ua en ru

Мати полоненого вболівальника "Зорі" розповіла про першу зустріч із сином, і про допит

Мати полоненого вболівальника "Зорі" розповіла про першу зустріч із сином, і про допит Фото: Владислав Овчаренко (facebook.com/bochkala)

Батьки 18-річного Влада Овчаренко сподіваються, що його обміняють

В окупованому Луганську 25 жовтня 2017 року бойовики "ЛНР" засудили до 17 років суворого режиму молодого фаната футбольного клубу "Зоря" Владислава Овчаренко. Мама 18-річного активіста Віта вперше за 13 місяців зустрілася зі своїм сином в СІЗО окупованого Луганська. Про це повідомляє ТСН.

Молодого українця звинуватили в шпигунстві на користь України за те, що він вийшов у центр окупованого Луганська з українським прапором і спалив прапор терористів "ЛНР", і тепер хлопець чекає етапування в Славяносербську виправну колонію №60 посиленого режиму.

"Протягом 13 місяців нам не давали зустріч. Спочатку вони (так зване керівництво "ЛНР" – ред.) говорили, що він під санкціями і поки справу не передано в прокуратуру – побачення заборонено. Після цього справу передали в прокуратуру, тоді нам сказали, що суд почнеться, і ми його побачимо. У суді нам дали тільки глянути на нього, і ми стояли на вулиці в метрах 15, до зали нас не пустили", – розповіла мати полоненого.

За її словами, на спілкування було виділено всього півгодини.

"9 листопада нам дозволили зустріч з сином, спочатку вони нам відмовили, а потім дозволили. 13 місяців я не бачила його. Так швидко пролетів виділений нам час. Начебто нам і дали більше, ніж належить, часу - 30 хвилин. Він сказав, що все нормально і щоб я не хвилювалася. Він звичайно радий був бачити нас, але ми ж бачили, що, напевно, якось там тиснуть на нього, кажуть, що нікому він потрібен, і все таке. Я йому сказала, щоб нікому не вірив, що його обміняють. Ми сподіваємося, що все вийде і нам допоможуть у цьому", – розповіла Віта.

Зазначається, що на побачення з ув'язненими пускають по одній людині, однак у вигляді виключення матері Овчаренко дозволили зустрітися з сином разом з чоловіком.

За словами матері, Влад був худим і блідим, але слідів катувань чи побиття не було видно.

"Він виглядав ніби нормально, худий правда зовсім, але вони всі худі та бліді, повітря там зовсім же немає. Я якщо чесно і не запитала, чи виводять їх на вулицю чи ні, тому що, хотілося зовсім інше дізнатися. Ми ж стільки часу не розмовляли з ним. Нам ще навесні, при конвої, дали лише дві хвилини побачитися в залі суду. Це тоді продовження санкцій було. І після цього все", – додала мама Влада.

Хлопець розповів, що годують в СІЗО одними кашами, і тому він так схуд і попросив перед зимою передати багато медикаментів.

"Взагалі, він раніше не хворів, але тут передав нам великий такий список ліків. Ми зберемо і передамо йому. Ліки можна передавати. Наприклад, анальгін, парацетамол, від кашлю різні медикаменти – таке можна. З продуктів взагалі можна все передавати, забороненого там нічого такого немає", – відзначила мати полоненого.

"Поцікавилися у нього, може, хтось із хлопців за такою ж статтею з ним там є, які теж за Україну, але сказав, що немає таких у нього в камері. Ми йому говорили, заспокоювали, що він є в списках на обмін. Я періодично дзвоню в Центр звільнення полонених і спілкуюся там з дівчатами, але вони кажуть, що деякі просування є, але терміни вони сказати не можуть, тому що, самі не знають. Знати б, до Нового року це буде чи ні. Тому що, нам казали вже, що може його під цей Новий рік відпустять, але нічого не вийшло, потім тут чутки ходили, що може влітку буде обмін, потім до осені сказали. Ось до цих пір нічого не сталося", – сказала Віта.

Мама Влада згадує, що хлопців тоді не просто забрали, а буквально викрали з вулиці. Спочатку, було затримано шестеро хлопців. Двох відразу відпустили, ще двоє після морального і фізичного тиску публічно покаялися і теж були відпущені.

"Тоді вони його просто викрали. Він пішов з дому о 9:30 і сказав, що буде через годину-півтори, але він не обманює і мав прийти вчасно. Стала йому тоді дзвонити, а він не на зв'язку. Я почала переживати, і ми почали його шукати. Я зрозуміла, що щось не те відбувається. Я обдзвонила всі лікарні, дільниці, все обдзвонила. А потім о 19:30 до нас прийшли з обшуком. Я одразу відчула щось не те. Я Владу давно казала, щоб він їхав швидше звідси, але не встиг", – зазначила мати Овчаренко.

Зараз в СІЗО Влад сидить разом з Артемом Ахмеровим, якому дали 13 років в'язниці. Вони вдвох зараз стоять у списку на обмін. Всіх інших причетних просто відпустили.

