ua en ru

"Біль доводить людей до суїцидів": що дасть українцям легалізація марихуани

"Біль доводить людей до суїцидів": що дасть українцям легалізація марихуани Фото: Легалізація канабісу (колаж РБК-Україна)

Чим важлива легалізація канабісу в медичних цілях і чому навколо теми так багато маніпуляцій - в матеріалі

У четвер, 31 січня, в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун виступила за легалізацію марихуани в медичних цілях. Також на своїй сторінці у Facebook вона закликала українців підписати відповідну петицію на сайті Верховної Ради.

За її словами, зараз в Україні повністю заборонено використання медичного канабісу в лікувальних і наукових цілях. Але застосування таких препаратів могло б допомогти майже двом мільйонам українців, які страждають від хронічних болей та інших порушень.

Питання легалізації марихуани в медичних цілях в Україні обговорюють вже багато років, а після висловлювання Уляни Супрун тема знову викликала чергову хвилю суперечок і дискусій. Також за роки навколо цього питання з'явилося безліч міфів і маніпуляцій.

Восени 2017-го року медичний канабіс для лікування пацієнтів зі складними станами легалізували у Польщі. В Ізраїлі ліки на основі канабісу вже багато років вважають перспективною сферою. Втім, використання марихуани в медичних цілях давно легалізували в безлічі інших країн.

Styler розбирався, що означає легалізація марихуани в медичних цілях насправді. На питання видання відповів Отто Стойка, кандидат медичних наук, головний лікар Київського міського Центру Здоров'я, експерт ГО "Платформа Здоров'я".

"Подивитися на питання по-медичному"

"Як лікар, який стикається з залежностями, з проблемами знеболювання, паліативною допомогою, розумію важливість цього питання. Тут потрібно відкинути політичний популізм і подивитися на питання по-медичному. Багато побоювань тут є і тому, що тема ця для України нова. Тому з'являється безліч маніпуляцій", - говорить фахівець.

Він відразу звертає увагу: про повну легалізацію канабісу мови в даному випадку не йде.

"Біль доводить людей до суїцидів": що дасть українцям легалізація марихуаниФото: Отто Стойка, головний лікар Київського міського Центру Здоров'я, експерт ГО "Платформа Здоров'я" (facebook.com/otto.stoyka)

"Тут питання його використання саме в медичних цілях. Впевнений, що це буде значно краще для пацієнтів, які потребують знеболювання. Застосування канабісу для знеболювання – хороший метод, і давно науково доведений", - говорить він.

При яких хворобах допомагає?

За словами Уляни Супрун, є чимало доказів того, що канабіс допомагає призупинити прогресування хвороби Альцгеймера та інших нейродегенеративних хвороб. А для паліативних онкохворих він може принести величезне полегшення болю.

Допомагає і при хронічному болі при ряді інших хвороб, при розсіяному склерозі, епілепсії у дорослих і дітей. Список хвороб, при яких позитивний ефект канабісу доведено, великий.

"Знеболювання – дуже важливе питання, адже при ряді захворювань біль буває такий сильний, що навіть доводить людей до суїцидів. Марихуана в даному випадку може стати гарною альтернативою важким препаратам, які використовуються для знеболення зараз", - говорить Отто Стойка.

Марихуана не так сильно, як інші наркотичні препарати, впливає на мислення і свідомість людини, переноситься організмом легше.

"Багато популізму і маніпуляцій"

Стереотипи, маніпуляції та перекручення інформації про канабіс - Отто Стойка в цьому бачить відгомін популізму. Зокрема, політиків і деяких представників медицини.

"На жаль, медицина останнім часом у нас дуже політизована. Це велика проблема. Мені здається, це черговий привід розкритикувати міністра, уряд і ті зміни, які вони впроваджують. Це підігрівають ті, кого не влаштовує, зокрема, міністр і її заступники. Я закликаю до дискусії та культури, адже потрібно говорити про це конструктивно і предметно. Та замість цього у цьому питанні дуже багато популізму і маніпуляцій", - підкреслює фахівець.

Важкі наркотичні препарати в медичних цілях в Україні давно використовуються, нагадує Отто Стойка.

Парадоксально, але багаторічне застосування важких наркотиків у медичних цілях не викликає в суспільстві таких суперечок, як легалізація марихуани.

"Біль доводить людей до суїцидів": що дасть українцям легалізація марихуаниФото: Використання важких наркотиків у медичних цілях викликає в суспільстві менше суперечок, ніж марихуана (pixabay.com)

"Коли я вчився в університеті, то працював у важкій реанімації. Там ми кололи пацієнтам промедол (тримеперидин). Це похідний морфіну, набагато важчий наркотичний препарат. Він допомагав знеболити. Але навіть такий наркотик при короткому використанні для знеболювання на перших етапах звикання не викликає. А марихуана тим більше набагато менше викликає залежність, ніж такі важкі препарати", - звертає увагу він.

На його думку, зараз важливо підняти тему таблетованих наркотичних знеболюючих препаратів.

"На жаль, таблетування форми у нас дуже важкодоступні. А це важливо для паліативної допомоги. У розвинених країнах ця проблема давно вирішена. На жаль, у нас поки ні", - додає експерт.

"Алкоголь для суспільства набагато небезпечніший"

Ще один стереотип, пов'язаний з легалізацією канабісу в медичних цілях – те, що марихуана нібито почне поширюватися повсюдно.

"Але це не так! У людей є по відношенню до деяких наркотичних препаратів є стійкі стереотипи. Почули щось про марихуану, героїн або морфін, і помилково ставлять їх в один ряд. Для ряду людей це все виглядає страшно, погано і однаково", - каже Отто Стойка.

Насправді ж найдоступніший легальний наркотик, який продається у вільному доступі – це алкоголь, вважає експерт.

"Біль доводить людей до суїцидів": що дасть українцям легалізація марихуаниФото: Марихуану нерідко помилково ставлять в один ряд з важкими наркотиками, каже експерт (pixabay.com)

"На жаль, саме з алкоголю починається вживання важких наркотиків. Це соціальний показник неблагополуччя. Людина, який напилася, є соціально небезпечною. Тут вже все залежить від суспільства, в якому ми живемо, а не від того, легалізують марихуану чи ні. Тим більше це зовсім не відноситься до питання її легалізації в медичних цілях", - помічає Отто Стойка.

Як відзначають фахівці, близько 90% споживачів марихуани контролюють процес її вживання. В цьому немає такої високої соціальної небезпеки, яка є проблеми вживання алкоголю і наркотиків, додає він.

Важливий контроль

При легалізації канабісу повинен бути суворий контроль за випискою рецептів на подібні препарати та за їх продажем, вважає фахівець.

"В іншому, я вважаю, тема піднята дуже правильно, і її потрібно просувати далі. У будь-якому випадку це зовсім не означає, що марихуану будуть використовувати повсюдно. Будуть так звані "червоні рецепти", до яких повинні бути певні покази", - говорить Отто Стойка.

При впровадженні електронної системи охорони здоров'я контролювати цей процес буде легше, вважає він.

"Електронний реєстр рецептів, реєстр препаратів, декларації з сімейним лікарем – ці та інші фактори підвищують контроль над цим процесом. Тому багато ризиків мають нівелюватися", - підкреслює експерт.

Як повідомлялося, раніше Уляна Супрун розповіла українцям, чим можна замінити щоденні пробіжки.

Також в 2018 році в Канаді легалізували марихуану. За таке рішення проголосували 52 сенатори. 29 виступили проти, ще двоє утрималися від голосування.