ua en ru

Важливо знати всім: Супрун розповіла про наслідки вакцинації

Важливо знати всім: Супрун розповіла про наслідки вакцинації Супрун розвіяла міфи про реакції після вакцинації (фото: РБК-Україна)

Вакцинація в Україні оповита безліччю міфів, тому українці відмовляються від імунологічного захисту

Вакцинація в Україні стала проводитися набагато рідше, ніж у 2000-х роках. Пов'язано це з появою безлічі міфів про реакції після вакцинації. У ЗМІ з'явилася інформація про те, що вакцина призводить до захворювань, паралічу кінцівок і навіть смерті. Виконуюча обов'язки міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун розповіла, якою може бути реакція після вакцинації і як вона позначиться на здоров'ї людини.

На думку чиновниці, вакцинація – необхідна процедура для придбання довічного імунітету від різних захворювань.

"Одна з найбільш міфологізованих тем стосовно вакцинації — реакції після щеплень. Дуже часто батьки помилково вважають їх небезпечними для здоров’я дитини та навіть відмовляються від вакцинації взагалі. В переважній більшості випадків такі реакції проходять самостійно. Жодної небезпеки здоров’ю дитини вони не несуть. Йдеться про такі поствакцинальні реакції, як — підвищення температури, виникнення набряку, ущільнення чи почервоніння у місці ін’єкції. Здебільшого вони тривають протягом одного-двох днів та є абсолютно очікуваними реакціями на вакцини", - розповідає Супрун.

Важливо знати всім: Супрун розповіла про наслідки вакцинації

Вакцинація в Україні (фото: pixabay.com)

Побічні реакції можуть виникнути у зв'язку з механізмом дії певних вакцин. В. о. міністра охорони здоров'я розповіла про механізм дії вакцин.

"Щоб сформувати оптимальну імунну відповідь на введені антигенів (компоненти вакцини, у яких власне і формується імунітет) до вакцин додають спеціальні речовини - ад'юванти. Вони посилюють місцеву реакцію і сприяють тому, щоб більше клітин крові зреагували на введену вакцину. Таким чином наш організм знаходить введені антигени, які є у вакцині, і вступає в активну взаємодію", - додала вона.

Серед міфів, які пов'язані з реакцією на вакцинацію, Супрун виділила лікування алергії антигістамінними препаратами, обов'язкове зниження температури (навіть невеликої), заборона на прогулянки, обробку місця введення ін'єкції мазями і компресами.

"Почервоніння, як реакція після щеплення, найчастіше не є алергічною, тому давати дитині протиалергічні засоби не обґрунтовано. Крім того, розвиток анафілактичних реакцій (надзвичайно рідкісних тяжких та небезпечних алергічних реакцій) ці препарати також не попереджують. Таким чином ви даєте дитині зайві ліки, користі від яких немає, натомість можливі побічні дії", - вважає Супрун.

Вона також зазначила, що не варто давати дитині жарознижуючий "для профілактики". Самі ж ліки частіше є причиною виникнення алергічної реакції. Водночас батьки часто схильні розцінювати цю реакцію як алергію саме на вакцину, а не на додаткові препарати. Тому рекомендовано давати жарознижувальне або знеболювальне лише у випадку необхідності. У разі підвищення температури після вакцини можна збити її парацетамолом або ібупрофеном, однак не обов'язково чекати 38,5 градусів, якщо дитина погано переносить підвищення температури.

"Ні в якому разі не рекомендується використовувати ацетилсаліцилову кислоту. У будь-якому випадку щодо дозування ліків, порадьтеся з вашим педіатром або сімейним лікарем", - додала вона.

Важливо знати всім: Супрун розповіла про наслідки вакцинації

Вакцинація в Україні (фото: pixabay.com)

Супрун зазначила, що мазі і компреси негативно впливають на місце введення ін'єкції.

"Мазі, йодні сітки, прикладання листків капусти чи застосування компресів на місці уколу можуть призвести до перегріву, ще більшого притоку крові до місця ін’єкції. Це може сприяти збільшенню розміру почервоніння чи ущільнення в місці щеплення та навіть опіку. Тому жодних маніпуляцій з місцем ін’єкції проводити не можна. Ущільнення пройде саме по собі, якщо не втручатися", - вважає в. о. міністра охорони здоров'я.

Вона також розвіяла міф про те, що після щеплення не бажано гуляти з дитиною на вулиці.

"Прогулянка на свіжому повітрі ніяким чином не може нашкодити дитині. Зате допоможе позбутися від стресу і відволіктися від стресу, який міг виникнути внаслідок ін'єкції", - зазначає чиновник.

Коли потрібно звернутися до лікаря:

  • Почервоніння почалося через 2 дні після щеплення;
  • Воно збільшилося в розмірі (більше ніж 5 см);
  • Посилюється біль або почервоніння в місці ін'єкції збільшується через 3 дні;
  • Температура виникла через 2 дні (або триває більше трьох днів).

Вакцинація згідно календаря профілактичних щеплень є безкоштовною. Її можна зробити у вашого сімейного лікаря або педіатра. Збережіть собі цей календар і не пропускайте вакцинацію! Адже це єдиний засіб безпечно і ефективно запобігти хворобі.

Нагадаємо, що раніше доктор Комаровський дав відповідь на питання, яке хвилює всіх батьків.

Раніше ми писали, що через відсутність вакцини у Львові в реанімацию потрапило четверо дітей.