У України є свій шарм, і головне - не втратити його у прагненні бути європейцями, вважає Пітер Сантенелло
Американець Пітер Сантенелло живе в Києві з минулого року. За цей час він вже встиг стати досить відомим блогером: він розвиває свій Youtube-канал і активно спілкується з українцями в соцмережах. Через які ми і знайшли Пітера, запропонувавши йому розповісти про його життя в Україні.
"Якщо ви хочете говорити про корупцію, то я не зовсім та людина", - спочатку відповів він і додав, що його досвід перебування в Україні – тільки позитивний, і ні з якою корупцією він не стикався.
24 червня цього року Пітер збирається організувати в Києві Міжнародний день бабусі. За його словами, це буде свого роду експеримент та спроба зробити щось хороше для українських жінок похилого віку.
“Якось я йшов центром Києва і побачив бабусю, яка самотньо стояла на вулиці. Вона була дуже сумна. Я вирішив зробити для неї щось хороше і подарувати їй квіти, просто так. Я купив букет і вручив їй. Боже, як вона була щаслива! Вона притисла букет до серця і посміхалася. Вона миттєво змінилася в обличчі і подивилася на мене так, ніби я подарував їй цілий світ! Може бути, вона не отримувала квітів з 1970-го, коли була закохана. Я хочу, щоб українці приєдналися до такої ініціативи і порадували бабусь і подали приклад іншим, публікуючи фото з бабусями в соцмережах", - говорить Пітер.
Відео: Пітер розповідає про свою поїздку у плацкартному вагоні в Україні (Youtube-канал Peter Santenello)
Він навіть придумав абревіатуру для англомовної назви цього свята - IBD (International Babushka Day), новини про який можна знайти на сторінках самого американця у соцмережах.
В інтерв'ю для Styler Пітер розповів про своє життя в Києві, поділився спостереженнями за менталітетом, звичками українців і думками про те, чим наш побут відрізняється від американського.
Також він розвінчав деякі міфи про американців, які сформувалися у багатьох після переглядів голлівудських фільмів.
"Коли я тільки приїхав до Києва, звичайно, було просто нереально розрізнити російську та українську мови. Для мене це стало справжнім викликом. Адже хтось говорить однією мовою, хтось - іншою. Це точно так само, як якщо б ви поїхали в Іспанію, а там одна половина людей говорить іспанською, а друга половина – португальською. І все це – в одній розмові. Зараз розрізняю російську і українську набагато краще і вчу російську мову", - розповідає Пітер.
Нещодавно він їздив в рідну Америку, пробувши в Штатах шість тижнів. За його словами, якщо раніше він думав, що поживе в Україні близько трьох місяців, то зараз планує залишитися тут надовго. Але чому він вибрав саме Україну?
"По-перше, мені було дуже цікаво. Україна – гарна, гарна країна. До цього я жив у Швейцарії, Іспанії. А от коли ти починаєш переїжджаєш трохи на схід, стає все цікавіше. Культура вже зовсім інша. Мною рухав, насамперед, величезний інтерес. А потім я зрозумів, що Україна – комфортна для життя країна", - говорить він.
З одного боку, Україна здалася йому недослідженою, і захотілося дізнатися країну краще. З іншого – Пітеру по душі припали українці.
"З місцевими людьми спілкуватися дуже комфортно. Так, не всі знають англійську, але всі якось намагаються допомогти. Так, всі ми чудово знаємо, що Україна зараз проходить непростий період. Що все як у турбулентності. Але після Революції в країні буквально процвітає творчість і надія, відбувається сплеск енергії. Це я і побачив в Україні. Ви можете сказати: та який сплеск? У нас криза, війна. Так, але я помічаю те, чого місцеві можуть і не побачити. Я не хочу зараз здаватися якимось пафосним. Але я дійсно це відчув, особливо в молодих людях. З боку для мене як для іноземця це виглядає дуже привабливо".
Пітер згадує про Швейцарію: це дуже гарна країна, то там йому здалося все дуже нудним. Інша справа – Україна.
"У Швейцарії все передбачено, все розплановано. Все рівно і гладко. Може бути, коли я буду старим, то мені ця країна була б комфортна. В Україні дуже помітні зусилля людей до того, щоб щось змінити на краще. Це, на мій погляд, відрізняє Україну від інших країн східної Європи. Україна більш відкрита до нового. Тут ніколи не буває нудно. Бум концертів, майстер-класів, освітніх заходів – кількість таких подій у Києві просто зашкалює!" – каже Сантенелло.
За його словами, багато хто дивувався, коли він говорив, що в Україні зараз є безліч можливостей, які іноді не помічають самі українці.
Відео: Пітер знімає відео про життя українців і про цікаві місця нашої країни (Youtube-канал Peter Santenello)
У Пітера в США – власний бізнес, пов'язаний з нерухомістю.
"За великим рахунком я можу працювати в будь-якій точці світу. В Україні я веду колонку в журналі "Новое Время". В Україні я повернувся до написання текстів, працюю над кількома відеопроектами і подкастами. Поки бізнесу в Україні зараз у мене немає. Але, думаю, я поставлю це питання собі, коли буде потрібний час".
Пітер збирається залишитися в Україні надовго.
"Я тут вже точно не турист. І це не візит на пару тижнів, а життя з перспективою залишитися в Україні. У Києві мене підкуповує і древня історія міста та країни. Ось США – країна молода. А тут ти ходиш по Андріївському узвозу і буквально відчуваєш під собою століття і навіть тисячоліття історії", – пояснює він.
У минулому році Пітер присвятив літо вивчення України і прожив в одному з сіл біля Бердянська.
“Життя у великому місті і в маленькому українському селі - це два різних світи. Київ у порівнянні з яким-небудь селом - це просто Діснейленд! У селах часто людям просто ніде працювати. І щастить тим, хто не залишається в селі, а їде з нього", - говорить Пітер.
Під час подорожі по Україні Пітер зняв відео, яке опублікував Голос Америки. У своєму монолозі Сантенелло порівнює Україну зі старим велосипедом:
“Я вліз на цей велосипед і відчув, що навіть якщо сильніше крутиш педалі, він швидше за все одно не їде. Він сам вирішує, що йому робити. Їде на одній швидкості. Мій швидкісний дорожній велосипед дуже схожий на Америку. Є продуктивність, попереду є мета. Є до чого прагнути в майбутньому. І він приходить туди швидко, але в той же самий час, часто втрачається той самий момент".
Переїхати в іншу країну – таке рішення Пітеру зазвичай дається досить легко.
"Я в цьому плані не відношуся до більшості американців. Далеко не всі жителі США ось так зриваються з місця і їдуть кудись в іншу країну. Хоча для Америки зараз типово жити не там, де ти виріс. Зазвичай переїжджають в інші міста і штати в пошуках роботу і навчання. Знаєте, є ж різні типи поведінки. Хтось - авантюрист, йому все цікаво, хочеться дізнаватися нове і десь бувати. Інші щасливі, коли живуть з сім'єю на одному місці. Для Америки типово переїжджати в інші міста. Іноді переїжджають цілим бізнесом і цілою компанією, якщо бачать кращі можливості", - говорить американець.
Одне з найбільших здивувань Пітера в Україні була велика кількість свят. За його словами, в Америці звикли працювати набагато більше, і свят там набагато менше, ніж в Україні.
"Мені здалося, що в США люди більш тривожні, неспокійні. Моє рідне місто Сан-Франциско я дуже люблю. Але там люди постійно чимось зайняті і стурбовані, помітна тривога. Життя там дуже дорогн, і люди використовують будь-яку можливість, щоб заробити. Це складно пояснити людям тут в Україні, адже в багатьох країнах уявлення про життя в США йдуть з голлівудських фільмів, що багато в чому не збігається з реальністю", - пояснює він.
