ua en ru

Навіщо під будівлею суду в Києві пацієнти з ВІЛ встановили гільйотину (фоторепортаж)

Навіщо під будівлею суду в Києві пацієнти з ВІЛ встановили гільйотину (фоторепортаж) Фото: Пацієнти з ВІЛ встановили гільйотину під будівлею суду в Києві (РБК-Україна)

Активісти вимагали припинити існування штучно створеної монополії на дорогий препарат

11 травня під будівлею Київського апеляційного господарського суду пацієнти з ВІЛ встановили символічну плаху з сокирою і закликали суддів не виносити "смертний вирок" 125 тисячам пацієнтів з ВІЛ.

Монополія на ліки підтримується фармкомпанією

Активісти вимагали справедливого рішення суду у питанні скасування необґрунтованих патентів на дорогий препарат Лопінавір/Риторавир.

За словами учасників акції, ціна на препарат дуже завищена, і є ризик, що тисячі пацієнтів з ВІЛ просто не отримають життєво необхідних їм препаратів.

Встановивши симоволічну гільйотину під будівлею суду, активісти запропонували суддям вибір: стратити або врятувати життя 125 000 ВІЛ-інфікованих українців.

ВІЛ-інфіковані люди вийшли з протестамиФото: Активісти та пацієнти з ВІЛ вимагали справедливих цін на життєво важливі препарати (РБК-Україна)

Раніше Мережа ЛЖВ подала позов до суду щодо визнання патентів на закупівлю препарату недійсними. Активісти очікують, що позитивне рішення суду дозволить не тільки заощадити бюджетне кошти, але і дасть пацієнтам потрібне їм лікування за набагато доступніші суми.

Як розповів Styler Дмитро Шерембей, голова Координаційної Ради ЛЖВ, фармкомпанія свідомо і цілеспрямовано не пускає на український ринок більш дешеві препарати-аналоги.

"Існує вигадана монопольна вартість препарату: майже 60 доларів за баночку. У той час як цей же медикамент можна було б купити і за 10, і за 15 доларів. Але фармкомпанія не відмовляється від цієї своєї монополії вже протягом п'ятнадцяти років, штучно продовжуючи свої ж патенти, тільки їх видозмінюючи", - говорить він.

Дмитро ШерембейФото: Одним рішенням суду можна врятувати життя тисяч українців, вважає Дмитро Шерембей (РБК-Україна)

За словами активістів, існує світова практика, згідно з якою, коли пацієнти не згодні з завищеною вартістю препарату, вони йдуть до суду, який приймає рішення "за" або "проти" продовження патенту.

"Можна привести простий приклад. Через цю монопольну вартість держава щороку переплачує на триста мільйонів гривень більше, купуючи ліки таким хворим. Якщо буде прийнято рішення відмовитися від цього патенту, і суд прийме наш бік, ми заощадимо ліки практично для 125 000 людей. Це просто фантастика. Одне рішення суду – і 125 тисяч людей або засуджено, або врятовано", - пояснив Шерембей.

"Це як ніби покупець в магазині бачить хліб по 70 гривень за штуку"

Щоб було більш зрозуміло, в чому полягає проблема з ціною на життєво важливі ліки, Дмитро Шерембей привів більш простий приклад штучно завищених цін.

altaltaltaltaltalt

Фото: Пацієнти під будівлею суду встановили символічну плаху з сокирою і закликали суддів не виносити "смертний вирок" 125 тисячам пацієнтів з ВІЛ (РБК-Україна)

"Це як ніби покупець в магазині бачить хліб по 70 гривень за штуку, а поруч на полиці лежить хліб за десять гривень. Це, звичайно ж, відразу викличе обурення громадян", - розповів Дмитро.

Подібна ситуація характерна сьогодні для українського фармринку, сказав він.

"Але хліб ми поїли, і на цьому все. А в ситуації, коли життєво необхідних ліків не можна знайти навіть на чорному ринку, то це колосальна проблема для десятків тисяч українців. Тому що ти, в кінцевому рахунку, вмираєш. А жадібність фармацевтичних компаній не може бути пріоритетом для нашої країни... Країни з більш успішною економікою давно пішли на подібні рішення. Країни великого цивілізованого світу давним-давно це зробили. А у нас все якось рука не піднімається", - прокоментував Дміртій Шерембей.

Як розповів нам Микита Трофименко, юрисконсульт Мережі ЛЖВ, можна було б купувати більш дешеві аналоги препарату, але фармкомпанія своїм патентом забороняє його навіть завозити на територію України.

altaltaltalt

Фото: Пацієнти з ВІЛ проестуют проти непомірно високих цін за ліки, які можна купити у рази дешевше (РБК-Україна)

В таких умовах єдиний спосіб купити препарат - це якимось чином дістати його на чорному ринку. Але в такому випадку пацієнт дуже ризикує. Адже невідомо, де зберігався такий препарат, яка дата його виготовлення і в яких умовах його везли в Україну.

На щастя, за словами громадських активістів, в питанні цінової монополії держава стоїть на боці пацієнтів, а не фармкомпанії. Міністерство охорони здоров'я не має законного права прийняти рішення про припинення дії патенту. Але суд може.

І зараз активісти очікують, що справедливість все-таки настане, і одним таким рішенням суду вдасться врятувати життя десятків тисяч українців.