Дзвінок у 102 – адекватна реакція на ситуацію, пацієнт стикається з корупцією в медицині, вважає кризовий менеджер
"Безкоштовної медицини не існує, оскільки ніщо з нічого не з'являється – все одно хтось платить. Є просто різні моделі систем охорони здоров'я, які передбачають різний розподіл коштів", - наголошує в інтерв'ю Олександр Ябчанка, у минулому – експерт Реанімаційного Пакету Реформ, а нині – спікер МОЗ.
Практично всі українці знають, що безкоштовної медицини в нашій країні немає, але при цьому далеко не всі розуміють, що кожна послуга має свою ціну, і хтось в будь-якому випадку за неї платить. Інша проблема - корупція в медицині, коли з пацієнта беруть більше коштів, коли потрібна більш низька сума, наполеглива вимога грошей і навіть відмова лікувати, поки лікарю не заплатять. З іншого боку, багато пацієнти самі вважають за потрібне віддячити лікарю, якщо той їх вилікував.
Про корупцію в медицині і чи варто карати за "подяку лікарю" - для Styler коментує громадський активіст, кризовий менеджер та голова громадської наглядової ради при Київській міській лікарні швидкої медичної допомоги Анатолій Велімовський.
Кризовий менеджер не заперечує, що в київській міській лікарні швидкої допомоги можуть брати гроші з пацієнтів.
"Був прецедент. Мені подзвонили журналісти. Сказали, що людину в лікарні відмовляються оперувати, доки не заплатить 18 тисяч гривень. Поведінка лікаря була відповідна: вимагав гроші, і все тут. Аж до того, що казав: "не буде грошей – не буду оперувати". Втрутилися в ситуацію, розібралися. Працівника відсторонили від діяльності, операції йому тепер ніхто не довіряє", - прокоментував він.
Якщо лікар вимагає гроші, відмовляючись оперувати, особливо коли йдеться про термінову допомогу та порятунок життя людини – в таких ситуаціях Велімовський радить одразу телефонувати в поліцію.
"Якщо ви зіткнулися з ситуацією, коли медик каже "давайте 18 тисяч, або оперувати не буду" – МВС, дзвінок у 102. Особисто я двома руками "за" таке рішення", - підкреслює він.
Втім, бувають і інші ситуації. Наприклад, коли пацієнт сам хоче подякувати лікарю.
"Якщо внесок добровільний, то я вважаю, що це не хабар і не корупція. Це компенсація за брак фінансування сфери охорони здоров'я, нестача грошей на зарплати лікарям. Люди самі компенсують те, що має йти або з бюджету, або ж від страхових компаній", - говорить Велімовський.
Він додав, що найчастіше зарплата медсестри становить не більше 3 тисяч гривень, а лікаря – не більше 10 тисяч, і виживати при таких зарплатах вкрай складно.
"Адже всі знають, що за операції треба платити. Вводимо запит в гуглі: скільки коштує операція з видалення апендициту? Якщо брати ситуацію по Києву, то це 300-400 доларів. В регіонах, звичайно, менше. Серед багатьох українців прийнято давати гроші лікарю, навіть якщо лікар про це взагалі не просить", - додає він.
Переважна більшість пацієнтів київської міської лікарні швидкої допомоги – ті, кому потрібна негайна допомога. Велімовський запевняє, що термінову операцію з видалення апендициту там зроблять пацієнту безкоштовно.
"Звичайно, є тариф. Наприклад, 3513 гривень за видалення апендициту лікарня бере від страхової компанії, якщо пацієнт застрахований. Але незастрахованих, звичайно, більше. І якщо людина не застрахована, то операцію в лікарні швидкої допомоги роблять безкоштовно", - говорить співрозмовник видання.
В Київській міській лікарні швидкої медичної допомоги завжди можна подякувати лікарю, а можна і поскаржитися, якщо щось не так, каже Велімовський.
"Якось ми отримали лист. "Хочу подякувати такій-то медсестрі такого-то відділення. Адже вона – єдина, хто надає реальну допомогу в цьому відділенні". І таке буває! Я не даремно ходжу на п'ятихвилинки в лікарню. Постійно кажу лікарям: "Зрозумійте, ми найближчим часом виходимо на ринок. Так живуть західні країни, за такими законами працює медицина безлічі держав. Якщо ми найближчим часом не створимо позитивний імідж лікарні і наших лікарів, то втратимо гроші, втратимо пацієнтів. Тому тільки від нас залежить, як ми приймаємо хворих і як їх лікуємо", - підсумовує він.
Відео: Як розпізнати симптоми серцевого нападу і надати першу допомогу (video.rbc.ua)
Нагадаємо, раніше експерт розповів, чому в київській міській лікарні швидкої медичної допомоги закрили відділення для беззпритульних.
Також Уляна Супрун розповіла про страхову медицину, освіту лікарів і санавіації в Україні.