ua en ru

Ціни на ліки суттєво зміняться: чого чекати українцям

Ціни на ліки суттєво зміняться: чого чекати українцям Фото: Ціни на ліки почнуть регулювати (УНІАН)

У МОЗ будуть регулювати ціни на найбільш популярні препарати із Нацпереліку

Національний перелік лікарських засобів – це список препаратів, які будь-який пацієнт в Україні має гарантовано отримати безкоштовно при лікуванні у стаціонарі. Їх мають закуповувати медзаклади за кошти держбюджету.

У МОЗ повідомили, що тепер для найбільш популярних лікарських засобів, які входять у Нацперелік, встановлять граничні ціни. При цьому максимально допустима ціна на той чи інший препарат буде залежати від цін на діючу речовину у сусідніх з Україною країнах. До слова, схожа модель регулювання цін на ліки вже почала працювати у програмі “Доступні ліки” і дає позитивні результати, переконані в міністерстві.

Навіщо вводять регулювання цін?

У МОЗ постійно моніторять, як політику Нацйпереліку реалізують в регіонах.

“Ми бачимо як позитивні, так і окремі негативні тенденції. Обсяги закупівель життєво необхідних ліків в медзакладах зростають. Через це знижуються й витрати з кишень пацієнтів. З негативу – на деякі лікарські засоби зі списку фармкомпанії необґрунтовано завищують ціни. Отже, ця ситуація потребує регулювання державою цін на такі препарати”, - зазначив Роман Ілик, профільний заступник міністра охорони здоров’я на профільному конгресі.

У Нацйпереліку є ліки, які користуються популярність більше за інші. Таких ліків – близько 60 із 427. Всього у грошовому вимірі вони займають біля 80% загального обсягу закупок препаратів у регіонах.

Ціни на ліки суттєво зміняться: чого чекати українцямФото: Ціни на найбільш популярні лікарські засоби для лікування у стаціонарі будуть регулювати (РБК-Україна)

Що це дасть пацієнтам? Якщо запровадити регулювання цін на ліки у стаціонарах, то медичні заклади вже скоро будуть суттєво економити кошти, купувати більше препаратів із Нацпереліку та поза ним, переконані експерти. Тоді пацієнт отримає ще більше безкоштовних для нього ліків, коли лікується у стаціонарі ы

Ціни на двадцять три діючи речовини вже регулюють через програму "Доступні ліки". Для ще тридцять препаратів у МОЗ планують вже цього року запровадити регулювання цін відповідно до моделі референтного ціноутворення (порівняння цін на ліки в п'яти сусідніх країнах).

Як буде діяти обмеження цін? Воно діятиме на закупівлі ліків медичними закладами за кошти із держбюджету. Модель зовнішнього реферування будуть застосовувати для тих лікарських засобів, ціна на які в Україні вища, ніж ціни в референтних країнах, і за якими обсяг продажів за рік становлять більше ніж 5 мільйонів грн.

Також варто додати, що гранична ціна на ліки з Нацпереліку встановлюватиметься на основі середньої ціни трьох найменших значень з п’яти країн, в яких експерти будуть порівнювати такі ціни.

Додатково будуть застосовувати понижуючий коефіцієнт 0.8 для корекції ціни на рівень доходу і платоспроможності в Україні. У МОЗ кажуть, що такий метод застосування корекції на рівень доходу та понижуючого коефіцієнту рекомендована ВООЗ для країн, що мають нижчий рівень доходів громадян, ніж у країнах, які беруться для порівняння цін. Країнами для порівняння цін на препарати будуть Словаччина, Польща, Чехія, Угорщина і Латвія.

Нагадаємо, раніше ми писали, які послуги у лікаря стануть безкоштовними. Для багатьої українців цей перелік став сюрпризом, адже раніше за більшість цих послуг доводилося платити.

Також стало відомо, що декларації з лікарями підписали вже понад 25 мільйонів українців. За словами експертів, за перші місяці 2019-го року динаміка підписання декларацій росте: знаходити свого сімейного лікаря стали ще більше українців. Якщо декларація підписана, то отримати медичні послуги стане набагато простіше.