Цей день варто згадувати в контексті боротьби жінок за свої права, каже знаменита письменниця
8 березня – день, який є святковим весняним днем для багатьох жінок.
Проте для знаменитої української письменниці Оксани Забужко, яка дала ексклюзивне інтерв'ю для Styler цей день мало відрізняється від інших днів у році.
"Від усіх інших днів 8 березня для мене чимось особливим не різниться. Так, ми його відзначали у радянській школі. Проте зараз – вже інші часи, і наповнювати цей день особливою культурою, якою він вже був наповнений – навіщо? Те, що я жінка, я святкую 365 днів упродовж року! Якщо чоловік хоче зробити щось добре для жінки, то можна це робити і в інші дні", - каже вона.
8 березня треба розглядати передусім як День боротьби жінок за свої права, а не день, наповнений стереотипами, серед яких – "чоловік має приготувати вечерю" чи "обов’язково треба дарувати щось жінці саме цього дня", додає письменниця.
За її словами, у цивілізованому світі 8 березня - це саме той привід, щоб згадувати і нагадувати про боротьбу жінок за свої права. За СРСР "підняття ролі жінок" – це було радше схоже на рабство, тоді як боротьба жінок за свої права має значно глибокі корені й взагалі інший контекст.
Так склалося, що жінки в літературі менше описані, ніж чоловіки, звертає увагу Забужко.
"Жінки почали писати про себе у світовій літературі не більше як 200 з гаком років тому, починаючи від сестер Бронте. Трошки раніше була Французька революція та інші вкрай важливі для становлення ролі жінки події. Але загалом все це відбулося порівняно недавно. І все це ми осмислюємо тільки зараз", - каже вона.
Вона згадує лекцію "Якими нас прагнете", під час якої два роки тому говорила про фемінізм в українській літературі.
"В тій лекції я акцентуюся на тому, що знадобилося було ціле 20 століття, потрібно було, щоб минули 60-ті, 70-ті, і тільки у 80-ті роки Юлія Крістева у Франції формулює те поняття, яке сформулювала Леся Українка ще у 1912-му, сказавши нам своїм "Камінним господарем", що сам по собі прихід жінок у політику, у бізнес, у соціальні структури виявляється, питання не вирішує. А було багато поколінь, які вірили, що це все вирішить! Що досить допустити жінок в освіту, в політику, в економіку, і вони відразу все облагородять. Виявилося – нічого подібного. Потрапляючи в систему, жінки стають, не менш репресивними, ніж чоловіки. Жінки здатні на зло не менше за чоловіків. Але і на добро, звісно, здатні теж", - каже вона.
Проте історія дала нам безліч приводів зараз говорити про те, що День боротьби жінок за свої права – вкрай важливий, бо дав нам те, що ми маємо у рівності прав сьогодні, додає Забужко.
Нагадаємо, раніше Оксана Забужко розповіла про страшні злодіяння російських спецслужб в Україні.
Також знаменита письменниця розвіяла міфи про ворожнечу між Україною та Польщею.