Пости у Фейсбуці про вирубку лісів не показують справжніх серйозних проблем і схем, які є у цій сфері, нагадує еколог Оксана Станкевич
Часто в інтернеті можна натрапити на вражаючі відео масштабного знищення лісів у Карпатах, на Закарпатті та в інших регіонах України. Еколог, кандидат біологічних наук та президент РМЕО "Екосфера" Оксана Станкевич у коментарі для Styler розповіла, що більшість таких відео – це відверта маніпуляція, яка не показує справжніх проблем у цій сфері.
"Коли кажуть про катастрофічне знищення лісів на Закарпатті, це кліше, яке досить часто використовують. Треба розуміти, що рубки проводяться у лісах промислового призначення або у експлуатаційних лісах. Це їхнє спеціальне призначення. Для них визначається розрахункова лісосіка, яка затверджується Міністерством екології. Цей затверджений об’єм деревини має вирубати кожен лісгосп. Фактично я не знаю випадків перевищення ось цієї розрахункової лісосіки лісгоспами", - пояснює вона.
В той же час існують й інші види рубки. Зокрема, санітарна. Її проводять з метою оздоровлення дерев.
"Тут вже ми можемо бачити іншу картину. Справа у тому, що такі вирубки не лімітуються законодавством. Говорити про те, відбувається рубка правомірно чи ні, навряд чи можна. Це треба перевіряти і надавати реальні докази. Проте тут можливі різні зловживання. Приміром, призначення санітарної рубки у абсолютно здоровому лісі. Але проконтролювати це практично неможливо! Бо коли ліс вже зрубаний, його вивезли, то надзвичайно важко визначити правомірність або неправомірність цього факту", - коментує Оксана Станкевич.
В Україні діє державна екологічна інспекція, проте державна екологічна служба контролю практично знищена, вважає еколог.
"У цієї інспекції мало повноважень, мало інспекторів. Таких випадків, коли б люди ходили і перевіряли все за лісорубними квитками, я взагалі не знаю. Коли вже хтось із місцевих чи небайдужих виявив вирубку, то тільки тоді викликають інспекторів, які реагують на конкретні скарги. Але і це не означає, що інспектори доведуть незаконність цієї вирубки. Як правило, вони інспектують одне-два чи п'ять зрубаних дерев – те, що списується на браконьєрство", - продовжує експерт.
Ефективного державного екологічного контролю за рубками у нас немає, впевнена вона. Але коли деревина дійсно вивозиться незаконно? Оксана Станкевич пояснює: незаконно деревина вивозиться, коли на неї немає взагалі ніяких документів: немає лісорубного квитка, ніяких інших відомостей.
"Але у нас такого практично немає, бо на кожному дереві, як правило, є лісорубний квиток, є чіп. Тут лише можна причепитися до правомірності або неправомірності призначення рубки того чи іншого виду, і все. Але перевірити це, схопити когось за руку і звинуватити - надзвичайно важко. Проте на таку деревину зазвичай є документи, тому вона не може вважатись нелегально заготовленою і незаконно вивезеною", - пояснює вона.
В той же час часто в соцмережах та на різних сайтах поширюють відео "вражаючої вирубки" лісів. Оксана Станкевич вважає, що це найбільша маніпуляція, яка тільки може бути.
"По-перше, ці фото дуже часто взагалі насправді не з Закарпаття. Я таких фото і відео бачила дуже багато, і це були або фотографії вітровалу у Словаччині, або вітровалу на кордоні з Румунією та Україною з румунського боку. Там є свої проблеми: ліси пороздавали у приватну власність і "косять" все, що є. На таких фото або відео ми не бачимо, що це за масив, не бачимо GPS-координатів – нічого. Дуже часто це не є правдою", - підкреслює еколог.
Коли інформація про вирубку лісів дійсно правдива?
"Коли ми бачимо санітарну рубку, яка займає великі площі. При цьому дуже важко судити про відсоток рубки дерев, що є довкола тих територій. Наприклад, ви стоїте на схилі і фотографуєте голий схил. З одного ракурсу дуже важко судити, який відсоток займає ця рубка в усьому лісфонді даного лісгоспу. Я розцінюю подібну інформацію як відверту маніпуляцію", - каже вона.
Тим часом із лісом в Україні зловживання є, переконана Станкевич.
"Є безліч різних схем, але цими постами у соцмережах вони не відкриваються. Подібного роду інформація взагалі не зачіпає справжніх проблем: те, що публікується у Фейсбуці, взагалі виїденого яйця не коштує! Із цього можна лише посміятись. Потрібні глибинні дослідження, щоб розкрити ті схеми, які насправді існують. Наприклад, є схеми і маніпуляції у призначенні санітарних рубок. Це схеми заниження сортності деревини. Маніпуляції з аукціонами. Наприклад, з нашого боку продаються дрова, а виявляється, що з іншої сторони кордону купили круглий ліс або іншу деревину. Існуючі схеми насправді не такі прості, як видно з Фейсбуку", - підкреслює вона.
В той же час багато українських знаменитостей виступають за захист українського лісу саме після тог, як побачили масштабні вирубки лісів, а політики використовують екологічну тематику у власних цілях.
"Особливо вражає, коли діячі шоу-бізнесу ходять по лісу, де пройшов сильний вітровал, показують на вивернуті пні і кажуть, що в цьому винні лісники. Я, як людина, яка займається охороною природи вже двадцять років, дивлюся на це і розумію, наскільки сама охорони природи опускається нижче плінтуса. Бо це саме відео дивиться лісник і не може зрозуміти. Кожен вірить в те, у що хоче вірити у міру своєї освіченості, свого досвіду і так далі", - каже Оксана Станкевич.
Нагадаємо, раніше експерт розповів про те, що степ в Україні розорений на 98%, а вкритої лісами площі країни, за даними Державного агентства лісових ресурсів України, є лише близько 16%.
Крім того, раніше Ігор Загороднюк розповів, чому охорона природи не може бути прибутковою.