Далеко не всі гроші витрачають на енергоефективність, кажуть експерти
Монетизація субсидій вже запрацювала в Україні. За словами прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, українцям вже було виплачено приблизно 350 мільйонів гривень.
Одна з цілей монетизації субсидій – економія. Планується, що ті, хто отримує субсидії, будуть ефективніше споживати ресурси і залишати зекономлені кошти для своїх потреб.
"Якщо людина заощадила на послуги - менше витратила, вся економія перейде людині на власні потреби", - сказав Гройсман.
В той же час стали частіше говорити про ризик того, що українці будуть залишати собі всі гроші, і тоді у них будуть формуватися великі борги по комуналці. З іншого боку, багато хто дійсно витрачають гроші на енергоефективність, як це і планувалося. Наприклад, купують пластикові вікна і утеплюють стіни. Але так роблять не всі.
На своїй сторінці в Facebook Андрій Герус, голова асоціації споживачів енергетики і комунальних послуг написав, що часто в селах переходять з газу на дрова.
"Те, що бабусі перейшли з газу на дрова з одної сторони добре, а з іншої дрова - це набагато гірша екологія та більше викидів. І якщо так переходить все село, то це не сприятиме довгому та щасливому життю ні цих бабусь, ні села загалом. Зміна палива - це не енергоефективність. Енергоефективність - це зменшення споживання енергії будинками", - написав він.
Він згадав випадок, як користучав Facebook Федір Прокопчук писав про те, що на зекономлені гроші хтось із бабусь у селі купив шоколадні вафлі.
Фото: Скріншот (facebook.com/fedir.prokopchuk)
"Спрямовано кошти від монетизації на енергоефективність? Замінені вікна, двері, утеплені стіни, дах будиночків цих бабусь за рахунок монетизації субсидії? Адже саме як стимул енергоефективності всім продавалася нова монетизація готівкою. Як видно з випадку - ні. На суму монетизації готівкою були куплені шоколадні вафлі", - додав він.
Розумним словами - гроші пішли на споживчий ринок і підгодували інфляцію, додає експерт. За його словами, краще підняти пенсії, щоб люди могли собі щось придбати додатково, а субсидії дійсно витрачали на енергоефективність.
"Дуже показова історія, бо саме таке, на мою думку, буде відбуватися із значною кількістю цих субсидій готівкою. Субсидії мають зовсім іншу природу, аніж додатково зароблений дохід. Якщо є можливість підняти такий дохід, щоб пенсіонери тратили, на що захочуть, то підніміть пенсію усім пенсіонерам, і які на субсидіях, і які не користуються субсидіями", - додав Андрій Герус.
За його словами, варто звернути увагу і на всю велику картинку.
"У той час, коли деякі субсидіанти отримують готівку за газ, який вже давно не споживають, (і купують шоколадні вафлі), уряд за останній рік позбавив субсидій 3,3 млн або 48% сімей, а рівень боргів населення за ЖКП лише за один останній місяць виріс на 12,5% (!) до нового рекорду 62,4 млрд грн. Основний борг, звісно, за тепло та газ. Це новий безпрецедентний рекорд боргів. Це ніяк не схоже на продуману державну політику та раціональне використання обмежених державних ресурсів", - написав він.
Нагадаємо, раніше глава столичної юстиції рассказал як оформити субсидію, не виходячи з дому.
Також українцям істотно збільшать виплати. Стало відомо, кому саме чекати підвищеної допомоги.
Відео: Що таке монетизація субсидій і як вона буде проводитися (video.rbc.ua)