ua en ru

"Чеські друзі Кремля": у Мережі з'явився фільм про те, як працює кремлівська пропаганда в Чехії

Автори документального фільму вивчають феномен чеського президента, всупереч позиції ЄС та історії власного народу, який став на бік Кремля після вторгнення Росії в Україну. Подивитися його можна онлайн разом з нами

"Радіо Свобода" спільно з телеканалом "1+1" представляє документальний фільм Ольги Мальчевской "Чеські друзі Кремля". У ньому автори спробували розібратися, чому президент Чехії, колись боровся за звільнення країни від влади Кремля, радикально змінив свою позицію, незважаючи на масові протести співгромадян.

Мілош Земан - єдиний президент в Євросоюзі, публічно підтримав Росію після анексії Криму. Він впевнено називає війну в Україні цивільною, а українців - "бандерівцями", натякаючи на формування нового терористичного держави.

Така риторика стала для багатьох його виборців неприємним сюрпризом, адже чеський народ знає і поважає Земана як одного з лідерів Оксамитової революції. Втім, з тих пір пройшло більше 25 років, і за ці роки багато чого змінилося.

На думку журналістів і політологів, вирішальну роль у політичному переорієнтації зіграли 10 років відлюдництва після невдалої спроби очолити країну. Усамітнившись на своїй дачі, Земан багато пив і спілкувався з обмеженим колом людей, велика частина з яких - колишні Кдбісти.

Наскільки серйозно вони змогли вплинути на президента, чехи дізналися лише в жовтні 2014 року, коли Земан выссказался щодо ситуації в Україні під час поїздки в Грецію.

Вдома його чекали масові акції протесту, адже чехи як ніхто інший розуміє, через що проходить Україна і як важливо зупинити російський свавілля. Однак все це анітрохи не похитнуло впевненість глави держави в правильності обраного курсу.

Що підтримує цю впевненість, що таке "чеський Донбас" і як працює російська пропаганда в цій країні - розбиралися журналісти.

До речі, нещодавно вийшов документальний фільм Валерія Балаяна "Хуизмистерпутин", що розповідає про прихід до влади в Росії колишніх співробітників КДБ і бандитів.