Гроші на комуналку: українцям розповіли про "підводні камені" від монетизації субсидій
У перший місяць весни стартує експеримент з видачі коштів одержувачам субсидій на оплату комунальних послуг
В уряді оптимістично дивляться на нововведення в механізмі монетизації субсидій для комуналки - від 1 березня громадянам на картки або готівкою перераховуватимуть гроші для оплати послуг ЖКГ - однак економісти і політологи іншої думки. Вони побоюються, що українці без належного контролю витратять кошти на інші цілі. Це автоматично призведе до зростання заборгованості за комуналку, пише "Сьогодні".
Зазначимо, що на початку першого місяця весни період виплати субсидії синхронізується з періодом виплати пенсій та, люди будуть отримувати ці кошти одночасно.
За словами міністра соцполітики Андрія Реви, рішення про старт монетизації субсидій готівкою з березня було схвалено на нараді у президента за участі прем'єра, голів профільних міністерств, представників Пенсійного фонду, "Нафтогазу", "Укрпошти", громадських організацій та представників ОСББ.
Фото: Андрій Рева (Віталій Носач, РБК-Україна)
"Тим, кому призначена субсидія з жовтня 2018 року, її видадуть у готівковій формі, а тих, хто звернувся за держдопомогою з 1 січня 2019 року, її видаватимуть в безготівковій формі", - сказав він і додав, що кошти надійдуть на спеціальний рахунок в "Ощадбанку", а звідти підуть постачальникам газу, тепла, світла, води тощо.
Рева заявив, що решта 97,5% субсидиантов отримають на руки живі гроші, якими зможе розрахуватися за комуналку.
За інформацією міністра, щомісячна сума складає 6 мільярдів гривень (середній розмір субсидії в 1,5 тисячі помножили на 4 мільйони одержувачів держдопомоги).
Рева заявив, що після старту з 1 січня безготівкового механізму тепер відпрацьовують готівковий: "в експериментальному порядку всім видадуть гроші і подивляться, як це буде працювати".
Тим часом в директораті сім'ї та соцпідтримки населення Мінсоцполітики України на умовах анонімності заявили, що механізму виплат ще немає, він розробляється, тому рано говорити про те, хто отримає субсидію готівкою, а хто безналом.
"Можливо, видамо живі гроші тим, хто має знижки на оплату компослуг, можливо, всім субсидіантам", - розповіли в міністерстві і додали, що потрібен контроль за оплатою послуг, "бо зараз відібрати держдопомогу, якщо субсидіант не буде платити за компослуги, не можна".
На думку економіста Олександра Охріменка, введення контролю дуже важливо. До рішення видавати субсидіантам гроші на руки він поставився позитивно, але побоюється, що незабаром його скасують. Фахівець навів приклад США та країни ЄС, де субсидії відбирають у тих, хто один-два рази вчасно не заплатив.
"Без контролю побоююся різкого викиду грошей на ринок, зростання боргів по комуналці і дворазове прискорення інфляції. У підсумку монетизація може стати "одноразовою", - заявив він.
Фото: колаж РБК-Україна
Політолог Руслан Бортнік вважає, що монетизація перед виборами виявиться експериментом, який вже в травні прикриють.
"Пройдуть президентські вибори, тому влада, з великою ймовірністю, повернуться до ідеї транзитних рахунків. Але додаткова готівка в гаманці для народу краще, ніж постійні експерименти з перерахуванням субсидій", - сказав він.
Як повідомлялося раніше, в січні 2019 року споживачі газу, які не мають лічильників у квартирах, одержали завищені платіжки. Експерт пояснила, яким чином газовщикам вдалося обдурити наївних українців.
Також ми писали про те, що ті українці, які отримують зарплату "в конвертах" можуть залишитися без субсидій на оплату житлово-комунальних послуг.
Нагадаємо, що раніше експерти оцінили ризики зниження оплати українцями за комунальні послуги на тлі зростання тарифів і прийдешньої монетизації субсидій.
Дивіться також:
Відео: РБК-Україна