ua en ru

Отримувати пенсії стане складніше: несподівана причина

Отримувати пенсії стане складніше: несподівана причина Фото: Пенсії в Україні (колаж РБК-Україна)

Від солідарної системи виплати пенсій треба відмовитись, каже експерт

В Україні щодо пенсій періодично з'являються обнадійливі новини. Наприклад, з 1 березня індексація пенсій щороку буде проводитись автоматично.

Проте в державі систематично зростає кількість пенсіонерів та зменшується кількість працездатного населення, яке платить податки, частина з яких іде на виплату пенсій. Тому рік за роком виплачувати кошти пенсіонерам буде все складніше. Варто сказати, мова йде про відносно далеку перспективу, а не найближчі роки.

Що з цим робити – Styler запитав Володимира Дубровського, старшого економіста Центру соціально-економічних досліджень CASE-Україна, головного експерта групи "Податкова і бюджетна реформа" Реанімаційного Пакету Реформ. На його думку, солідарна пенсійна система в Україні вже давно працювати не може. Експерти про цю проблему активно говорять ще з 90-х років, нагадує він.

"Насправді це саме те, на чому я всюди акцентую увагу, і мої колеги це також підкреслюють. Солідарна пенсійна система у нас вже давно не може працювати, бо вона для такої демографії просто не працює. Треба або відмовлятися від солідарної системи, або масово залучати мігрантів, як це роблять країни "старої Европи" для того, аби ці мігранти працювали, сплачували той самий ЄСВ (єдиний соціальний внесок – ред.), а потім виходили на пенсію й отримували її", - пояснює експерт.

Отримувати пенсії стане складніше: несподівана причинаФото: Пенсії в Україні (УНІАН)

На його думку, залучення мігрантів в Україну - на даний момент поганий шлях.

"Тим більше, що Україна не настільки багата, щоб мати можливість залучити багато мігрантів з більш-менш пристойних країн. В той же час солідарна система просто не може працювати, бо за своїм принципом вона побудована як фінансова піраміда. Єдина різниця в тому, що з фінансової піраміди вихід добровільний, а от із солідарної пенсійної системи вийти не можна", - каже Володимир Дубровський.

Тому така система зараз вже не вигідна і не може бути вигідна для тих, хто в ній бере участь.

"Колись, коли її вводили, "піраміда" розширювалася, і це було дуже вигідно. А зараз вона звужується – кількість працездатного населення зменшується. Нинішні пенсії виплачуються просто за рахунок бюджетних надходжень. Тобто не треба казати про дефіцит пенсійного фонду, не казати про ЄСВ, а просто треба шукати можливості заощадити на якихось бюджетних витратах, десь зібрати податки, щоб виплатити пенсії безвідносно до того, скільки є працюючих", - вважає він.

А в подальшому варто встановити таку систему, яка діє в багатьох країнах, де людям похилого віку просто виплачується певне фіксоване утримання, каже економіст.

"У нас у 2016 році частина пенсіонерів саме таке утримання і отримували. І це утримання могли б отримати всі залежно від того, що вони робили, але по досягненню певного віку - 65 років чи більше. Якщо людина хоче забезпечити собі пенсію, то має накопичувати, відкладати. Для цього є різі інструменти, їх має забезпечити і гарантувати держава. Але не відбирати гроші насильно, а саме створювати привабливі умови для того, щоб люди собі накопичували кошти", - каже він.

Нагадаємо, що в Україні підвищилася пенсія для людей, які мають великий трудовий стаж.

Також українцям пояснили, що значить, коли НБУ зберіг облікову ставку на тому самому рівні, який був раніше.

Також стало відомо, яку зарплату отримує Уляна Супрун.