ua en ru

Скандал з символікою Нацдружин на Марші Жінок: активістку судять, а організаторам закидають "наругу над Гербом України"

Скандал з символікою Нацдружин на Марші Жінок: активістку судять, а організаторам закидають "наругу над Гербом України" Марш Жінок в Києві 8 березня (фото: РБК-Україна, Віталій Носач)

12 березня в приміщенні Шевченківського суду відбулося засідання по Маршу Жінок 8 березня в Києві.

Противники Маршу звинувачують його організаторів в "умисній нарузі над державними символами", зокрема – Гербом України. Серед обвинувачених – голова громадської організації "Інсайт" Олена Шевченко.

Так, під час Маршу активістами був використаний тканинний плакат із зображенням жінки і, як з'ясувалося, символом Нацдружин. Наприкінці заходу, вже біля стін КМДА, банер вирвали з рук активісток, і забрали невідомо куди. Проте вскандал, що виник навколо баннера на цьому не завершився.

Скандал з плакатом на Марші Жінок

Фрагмент скандального банера (фото: РБК-Україна)

Скандал з баннеро: з чого все почалося

8 березня у центрі Києва пройшов традиційний Марш Жінок "Годі терпіти!". Організатори Маршу закликають перестати терпіти неповагу на роботі, хамство в громадських місцях, боротися з домашнім насильством.

STYLER також був присутній на даному заході. Нагадаємо, що Марш ще не встиг розпочатися, як на Михайлівській площі, звідки активісти рушили колоною у бік будівлі КМДА, почалася заваруха.

Так, група активістів прийшла з банером, на якому була зображена жіноча фігура в оточенні різних символів і предметів – хреста, мотузки, а також символікою Національних дружин (тризуб, центральна частина якого виконана у формі стріли).

Факт використання символу Нацдружин обурив противників Маршу Жінок. Зазначимо, що колону активістів супроводжували також представники "Правого сектора", руху "Традиція і порядок", "С14".

Тоді противники Маршу звинуватили активістів у тому, що вони в зневажливій формі використовують "державний символ - Герб України", вимагаючи згорнути банер.

При цьому дівчата, які прийшли з банером, підкреслили, що на ньому зображено не Герб України, а саме символ Нацдружин.

Один з нападів на активістів Маршу Жінок з метою відібрати у них скандальний банер (відео: facebook.com/gogokosatka)

Спроби відібрати банер відбувалися регулярно по всьому маршруту слідування колони.

Вже на фінальній точці Ходи, а саме біля стін КМДА, імовірно представник поліції зміг відібрати у активісток плакат, через який зав'язалася бійка на Михайлівській площі. Відповідне відео було опубліковано в мережі Facebook.

Відео: facebook.com/gogokosatka

Активістку Маршу Жінок судять за "наругу над Нацдружинами"

Марш завершився, проте "історія з банером" набула нових обертів.

Один з організаторів Маршу Жінок, громадська організація "Інсайт" (надає підтримку і допомогу ЛГБТ-спільноті) заявила, що на їх голову Олену Шевченко було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст.185-1 КУоАП - порушення встановленого порядку організації або проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій.

"При складанні протоколу працівники поліції зазначили, що до них зверталися громадяни, обурені банером, який тримали учасники акції, із зображенням оголеної жінки з встромленим у неї логотипом Національних дружин. На думку цих громадян, зображення є наругою над цим угрупованням", - йдеться у повідомленні ГО "Інсайт".

Також в "Інсайті" уточнили, що "в плакаті був використаний логотип формування Національних дружин", і організація не бачить в цьому "ніякої наруги над державними символами України".

Використання символіки Нацдружина на Марші Жінок

Скріншот поста facebook.com/insight.ngo/

У свою чергу, представники націоналістичного руху запевняють, що зображення на скандальному банері "паплюжить український національний герб".

Скандал з символікою Нацдружин на Марші Жінок: активістку судять, а організаторам закидають "наругу над Гербом України"

Скріншот поста facebook.com/c14news

Голова ГО "Інсайт" Олена Шевченко наголосила, що крім порушення встановленого порядку організації Маршу, їй також намагаються "приписати наругу над Гербом України".

"Мене звинувачують за ст. 185-1 КУоАП з додаванням матеріалів про "наругу над державними символами". Свою позицію по банеру ми вже публікували. В суді я зазначила, що наруги не бачу і це символ Нацдружин", - написала на своїй Facebook-сторінці Олена Шевченко.

Скандальний банер: як пройшло перше засідання суду

Скандал з символікою Нацдружин на Марші Жінок: активістку судять, а організаторам закидають "наругу над Гербом України"

Хлопці, які прийшли в зал суду (фото: facebook.com/olena.shevchenko)

12 березня відбулося засідання у Шевченківському районному суді Києва.

При цьому Олена Шевченко зазначила, що на засіданні була присутня група агресивно налаштованих молодих людей, які намагалися тиснути на активістку. В результаті, Шевченко довелося скористатися послугами приватної охорони, яка допомогла їй покинути будівлю суду.

"До суду прийшло близько 20 осіб "небайдужих громадян" з націоналістичними символами і нашивками. Деякі були з палицями, інші з балончиками. Охорони ніякої мені надано не було, крім одного слідчого, який прийшов до суду з протоколом... Засідання після надання моїх пояснень було перенесено. Молодики телефонували своїм, які збиралися під будівлею суду. Суддя порекомендував не виходити з будівлі суду. Ми прийняли рішення викликати приватну охорону і відходили через інший вихід", - повідомила голова ГО "Інсайт" Олена Шевченко.