“Скинули все на Влада, я дивилася просто відео допиту всіх хлопців. Я їх ні в якому разі не засуджую, бо не кожен витримає весь той пресинг, їх же там явно не по голівці гладили на допиті. Ті хлопці публічно покаялися і це показали на місцевому телебаченні. Влад сказав мені, що він не розкаюється і абсолютно нічого говорити не буде", – зазначила вона.

За словами матері, у Влада характер такий: якщо він знає, що правий, то це буде відстоювати до кінця.

"Він навіть у суді сидів з папкою в руках і все записував. Я зрозуміла потім, що він записував, тому що, швидше за все, сам себе там і захищав. Адвокат вище своєї голови не стрибнув би, а Владу втрачати не було чого. Він грамотний і вчився завжди дуже добре, був єдиним відмінником у класі, тому, напевно, і намагався сам себе захистити в суді", – сказала вона.

Для того, щоб знову зустрітися з сином, матері Влада необхідно буде брати дозвіл у "військовому суді ЛНР".

Відзначається, що 18-річного Влада судив військовий суд" терористів.

“Це було розпорядженні їх так званого голови "ЛНР" Плотницького. Він сам навіть розпорядився, щоб саме мого сина та Артема військовий суд судив. На слуханнях були і ті хлопці, яких спочатку відпустили, але що вони говорили, я не знаю, нас не пускали нікуди, все було під грифом секретно. Я ще тоді намагалася з'ясувати, чому цивільного судять у військовому суді, але мені адвокат підтвердив, що це Плотницький підписав указ, і прирівняв їх до військовополонених. Вони ще хотіли на них повісити підрив пам'ятника, але хлопці вже ж сиділи і не могли такого зробити", – розповіла Віта.

На матір активіста такого тиску не чинилося. За її словами, "МГБ ЛНР" просто викликали її на допит і запитували про сина і його захоплення.

"Влад якось сфотографувався з прапором України в центрі Луганська і вони на допиті у мене запитували. Були питання про те, яких ми поглядів. Я на допиті нічого не приховувала і говорила як є, що я підтримую територіальну цілісність України. На мене вони не тиснули і не просили визнавати "ЛНР", тому що знали, що я цього не скажу", – розповіла вона.

Коли "МГБ ЛНР" проводила обшуки в квартирі сім'ї Овчаренко, вони забрали прапорець України, системний блок, комп'ютер, ігрові диски, флаєри, наклейки, смартфон Влада, всі українські книги і підручники.

"Знайшли у нього наклейки "Луганськ – це Україна" та інші. Флаєри вони шукали по квартирі, тому що Влад їм сказав, що вони під ліжком лежать. Потім, звичайно, вони виставили відео з обшуками, які не у нас проходили, і там і "Правий сектор", і "Азов", і купу всього було. Там були листівки просто роздруковані на ксероксі, от хто проводив обшук, той сам, напевно, і роздрукував всі", – сказала Віта.

Мама проукраїнського активіста відзначила, що Влад ніколи не боявся проявляти свою позицію. За себе хлопець не переживав, тільки за батьків.

"Він тоді це зробив (підпал "прапора ЛНР" – ред.), тому що просто не підтримував це і не міг мовчати. Дійсно, ми не визнаємо зради. Ми його завжди виховували, що країна – це як сім'я. Це насправді, не те, щоб я хотіла просто красиво сказати. Вони і бачили це, що купа похвальних листів була у нас, що ми правильно виховували сина. А в результаті, вони нас звинуватили в поганому вихованні. У нього було стільки нагород, листів, медалей. Мені в "МГБ" коли сказали написати характеристику і щоб її потім 3-4 людини підписали, так усі сусіди повискакували підписувати, тому що з самого народження його знають. Ми думали, що вони будуть боятися, але всі вони допомогли. Ніхто з сусідів нічого поганого проти Влада не сказав. Ні з ким він ніколи не конфліктував, він такий хлопець, що з усіма добре спілкується", – додала мама Влада.

У ТСН відзначили, що Влад Овчаренко офіційно числиться в списках полонених на обмін, але ніяких конкретних термінів і дат немає.

Нагадаємо, на Донбасі бойовики засудили молодого хлопця до 17 років в'язниці.

"Вчора в Луганську 17 років суворого режиму дали Владу Овчаренко. Мені подзвонили його рідні. Незаконний суд окупантів визнав хлопця винним у шпигунстві на користь України ст. 335 КК т. н. "ЛНР". Він справжній Герой. Навіть під тортурами не змінив своєї позиції. Для Влада Луганськ - це Україна. А чи не забула про нього рідна країна? Близькі стурбовані, що переговори про звільнення Овчаренка зовсім затихли. Прошу репост. Треба витягувати хлопця", - повідомив журналіст Роман Бочкала.

Раніше повідомлялося, що мати полоненого ультрас "Зорі" розповіла подробиці про судовий процес над сином.