В очікуванні виборів "повноцінного" ректора розгорівся скандал між двома тимчасовими очільниками навчального закладу
У Києві назріває скандал навколо зміни керівників Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського.
Наказом Міністерства культури України за № 717/0/17-18 від 1 серпня 2018 року в.о. ректора Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського призначено Першого проректора, доцента Анатолія Бровія, йдеться на сайті академії.
З таким рішенням не згоден громадський діяч і науковець, професор Максим Тимошенко, який із 11 червня 2018 по 1 серпня 2018-го займав посаду в.о. ректора цієї академії.
За словами Тимошенко, рішення про його звільнення – неправомірне, а Бровій вважає рішення законним, посилаючись на наказ Мінкульту. Підтримати Максима Тимошенко вирішили багато студентів і викладачів закладу. Вони пишуть йому листи підтримки і виходять на мітинги за в.о. ректора, протестуючи проти призначення Бровія. Також на захист Тимошенка став знаменитий режисер Роман Балаян.
У конфлікті дійшло до викликів поліції, сутичок і звинувачень обох сторін у рейдерстві навчального закладу. Тим часом вибори повноцінного ректора академії очікують восени 2018-го. За словами колишніх студентів академії, за цей час із призначеннями керівництва закладу може статися все що завгодно, навіть зміна документів таким чином, щоб проведення конкурсу стало неможливим.
Styler вирішив розібратися в ситуації і наводить думки всіх трьох сторін конфлікту – оточення в.о. ректора Максима Тимошенко, якого відсторонили від посади, позицію новопризначеного в.о. ректора Анатолія Бровія та представника Міністерства культури України, який підписував наказ про кадрові зміни у навчальному закладі.
Як розповіла у коментарі для Styler Тетяна Хоменко, прес-секретар на громадських засадах відстороненого від посади в.о. ректора НМАУ ім. П.І.Чайковського Максима Тимошенка, його звільнення ряд працівників закладу вважають незаконним.
"Зараз на його місце призначили Анатолія Анатолійовича Бровія, який раніше працював у консерваторії проректором і юристом. 1 серпня Мінкультом був підписаний наказ про усунення Тимошенка з цієї посади, після чого призначили цю людину. Ми вважаємо, що у звільненні Тимошенко є порушення Трудового Кодексу, оскільки для його звільнення не було ніяких офіційних причин. Також не було здійснено ряд перевірок, які стали б підставою для звільнення, адже неможливо просто так людину звільняти без її відома і призначати когось іншого", - каже Тетяна Хоменко.
За її словами, коли про звільнення Тимошенка дізналися працівники академії, то багато хто з них написали звернення на ім'я президента, на ім'я прем’єр-міністра, на Міністерство культури зі словами обурення цією ситуацією.
Також є аналогічне колективне звернення від тих, хто вчиться у академії, яке підписали близько ста студентів. Тимошенко здобув серед студентів і викладачів велику повагу, каже вона. Крім того, за словами екс-студентів академії, за час пребування Тимошенка на посаді ніхто в навчальному закладі не брав хабарів.
Відео: Відсторонений в.о. ректора Максим Тимошенко про ситуацію, яка виникла навколо академії (facebook.com/Максим Тимошенко)
"Зараз - період відпусток. Сам Міністр культури також перебуває у відпустці, і тому рішення про звільнення Тимошенка підписав Ростислав Карандєєв, державний секретар Міністерства культури України, який має право підпису таких документів. Також у відпустці дуже багато викладацького професорського складу. Можливо, на це і був розрахунок, що навряд чи хтось зможе піти на протест проти цих дій. Але 6 серпня студенти зібралися під Кабінетом Міністрів, щоб висловити свій протест проти звільнення Тимошенко", - додала Тетяна Хоменко.
Примітно, що пан Тимошенко пробув на посаді досить мало – півтора місяці. Втім, при цьому його прес-секретар Тетяна Хоменко запевняє, що цього часу було достатньо, аби він справив позитивне враження.
Фото: Листи на підтримку Максима Тимошенко (facebook.com/Максим Тимошенко)
"Позитивні враження підкріплюються також репутацією його батька, який займав посаду ректора академії із 1984 по 2004 рік (Олег Тимошенко, 1932-2010. Український хоровий диригент і педагог, Народний артист України, професор. У Київській консерваторії працював із 1963 року, займав посаду ректора з 1983 по 2004 рік – ред.). Він дуже багато зробив для навчального закладу", - каже вона.
Нещодавно представники обох сторін конфлікту - і Бровія, і Тимошенко, звинуватили одне одного у рейдерському захопленні академії.
У свою чергу новопризначений наказом Міністерства культури виконувач обов'язків ректора академії Анатолій Бровій, якого призначили замість Тимошенко, заявив, що звільнений в.о. ректора НМАУ намагається провести рейдерське захоплення навчального закладу і не дає новопризначеному очільнику приступити до виконання ним своїх законних обов’язків.
