Styler розібрався, як змінився вітчизняний радіоефір після місяця дії закону про квоти на українську музику
Минуло трохи більше місяця з моменту набрання чинності закону про квоти на українські пісні на вітчизняному радіо, згідно з яким 25% музики в денний час має звучати на державній мові.
Ще задовго до 8 листопада (день, коли запрацював закон про квоти) медійний простір розділився на два табори: прихильники закону говорили, що квоти будуть сприяти розвитку української музики, а от їх опоненти запевняли: законодавча норма призведе лише до того, що радіостанції будуть ставити в ефіри тільки "перевірених" артистів, а це ніяк не допоможе молодим виконавцям
"Як показує практика, музичним редакторам набагато простіше додати в кожну годину ще по одній пісні "Океану Ельзи", Ірини Білик та Наталки Могилевської, аніж шукати щось нове, що буде відповідати формату станції. Створюється враження, що девіз наших музичних редакторів (не всіх, на щастя) - "В будь-якій незрозумілій ситуації став "Океан Ельзи", - прокоментувала квотний закон радіоведуча Анастасія Передрій.
Styler вирішив перевірити, що ж сьогодні "крутять" на українському радіо і як змінилася ситуація за місяць дії закону про квоти.
Для загальної картини ми проаналізували, що звучало в прайм-таймі радіостанцій 7 листопада (за день до вступу закону в силу), 8 листопада і 8 грудня. Для дослідження взяли три топові радіостанції (згідно з рейтингом "Незалежної асоціації телерадіомовників" за третій квартал 2016 року по аудиторії Universe), а також скористалися сервісом Radioscope.
Судячи за даними сервісу, для деяких радіостанцій введення квот значно додало роботи в плані пошуку нових виконавців.
Так, 7 листопада на "Люкс ФМ" в прайм-тайм прозвучала лише одна (!) україномовна пісня Тіни Кароль. На наступний день радійникам довелося розбавляти ефіри "Океаном Ельзи", Наталкою Карпою, Іриною Білик, "Скрябіним", Олександром Пономарьовим, Dzidzio та іншими відомими (щонайменше 5 років) виконавцями. Але вже 8 грудня компанію корифеям української музики склали і молоді виконавці: Ділайс, Navsi100, Аліна Палій, Заліско та інші.
На "Хіт ФМ" спочатку була інша ситуація. Навіть 7 листопада в прайм-тайм грав "Скрябін", ОЕ, Пономарьов, Dzidzio. 8 листопада до них приєдналися "Мотор'ролла", Mirami, Paulman, Андріана та деякі інші молоді (і не дуже) виконавці.
Що стосується "Ретро ФМ", то там і 7 листопада було досить україномовної музики. Але це ті ж виконавці, що і на інших станціях, плюс Зібров і ТІК.
В принципі, проаналізувавши ефіри радіостанцій у перший день введення квот, можна виділити своєрідний топ "улюблених" виконавців діджеїв радіостанцій і музичних редакторів: "Океан Ельзи", "Скрябін", Dzidzio, Гайтана, Lama, Ірина Федишин, Ірина Білик, Олександр Пономарьов. На сьогоднішній день ситуація особливо не змінилася: ФМ-станції продовжують робити ставку на "несвіжих" виконавців і перевірені часом хіти.
"Скажіть мені, коли в останній раз представники радіостанцій ходили по роботі в різні клуби в українських містах, враховуючи районні центри, заради того, щоб почути і знайти нову українську музику? Вони цим практично не займаються. Їм зручніше, щоб "Океан Ельзи" чи хтось інший випустив новий альбом, щоб його можна було крутити по колу. Я вважаю, що така позиція не призведе ні до чого хорошого", - ось так коментував закон про квоти Святослав Вакарчук.
При цьому все ж є віддані своїй роботі представники радіостанцій. Більш того, з введенням квот в країні з'явилося відразу дві україномовні радіостанції "Країна ФМ" та Radio1.ua (мовить лише в інтернеті).
Програмний директор "Країна ФМ" Роман Давидов вважає, що шукати українську музику не потрібно.
"Шукати україномовну музику вже майже не треба. Я її не шукаю, вона сама до мене йде. Зараз вже достатньо просто у Facebook написати: "Ей, музиканти є? Приймаю музику!"... Для україномовних артистів настали золоті часи", – сказав він в бесіді зі Styler.
З радіостанціями, які порушують квотний закон, на думку Романа, не потрібно боротися, а навпаки – їм треба допомагати. При цьому він додав, що не знає радіостанцій, які нині порушують закон.
"Я не знаю про такі станції, а якщо вони і є, то не боротися з ними треба, а допомагати... З тим же матеріалом. Або вони самі собі допоможуть. Тому що за місяць наштампувати достатню кількість україномовних пісень у всіх жанрах неможливо. Як на мене, не треба взагалі обговорювати, хто там що виконує або не виконує. Закон прийнятий, ніхто ліцензію втрачати не хоче. Далі процес творчий. І ось цьому процесові не треба заважати і все буде добре", - зазначив Давидов.
До речі, якщо в середині листопада Нацрада регулярно повідомляла про порушення закону з боку тих чи інших станцій, то нещодавно віце-прем'єр В'ячеслав Кириленко заявив, що проблем з виконанням квот на україську музику немає, і нішеві радіостанції, в тому числі радіо "Шансон", її виконують.
"За останній час побільшало звернень до нас від інших радіостанцій, особливо зі Сходу та Півночі України, чиї керівники звертаються до нас за консультаціями щодо україномовної музики", - розповіла керівник програмного відділу радіо "FM Галичина" Ірина Процик.
Цікаво, що багато українців особливо в соціальних мережах сподівалися, що введення квот на україномовну музику витіснить з ефірів російський "блатняк" і "попсу".
На думку Ірини, має бути якомога більш якісної музики на різних мовах.
"Тут не йдеться про витіснення якихось жанрів, а швидше розвиток саме якісної української музики: цікавої, колоритної, професійної, але при цьому різнопланової. Нам не треба витісняти, слухач, якщо матиме хорошу альтернативу, сам відмовлятиметься від неякісної музики, і тут жанр чи мова не має значення. Бо як каже народна мудрість: забороненого плоду - завжди хочеться. І так є багато спекуляцій щодо витіснення, обмеження і таке інше", - зазначила Процик.
У свою чергу програмний директор "Країна ФМ" впевнений: повністю російську попсу і шансон не викоренити.
"Це мас-маркет і бізнес. І дуже багато молоді в тому числі слухають цю музику. І як би кому цього не хотілося, будуть слухати далі. Найближчим часом модна україномовна пісня стане таким же звичним явищам, як треки Ріанни або Кельвіна Харріса!" - підкреслив Давидов.