"Іноді мені здається, що в США працюють буквально цілодобово! Для багатьох відпустка – це неймовірна рідкість, вони мало часу проводять із сім'єю. А щоб виїхати в сімейну відпустку на пару тижнів – часом можливості для цього вони шукають кілька років. Багато американців – страшні трудоголіки. В Америці мислять приблизно так: "треба працювати ще більше, якщо працювати не буду, то нічого не зможу собі дозволити в цьому житті". На відміну від американців, в Україні люди набагато більше часу приділяють своїм рідним, більше говорять один з одним в кафе, на прогулянках у парку", - каже Сантенелло.
В Україні Пітера дуже підкуповує прагнення людей до змін. Якщо в Європі життя усталилося і здається розміреним, то, на думку американця, в Україні все більш живе та динамічне.
Пітер був дуже вражений Революцією Гідності в Україні.
"Я відчуваю величезну повагу до людей, які знайшли сили протистояти корумпованому уряду без зброї, в шоломах і щитах, в які потрапляли кулі противника. Таке сьогодні практично ніде в світі не трапляється! Останній раз, коли це сталося у США, було у 1865-му. Коли я приїхав сюди, то помітив, що навіть після такої масштабної події українці дивляться на все скептично. Але, повірте, з боку мені дуже видно, що зміни відбуваються буквально на очах", - зауважує він.
В українцях, які брали участь у Революції, йому найбільше імпонують дві якості – мужність і надія.
"Незважаючи на всі складності, які відбуваються в країні, на багато негативу, є ті, хто намагається щось в Україні змінити на краще. Мужність і надія – це мене найбільше вражає в українцях", - говорить Пітер.
Доки Пітер живе в Києві, то часто чує від українців, що ми хочемо зробити нашу країну європейською.
"Я чую багато розмов про європу. Європа – типова тема для спілкування за чашкою кави у киян. Багато українців хочуть все як у Європі. Звичайно, можна переймати з Європи багато добре працюючих технологій та брати багато корисного. Але я бачив багато культур, які хочуть змінитися на користь іншої культури. І вони в підсумку втрачали себе", - висловлює думку Пітер.
Відео: Чи є в України майбутнє - таким питанням задається Пітер Сантенелло на своєму Youtube-каналі (Youtube-канал Peter Santenello)
На його думку, порівнювати Україну з якою-небудь іншою країною – неправильно.
"Україна – дуже цікава країна в тому плані, що це не Європа. Я не можу порівняти Україну з Німеччиною або Францією. Але це зовсім не Росія! Це й не близький схід. В Україні змішалося безліч культур. Особисто я бачу багато чого від язичництва. Наприклад, в Україні дуже багато забобонних людей".
Пітер зауважив, що українці частіше критикують один одного, критикують політиків.
"В Україні часто бачать більше негативу, а не щось позитивне. Звичайно, ніхто не сперечається з тим, що в Україні не все добре, що в країні – криза. Але мова йде про своєрідний погляд на життя. Освіта та інтернет дає свободу, і сьогодні можна заробляти гроші, не тільки сидячи в офісі. Мені як іноземцю це говорити легко, я ж тут свій бізнес не створював. Я маю на увазі самі настрої людей. Вийти із зони комфорту – це непросто, відкрити будь-який бізнес – це непросто. Значно простіше – виправдовуватися і говорити "я не зможу".
На жаль, за кордоном дуже мало об'єктивної інформації про Україну, зауважує американець.
"В США Україна в новинах ніяк не представлена, крім повідомлень про революцію, політику і Чорнобиль. Так, в Україні немає свого умовного айфона, який використовує половина світу. Але якщо постаратися, все це можна створити", - висловлює думку Пітер.
Інформація – одна із сторін, в якої Україна програє на міжнародному рівні, говорить він.