Про це йдеться у прес-релізі, яке отримало видання "Гордон".
За словами новопризначеного в.о. ректора Бровія, Максим Тимошенко не бажає вирішувати це питання у суді й навіть керує "натовпом тітушок".
"Тимошенко – син знаменитого ректора Олега Тимошенка. І мене дивує така неповага до академії, її колективу і пам'яті батька", – сказав він.
Так, 1 серпня Анатолій Бровій застав у своєму кабінеті "чотирьох невідомих, яких провели в це приміщенні нібито на запрошення колишнього в.о. ректора Тимошенка. Після виклику поліції сторони домовилися, що вирішувати конфлікт треба законно шляхом звернення в суд", - пише видання.
За словами Бровія, і самого відстороненого в.о. ректора Максима Тимошенка супроводжували "міцні хлопці". Вони спершу представились активістами, потім – журналістами, однак на прохання показати відповідне посвідчення відповіли агресивною відмовою. Бровій нагадав, що обіймає посаду першого проректора НМАУ з 2016-го року і за законом саме він має тимчасово очолити академію при звільненні з посади попереднього очільника закладу. Бровій каже, що звинувачення в його бік є безпідставними і не мають жодних підтверджень.
В той же час його опоненти стверджують, що Бровій зайшов у кабінет ректора за день до того, як приступив до виконання обовязків і намагався забрати печатку. Цьому почав протидіяти Тимошенко, що й викликало конфлікт.
Відео: Новопризначений в.о. ректора Анатолій Бровій вважає, що була проведена спроба рейдерського захоплення академії (facebook.com/Анатолій Бровій)
Варто додати, що листа зі схожими звинуваченнями у рейдерстві академії журналіст Styler отримав і від сторони Максима Тимошенко, якого нещодавно звільнили з посади.
На електронну пошту журналіста надійшов лист, що має назву "рейдерське захоплення консерваторії", навпаки, опонентами Максима Тимошенко. Також у прес-релізі нагадали про важливість самого навчального закладу для України.
"Національна Музична Академія України ім. П. І. Чайковського – основний центр розвитку культури України. Музиканти, випускники консерваторії, представляють Україну, як на державному, так і на міжнародному рівні", - нагадують у прес-релізі.
Максим Тимошенко мав виконувати обов’язки ректора академії до виборів нового очільника навчального закладу 20 вересня 2018 року, але у його діяльності знайшли ряд порушень, стверджують у Мінкульті.
Щоб дізнатися позицію Міністерства культури України, Styler також зв'язався із Ростиславом Карандєєвим, державним секретарем Міністерства культури України, який підписував наказ Міністерства культури України за № 717/0/17-18 від 1 серпня 2018 року про призначення новим в.о. ректора академії Анатолія Бровія.
"Якщо хтось вважає, що Міністерство видало наказ з порушенням, то можна у встановленому порядку звернутися до суду, і суд визначить, було порушення чи ні. Обговорювати це питання, мені здається, недоречно. Обговорювати його треба у правовому форматі. Якщо хтось вважає, що є порушення, треба звертатися до відповідних органів та інстанцій" – прокоментував Ростислав Володимирович.
Ми також поцікавилися у Ростислава Карандєєва, яка була основна причина звільнення з посади в.о. ректора НМАУ Максима Тимошенко.
"Мала місце оцінка його як неефективного керівника на цьому етапі. Він був призначений виконуючим обов’язки. На жаль, були допущені помилки. Були порушення в кількох позиціях: статуті академії, також – деякі постанови Кабінету Міністрів, на жаль. Тому таке рішення є законним та правомірним, звичайно. Я тому й підписав його. Я би незаконних рішень не підписував", - прокоментував Ростислав Карандєєв.
Раніше академію очолював Володимир Рожок, але в нього закінчився термін перебування на посту ректора. Свого часу він балотувався до Верховної Ради від колишньої Партії Регіонів, а у 2016 році за результатами перевірок Держфінінспекції в академії встановили, що діяльність ректора Володимира Рожка завдала державі збитків на 3,5 млн грн. МВС за фактом звернення нардепа відкрило кримінальне провадження.
Відео: У Києві активісти вимагали покарати доґхантера Олексія Святогора (video.rbc.ua/Валентина Балабанова)
Нагадаємо, раніше у Адміністрації Президента стався конфуз: звання заслуженого працівника культури вирішили дати псевдонауковцю, який вигадав свої звання і здобутки.
Також стало відомо, що Нацполіція затримала на хабарах працівників ВНЗ у трьох областях України. Суми хабарів становили від п'яти тисяч гривень до п'яти тисяч доларів.