Глава Інсайту Олена Шевченко

Скріншот поста facebook.com/olena.shevchenko

Скандал з символікою Нацдружин на Марші Жінок: активістку судять, а організаторам закидають "наругу над Гербом України"

Скріншот поста facebook.com/olena.shevchenko

Скандал з символікою Нацдружин на Марші Жінок: активістку судять, а організаторам закидають "наругу над Гербом України"

Скріншот поста facebook.com/olena.shevchenko

За підсумком, суд перенесли на 15 березня (14:00) з метою допиту поліцейського, який оформляв протокол на Марші Жінок.

На Facebook-сторінці "Правого сектора" з'явилася інформація, що на засіданні суду, крім їх представників були присутні також "С14", рух "Традиція і порядок".

При цьому "Правий сектор" зазначає, що це був "суд за фактом наруги над національним символом України".

Правий сектор

Скріншот поста facebook.com/ps.kyiv

Також у мережі з'явилося відео, на якому зафіксовано, як один з противників Маршу Жінок, голова київського осередку "Правого сектора" Загазей Володимир називає цей захід "зборищем дегенератів", а його учасників – "істотами".

Олена Шевченко відмовилася коментувати інцидент на марші, свою провину не визнає. На факт присутності ватників з позицією "вистачить бамбить Данбасс" на заході, організованому нею, лише посміхалася. Дивіться у відео.

Опубліковано ПРАВИЙ СЕКТОР / Київ 12 березень 2018 р.

Відео: facebook.com/ps.kyiv

Праворадикали прийшли на суд до Олені Шевченко

Близько 50 чоловіків з ультраправих угруповань чекали на представниць ГО "Інсайт" в Шевченківському суді та біля будівлі. Свідки кажуть, що в руках у них були телескопічні кийки та газові балончики. Разом з ними був Загазей Володимир, голова Київського осередку "Правого сектору" (на відео). Представницям ГО "Інсайт" вдалося вийти з будівлі суду без ушкоджень. Засідання суду перенесено на 15 березня. Початок о 14.00. Бедемо вдячні журналістам за підтримку.

Опубліковано Insight LGBTQ NGO 12 березень 2018 р.

Відео: facebook.com/insight.ngo

"Наруга над Нацдружинамы": так в чому ж суть скандального банера?

Плакат, за який судять Олену Шевченко, намалювала художниця під ім'ям Дана Рвана.

За словами художниці, плакат передає "становище жінки в Україні".

"Він про становище жінки в Україні. Про те, що з 2011 року Україна не може ратифікувати Стамбульську конвенцію, яка зменшила б кількість домашнього насильства, і про лобіювання церквою цього не-прийняття, про соціальні урізання, які роблять життя жінок в Україні ще більш нестерпним, про постійно спливаючу в політиці розмову про заборону абортів, про праворадикальне насильство, яке завжди виникає коли мова йде про гендерну рівність та права жінок та ЛГБТ+", - розповіла Дана в інтерв'ю "VECTOR media".

Також художниця пояснила, як на плакаті з'явився символ Нацдружин.

"Тут важливо обумовити, що плакат хоч і був намальований особисто мною, придумували ми його колективно і заздалегідь з колегами. Спочатку ми зобразили логотип "Національних Дружин" - щоб замість того, щоб критикувати державу абстрактно, висловитися про проблеми конкретні, "на часі" - про загрозу, яка виходить (в тому числі щодо жінок) від праворадикальних організацій. Це повинен був бути символом Азова або НД - ми обрали друге, щоб солідаризуватися з нещодавнім маршем "Обійдемось без дружинників" і феміністками Маріуполя. Саме це і породило дуже яскраве "повернення до традицій" від праворадикальних груп - насильство щодо жінки, яка традиційно мала б сидіти вдома і мовчати", - каже Дана Рвана.

Так був факт наруги над символом України?

Скандал з символікою Нацдружин на Марші Жінок: активістку судять, а організаторам закидають "наругу над Гербом України"

Фрагмент плаката з тризубом на Марші Жінок, Державний Герб України і символ-тризуб Нацдружин

Щоб роз'яснити ситуацію з юридичної точки зору, STYLER звернувся за коментарем до громадського активіста та юриста Кліма Братковского.

"Відповідно до ч. 1 ст. 338 КК України, публічна наруга над Державним Гербом України є злочином. Ч. 1 ст. 20 Конституції України передбачено, що Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України. Постановою Верховної Ради України "Про Державний герб України" №2137-XII від 19 лютого 1992 затверджено тризуб в якості малого Герба України. До постанови додані зображення і чіткі пропорції Державного Герба України.

Відповідно до Академічного тлумачного словника української мови (1970—1980) слово наруга має кілька значень: 1. Нестерпне знущання. 2. Зле висміювання кого-, чого-небудь. (Том 5, 1974. — Стор. 179.).

На мій погляд, встромлений тризуб в стегно жінки аж ніяк не можна вважати наругою над Державним Гербом України, оскільки – тризуб не відповідає опису Державного Герба України. Тобто, далеко не кожний тризуб – є Державним Гербом України. Крім того, встромити тризуб в ногу – це не наруга, а лише художня композиція, яка жодним чином не ображає тризуб. Крім того, тризуб - зброя, тому нічого дивного, що їм можуть колоти", - пояснив ситуацію Клім Братковський.