"І це не тільки в Америці. В Німеччині, як тільки говорять про Україну, відразу згадують, що тут йде війна, а не про якийсь український винахід або стартап. Але я зазвичай кажу іноземцям: чому б не сісти на літак і не пролетіти всього дві години, не побачити Україну самому? У мене немає бажання романтизувати Україну. Я просто бачу те, що тут відбувається і дивлюся на речі об'єктивно", - продовжує Пітер Сантенелло
За час, поки Пітер живе в Києві, в столицю Україну приїжджали погостювати чимало його друзів. Багато з них кажуть, що до поїздки навіть не уявляли, що тут відбувається. Для багатьох Київ і вся країна стала справжнім відкриттям.
"Люди приїжджають з якимось своїм уявленням про Україну, і коли опиняються тут, для них все, що відбувається тут, стає великим сюрпризом. Це не така полірована країна, як Швейцарія. І добре, що так! В Україні – прекрасна архітектура, чудові парки. Завжди відчуваю себе в безпеці, коли гуляю по місту. Не раз чув історії про те, що тут небезпечно. Але зі мною ніяких таких ситуацій не траплялося", - згадує він.
За його словами, Україні варто докласти зусиль, щоб у світі бачили те, що відбувається в країні насправді, а новини про країну за кордоном звучали не тільки негативні.
За словами американця, в Україні іноді можна почути, що знаходження між Європою і Сходом – це велика проблема. Що виходить і не Європа, і не Росія, а щось середнє.
"Так, в принципі для будь-якої країни перебування "прсередині чогось" - історично неспокійне місце. У давні часи тут було небезпечно знаходитися через набіги, через захоплення території. Але я не думаю, що ті роки коли-небудь повернуться. Зараз інший час, світ вже інший. А от бути територіально поруч з Росією – це непросто".
Пітер бував в Росії давно, близько десяти років тому.
"Росія – величезна і дуже різна країна з безліччю національностей і культур. Не хотів би сміятися над усіма росіянами. Це буде нечесно з мого боку. А те, який у них президент – і так знають всі. Не хочу робити узагальнення, але в Україні життя якась більш м'яке, чи що. Я б сказав, що життя тут більше розмірене і комфортне.
Пітер цікавиться політикою, особливо міжнародною. Але намагається триматися від політики осторонь.
"Іноді стає проблемою, коли люди ідентифікують один одного за політичною ознакою. Я, наприклад, зовсім не люблю Дональда Трампа. Це не мій президент, і я не хочу як-небудь ідентифікувати себе як американця з цією людиною. Іран, наприклад, деколи поводяться в політиці жахливо, але самі іранці – прекрасні люди, це просто неймовірна культура", - зауважує американець.
Пітер знімає простору квартиру в центрі Києва, неподалік від Львівської площі. За його словами, сенсу в покупці квартири він поки не бачить.
Ціну за оренду квартири в 600-700 доларів на місяць вважає прийнятною.
Він пояснює:
"Якщо буду залишатися надовго, то, можливо, і куплю квартиру. У США насправді не так часто купують житло, як може здатися з голлівудських фільмів. У фільмах показують, що у кожного американця є свій будинок. На ділі ж все може бути зовсім інакше. Житло в США дуже дороге, а ціни на нерухомість в моєму рідному Сан-Франциско взагалі ніяк не контролюються. Зараз це, мабуть, одне з найдорожчих міст всієї країни. Суми за квартири там бувають просто захмарні. І купити там навіть найменше за квадратними метрами житло часом неможливо менш ніж за 1 мільйон доларів".
За його словами, далеко не всі американці за роки роботи можуть накопичити достатньо грошей на купівлю житла.
"Мій батько купив будинок, взяв для цього довгостроковий кредит. Але не зміг його виплачувати, і ми залишилися без будинку. Така ситуація для США – зовсім не рідкість. У США дуже легко збанкрутувати і втратити роботу. Це свого роду зворотний бік капіталізму – в твоїх доходи все може бути зовсім непередбачувано", - говорить Пітер.
У майбутньому Пітер планує і далі досліджувати Україну та займатися цікавими соціально корисними проектами, які могли б подарувати людям радість.
Раніше Пітер Сантенелло розповів, як їздив в екстремальну подорож по Україні.