Топ-10 забутих українських фільмів

Топ-10 забутих українських фільмів
Фото: Кадр з фільму "Наймичка"

Ці ретро-картини минулого століття обов'язково варто подивитися. Незважаючи на те, що багато про них забули, фільми варті уваги кожного, кого цікавить історія українського кіно

Деякі з цих забутих українських фільмів були заборонені з політичних міркувань. Інші були несправедливо забуті після розпаду СРСР.

Але все-таки ці кінокартини варто переглянути, щоб насолодитися роботою культових українських режисерів. Ці фільми допоможуть вам приємно провести вечір і навіть змусять переосмислити деякі речі.

Киноподборку представив інформаційний портал "Жити в Києві".

1. "Іван" (1932 рік), режисер Олександр Довженко

Сільський хлопець влаштовується працювати на будівництво ГЕС. Пізніше він стає переможцем. Фільм відомого українського режисера був удостоєний призу на Міжнародному Венеціанському кінофестивалі в 1934 році.

Топ-10 забутих українських фільмів

Фото: Кадр із фільму "Іван"

2. "Доля Марини" (1953 рік), режисери Віктор Івченко, Ісаак Шмарук

Марина Власенко села Лебединкою чекає дружина Терентія. Він поїхав вчитися в Київський сільськогосподарський інститут. Чоловік повернувся з навчання зовсім іншим. Він став зарозумілим. Потім Терентій попросив у дружини розлучення.

Марина виявилася сильною жінкою. Вона почала сама виховувати дочку і здобувати освіту. Вона стає Героєм Соціалістичної Праці. У цьому фільмі дебютував молодий актор Леонід Биков.

3. "Андрієш" (1954 рік), режисери Сергій Параджанов, Яків Базелян

Фільм знятий по однойменній казці Січень Букова. За сюжетом юний пастух Андрієш мріє стати витязем. Богатир Вайнован подарував хлопчикові чарівну сопілку. Цей музичний інструмент допоміг Андриешу в боротьбі зі злим чарівником Чорним Вихором. Цю фантастичну казку може дивитися вся сім'я.

Топ-10 забутих українських фільмів

Фото: Кадр з фільму "Андрієш"

4. "Наймичка" (1963 рік), режисер Іван Левченко

У назві фільму можна дізнатися однойменну поему Тараса Шевченка. Актуальність розповіді 1845 року зберігається і тепер.

За сюжетом дівчина народжує дитину від заїжджого улана, що її ошукав і кинув. Потім вона підкидає малюка чужій сім'ї, в якій немає дітей. Але материнське серце не витримує розлуки з сином. Тому дівчина стає служницею в будинку, де росте її дитина.

Топ-10 забутих українських фільмів

Фото: Кадр з фільму "Наймичка"

5. "Богдан Хмельницький" (1941 рік), режисер Ігор Савченко

Особистість Богдана Хмельницького викликає суперечливі думки до сих пір. У фільмі він показаний у всій своїй величі і одночасно немічності перед складністю вибору.

6. "Кам'яний хрест" (1968 рік), режисер Леонід Осика

Це стрічка про різноманітних традиціях українського села. В будинок селянина вночі забирається злодій. Власник житла повинен позбавити його життя вранці. Так вимагають закони села. Тому в будинку всю ніч сперечаються про те, як убити злодія. Люди міркують над тим, як взагалі варто карати людей різних професій і національностей. Але великодушний господар будинку вирішує не вбивати злодія. За це його негласно карає все село. Тому газда вирішує покинути село і виїхати до Канади.

У фільмі знявся актор Борислав Брондуков.

7. "Наталка Полтавка" (1936 рік), режисер Іван Кавалерідзе

До речі, режисер цієї стрічки створив пам'ятник княгині Ользі в Києві. Свій монументальний фільм Кавалерідзе зняв за п'єсою Івана Котляревського. Для створення кіно-опери також знадобилася одна з кращих опер композитора Миколи Лисенка.

Головну роль у стрічці грає Катерина Осмяловська, а озвучує її оперна співачка Марія Литвиненко-Вольгемут.

8. "Іду до тебе" (1971 рік), режисер Микола Мащенко

Це фільм про трагічне кохання Лесі Українки до Сергія Мержинського. Вище керівництво партії багато разів заважало випуску фільму. Деякі кадри були вирізані з стрічки.

Після смерті коханого Леся пише поему "Одержима". У фільмі також показана любов поетеси до України та рідної мови, який вона називає "душею народу"

Топ-10 забутих українських фільмів

Фото: Кадр з фільму "Іду до тебе"

9. "Женці" (1978 рік), режисер Володимир Денисенко

Після весілля комбайнер Василь Білань вирішує виїхати в Поволжі. Він заробляє достатньо грошей на майбутнє і хоче повернутися додому. Але друзі звуть його на Алтай. Там гине хліб з-за снігу. Це фільм про складний вибір між власним особистим життям і допомогою іншого.

Топ-10 забутих українських фільмів

Фото: Кадр з фільму "Женці"

10. "Така пізня, така тепла осінь" (1981 рік), режисер Іван Миколайчук

На тлі карпатської природи у фільмі розповідається про пізньою і щирої любові.

За сюжетом буковинський селянин Руснак з маленькою дочкою Орисею покидає рідні краї і їде в Канаду. Там він не знає злиднів. Але його дочка вмирає і щастя вислизає. Тому він вирішує відвідати батьківщину, де колись був щасливим.

До речі, 10 фільмів, які потрапили під цензуру в Росії.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся