці, люди із замалою та надмірною вагою, фізично і соціально неактивні. Додатковими факторами ризику є діабет, гіпертензія, генетична схильність та високий рівень холестерину, порушення дихання уві сні та перенесений інсульт.
На жаль, чарівної пігулки для запобігання чи лікування деменції не існує, пише Супрун, жодні ліки наразі не мають доведеної ефективності. Однак сповільнити початкову стадію дегенеративних змін, так зване слабке когнітивне порушення і не дати йому стати деменцією, все ж таки можна.
Уляна Супрун дала корисні поради, як упередити деменцію:
- Займатися фізичними вправами двічі на тиждень по 40 хвилин. Вправи мають бути інтенсивними, оскільки рух не дає гинути нейронам і підтримує нейропластичність.
- Гра на музичних інструментах, спів та просто прослуховування улюбленої музики мають доведену ефективність у сповільненні деменції та полегшенню стану людей із провалами в пам’яті.
- Треба піклуватися про слух, бо погіршення слуху може бути передвісником деменції, але слуховий апарат завадить когнітивному погіршенню.
- Розгадуйте судоку та грайте у відеоігри - вони можуть уповільнювати розвиток деменції. А ось кросворди - ні.
- Вітаміни В9 та В12 задіяні в низці обмінних процесів. В9 є в зеленій городині та печінці, а В12 - в м’ясі, рибі та печінці. Але навіть збалансованого раціону може бути замало - адже з віком їх засвоєння в кишківнику погіршується.
- Вітамін D, хоча й не є ліками від деменції, як і решта вітамінів, проте люди із низьким рівнем вітаміну D мають вдвічі вищий ризик розвитку деменції і хвороби Альцгеймера.
- Киньте курити. Це суттєвий фактор ризику - воно на 18-30% збільшує ймовірність розвитку деменції та хвороби Альцгеймера.
- Зменшіть споживання тваринних жирів та червоного м’яса, і збільшіть частку овочів, коренеплодів, сочевиці і риби в раціоні.
- Піклуйтеся про здоров’я судин. Це включає в себе і контроль тиску: прийом препаратів для зниження тиску, зменшення споживанні солі та підтримку здорової ваги.
- Вчасно лікуйте зуби і не допускайте хвороб ясен. Нещодавні дослідження показали ймовірну роль бактерій Porphyromonas gingivalis, що викликають хронічне запалення ясен, в розвитку хвороби Альцгеймера.
- Вчасно виявіть та подолайте депресію. Депресія досить часто супроводжує похилий вік, але не є нормальною складовою життя.
Також Уляна Супрун зазначила, що деякі тривалі дослідження показали, що люди, які помірно та мало споживали алкоголь, рідше розвивають деменцію.
"Це лише результати досліджень, а не настанова, адже ми знаємо, що безпечної дози алкоголю не існує", - зазначила Супрун.
Нагадаємо, раніше Супрун розповіла шокуючі факти про схуднення.
А також зруйнувала міф про популярний вид спорту, який на думку деяких українців може призвести до пошкодження суглобів.