ua en ru

"В абсолютній д*пі": Забужко розповіла про стан державної мови

"В абсолютній д*пі": Забужко розповіла про стан державної мови Фото: Оксана Забужко (РБК-Україна)

Письменниця назвала найбільш сприятливі роки для розвитку української

Необхідно законодавчо врегулювати статус української мови і скасувати "злочинні законопроекти". Таку думку в коментарі Gazeta.ua висловила відома українська письменниця Оксана Забужко щодо ініціативи народних депутатів провести Рік державної мови.

"Має відбутися купа необхідних заходів і законопроектів. У нас ще закон "Колесніченка-Ківалова" стосовно державної мови не скасовано і міністр внутрішніх справ Аваков розмовляє мовою іншої країни, чим кожного разу, підходячи до трибуни, порушує закон, просто відкривши рота", - підкреслила письменниця.

"Зрозуміло, що треба щось із цим робити. Мають бути держпрограми прийняті. Українська в нас в абсолютній дупі і залишається мовою дискримінованої меншини попри те, що статистично є рідною для більшості, що ми припинимо бути частиною "русского мира" і прийдемо до притомної мовної ідентифікації", - заявила Забужко.

На її думку, у рік державної мови можна багато зробити для її утвердження.

"Я не маю якихось застережень чи упереджень стосовно того, щоб оголошувати якісь спеціальні роки. Це нормальна міжнародна практика ООН та ЮНЕСКО. Це спосіб привернути громадську увагу, а для нас є ще інструментом надання більшого розголосу. Це привід, щоб почати щось робити, а не чекати "пока все рассосется", або коли Росія знову прийде, і хтось втече до своїх офшорів, а всі решта розійдуться. Так, я не проти", - сказала публіцист.

На думку Забужко, найбільш сприятливими для розвитку української мови були 1990-ті.

"Тоді наше інформаційне поле ще не контролювала Росія. У нас був свій контент: новини, які не інформували про кожен пук і чих Задорнова, Алли Пугачової чи ще кого-небудь", - відзначила вона.

"Україна інформувала про свої події: культурні, політичні та трохи міжнародні. Україна мала свої глянцеві журнали, багато з них закрилися на початку 2000-х років. Тоді відбулася велика реформа медій, під час якої їх приватизували. Тоді ж розпаювали інформаційний простір. Доки Єльцин був і їм не було до нас діла, виросло покоління незалежності під українську музику, серіали, дубльовані українською, фільми. 2000 рік поділив усе на "до" та "після". Тоді Путін прийшов до влади. Почалася інформаційна війна, ментальне захоплення українського простору аж до 2014 року. Тоді вже почався відкат, почалися мовні квоти, але все одно це менше, ніж було у 1990-ті роки", - розповіла Забужко.

Нагадаємо, що у 2018-му народні депутати пропонують провести Рік державної мови в Україні.

Раніше Оксана Забужко розповіла про страшні злодіяння російських спецлужб в Україні.