ua en ru

Вибори 2019: про що потрібно знати всім українцям

Вибори 2019: про що потрібно знати всім українцям Фото: Вибори президента України 2019 (колаж РБК-Україна)

Як голосувати не за місцем прописки, куди звертатися для голосування в іншій країні і що робити, якщо не знайшли себе у списках виборців - в матеріалі Styler

Вибори президента України пройдуть вже зовсім скоро, 31 березня 2019-го року. Цього разу вибори відрізняються найбільшою кількістю кандидатів – їх всього 39. Але це, звісно, далеко не всі тонкощі, які варто знати виборцю.

Як уникнути різних неприємностей під час виборів - читайте далі.

Практично всі знають про те, що голос у зіпсованому бюлетені не зараховується. Проте не всім відомо, що якщо виборець під час голосування допустив помилку, наприклад, випадково проголосував не за того кандидата, то можна знову звернутися в комісію, написати від свого імені заяву і отримати вже інший бюлетень для голосування.

Ще один важливий нюанс – в день виборів, 31 березня, відбудеться переведення стрілок годинників на годину вперед, адже Україна переходить на літній час. Про це варто пам'ятати тим, хто хоче прийти голосувати пізніше, вже перед закриттям. Варто стежити за часом, щоб не запізнитися. Або зранку, щоб не опинитися перед ще зачиненою дільницею.

Що потрібно для того, щоб проголосувати не за місцем прописки, а за місцем проживання? Наприклад, в іншому місті? Для цього потрібно самому особисто прийти у відділення ведення Держреєстру виборців. Там громадянину України треба написати заяву про тимчасову зміну місця голосування і при цьому вказати номер ділянки, на якій планується голосування в день виборів. Звичайно, при цьому потрібно буде пред'явити паспорт.

Вибори 2019: про що потрібно знати всім українцямФото: В Україні можна голосувати не за місцем прописки (РБК-Україна)

Але треба пам'ятати, що міняти дільницю можна не просто так. Тому треба надати ще один документ, який підтвердить причину цього. Наприклад, підійде довідка з місця роботи або навчання, або договір на оренду житла в тому районі, де знаходиться виборча дільниця. Повний перелік необхідних для цього документів є на сайті Міністерства юстиції України.

Під час виборів ви плануєте бути за кордоном, але хочете проголосувати? Вирішити це питання теж можна, і це не так складно, як може здаватися на перший погляд.

Для цього треба теж особисто подати заяву про тимчасову зміну місця голосування в одне з відділень Держреєстру. Там вкажіть країну, в яку ви їдете та виборча дільниця. Номер і адреса ділянки також можна дізнатися на сайті МЗС. Це важливо зробити до 25 березня, а заяву на голосування за кордоном можна подати тільки на території України.

А що робити тим українцям, які живуть за кордоном вже довго? В тій країні, де вони проживають, треба стати на консульський облік. Для цього прийдіть в дипломатичну установу, наприклад, консульство або посольство, і подайте там заяву про зміну виборчої адреси. Крім заяви, потрібна буде копія паспорта.

Вибори 2019: про що потрібно знати всім українцямФото: Є механізм для голосування за кордоном. Ним можуть скористатися туристи і ті, хто живе в інших країнах вже давно (УНІАН)

Як перевірити, чи є ви у списку виборців? На цю тему українцям вже багато разів давали інструкції. Втым, не буде зайвим їх нагадати. Є два способи це зробити. Перший – просто зайти на сайт Держреєстру виборців. Це можна зробити, не виходячи з будинку або офісу. Там виберіть розділ "Перевірка включення" і заповніть онлайн-форму, вказавши паспортні дані та електронну пошту для верифікації. Після перевірки, яка триває буквально кілька секунд, інформація про вас з'явиться на сайті.

Ви дізнаєтеся, чи є ви в реєстрі і також система вкаже вам адресу найближчого до місця вашої реєстрації виборчої дільниці. Другий спосіб перевірити себе у списку виборців – самому прийти в дільничну виборчу комісію за місцем реєстрації і попросити перевірити цей факт. Однак це важливо встигнути зробити не пізніше ніж за 5 днів до виборів.

Що робити, якщо у списку виборців вас не виявилося? Треба відразу ж звернутися у відділ ведення Державного реєстру виборців. Всього по Україні є 750 таких відділень. Адреси відділень є на сайті Держреєстру. Там вам треба буде написати заяву про внесення людини в список. Це теж треба зробити до 25 березня.

Вибори 2019: про що потрібно знати всім українцямФото: Українцям важливо перевірити себе у списках виборців (РБК-Україна)

Якщо ви не знайшли себе у списку, ви можете звернутися і до суду. Там розглянуть позов протягом двох днів. Але потрібно звернутися теж вчасно, щоб встигнути з розглядом позову не пізніше двох днів до виборів. Тоді суд повинен винести своє рішення невідкладно. До другого туру процедуру доведеться повторити.

Чи зможуть проголосувати українці, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей? Згідно з даними Мінсоцполітики, таких громадян – понад 1,3 мільйона. Ще восени минулого 2019-го року Міністерство юстиції України та ЦВК внесли нові поправки у виборче законодавство України.

Згідно з нововведеннями, щоб віддати свій голос за будь-кого з кандидатів, треба при собі мати тільки паспорт та документ про тимчасову зміну місця голосування. Його українці можуть отримати в будь-якому відділенні Держреєстру виборців по Україні, просто прийшовши туди особисто і подавши відповідну заяву.

До речі, при цьому не треба пред'являти ні довідки переселенця, ні іншого підтверджуючого документа додатково. У той же час про зміну місця голосування треба встигнути повідомити до 25 березня. Ту ж процедуру треба повторити заново і перед другим туром виборів президента України.

Раніше ми також зібрали весь список кандидатів на пост президента України в 2019 році і дали основну інформацію про претенденгтів на пост глави держави.

Також стало відомо, що у МВС перевірять реєстр виборців на перебування в Україні під час виборів. За інформацією міністра, зараз близько 5 мільйонів українців працюють за кордоном. Процедура перевірки інформації про виборців може зайняти кілька днів.