ua en ru

Навіщо переходити на "літній" час: названі несподівані причини

Навіщо переходити на "літній" час: названі несподівані причини Навіщо переходити на літній час в Україні (ілюстративне фото: pxhere.com)

Переходити на "літній" час в Україні потрібно для підвищення ефективності та зниження витрат на електроенергію

Переходити на "літній" час в Україні необхідно для раціонального використання світлого часу доби, в першу чергу для економії ресурсів. Вважається, що перехід на "літній" час дозволяє заощадити до 2% електроенергії, так як темний час доби настає на годину пізніше. STYLER зібрав найбільш важливі факти про те, навіщо переходити на "літній" час в Україні і як це відіб'ється на здоров'ї людей.

Мінуси переведення годинників: здоров'я та енерговитрати

Дискусії щодо ефективності переходу на "літній" час в Україні не вщухають. Багато дослідників стверджують, що економія при переході незначна, а між тим ця система може негативно позначитися на здоров'ї людей. У 2007 році експерти Кембриджського університету підрахували, що перехід на "літній" час не зменшує, а навпаки стимулює споживання електроенергії. А ось академік РАМН Сергій Колесников дійшов висновку, що ця практика може викликати проблеми зі здоров'ям у 20% людей.

Навіщо переходити на "літній" час: названі несподівані причини

Навіщо переходити на "літній" час в Україні (ілюстративне фото: gifer.com)

Близько 84 % респондентів, які брали участь в опитуванні, проведеному Єврокомісією в серпні 2018 року, висловилася за скасування переведення годинника на "літній" і "зимовий" час. В ухваленій Європарламентом в лютому 2018 року резолюції зазначалося, що наукові дослідження не змогли довести будь-яких позитивних результатів такої практики, але вказали на існування негативних наслідків для здоров'я людини, сільського господарства та безпеки дорожнього руху.

Плюси переходу на зимовий/літній час

Захисників системи теж вистачає. Деякі вважають, що здоров'я жителів тих регіонів, де стрілки годинників переводять на годину назад, навпаки покращиться. Це обумовлено тим, що пробудження у світлий час доби краще позначається на людському організмі. Навпаки, темний ранок може негативно вплинути на самопочуття і настрій людини.

Енергетична комісія Каліфорнії в 2008 році опублікувала дослідження, згідно з яким зимовий споживання електроенергії в результаті переведення годинників знижується на 0,5 %, а літній — на 0,2 %. Щоправда, Каліфорнія знаходиться південніше України відносно Екватора.

Навіщо переходити на "літній" час: названі несподівані причини

Навіщо переходити на "літній" час в Україні (ілюстративне фото: gifer.com)

Згідно з дослідженням, проведеним Кембриджським університетом у 2009 році, ефект від "літнього" часу не можна зводити лише до економії електроенергії. Повинен враховуватися комплекс наступних економічних і соціальних факторів:

  • зниження споживання електроенергії,
  • зниження навантаження на навколишнє середовище та збереження природних ресурсів,
  • зменшення кількості автомобільних аварій,
  • скорочення числа кримінальних випадків у вечірній час,
  • збільшення доходів від туризму,
  • гармонізація системи відліку часу з оточуючими країнами.

Альтернатива

Переведенню годинників є альтернатива, якої дотримуються деякі держави, що відмовилися від цієї процедури — зсув початку роботи на деяких підприємствах на літній період. Тобто влітку робочий день розпочинається раніше, ніж узимку, і, в залежності від складності роботи, не тільки на 1 годину. В Японії в деяких відповідальних випадках робота повинна починатися тільки через 2 години після сходу сонця, наприклад, при здачі іспитів.

Нагадаємо, що раніше ми писали, скільки днів українці відпочиватимуть в березні.

А також розповідали про те, скільки пам'ятних дат, ювілеїв та вихідних буде в українців в 2019 році.