Рош Ха-Шана - єврейський Новий рік: все, що ви не знали про свято

Рош Ха-Шана - єврейський Новий рік: все, що ви не знали про свято
Фото: Рош Ха-Шана - традиційні частування (pixabay.com/Ajale)

Цікаві факти про новорічне свято Рош Ха-Шана в іудейській вірі

Єврейський Новий рік Рош Ха-Шана 2017 відзначається іудеями 20-22 вересня. Про свято, яке символізує оновлення світу, і про його основні традиції дізнайтеся більше в матеріалі Styler.

Рош Ха-Шана - Новий рік у вересні

Одне з головних свят в іудаїзмі має безліч цікавих звичаїв і кардинально відрізняється від звичного нам Нового року. Перша відмінність - це дата святкування. Новий рік за єврейським календарем відзначається в перший молодик сьомого місяця тишрей. Початок Рош Ха-Шана 2017 потрапляє на вечір 20-го вересня, і святкування триватимуть до вечора 22-го вересня.

Новий рік за єврейським календарем 2017 у вересніФото: Новий рік за єврейським календарем 2017 у вересні(pixabay.com/IrinaUzv)

Рош Ха-Шана - єврейський Новий рік, як символ прощення і нових звершень

Відрізняється і суть новорічного свята в іудаїзмі. Вважається, що в Рош Ха-Шана Бог робить запис в "Книгу доль", вирішуючи кому жити далі, а кому вмирати, чий статок примножиться в майбутньому році, а хто буде бідувати. Тому в єврейський Новий рік прийнято переосмислювати свої вчинки, слова і думки. Іудеї вірять, що щира молитва в святкові дні може вплинути на рішення Господа про те, який запис у "Книзі долі" він зробить.

З Рош Ха-Шана починаються 10 днів старанних молитов і покаяння - "Дні трепету". У 2017 році вони триватимуть до 30 вересня, дня покаяння Йом-Кіпур.

Єврейський Новий рік - дата 20-22 вересняФото: Єврейський Новий рік - дата 20-22 вересня (pixabay.com/ESchwartz)

Звуки шофара в Новий рік

На Рош Ха-Шана проводяться урочисті літургії в синагогах, які супроводжуються звуками баранячого рогу (шофара). Наспів труби закликає до молитви, покаяння і сповіщає про настання Нового року. Баранячий ріг використовується не випадково. Це нагадування про тварину, яку Авраам приніс в жертву Господу, замість свого сина Ісаака.

Ріг шофар, звуки якого можна почути в єврейський Новий рікФото: Ріг шофар, звуки якого можна почути в єврейський Новий рік (photographers.ua/SergeyDemyanchuk)

"Скидання гріхів" в Рош Ха-Шана

Зі святом пов'язана ще одна традиція, яка символізує очищення від гріхів, - ташлих. На єврейський Новий рік 2017 цей обряд проводять в перший день Рош Ха-Шана (20 вересня) після полудня. Віруючі виходять до водойми і витрушують у воду вміст кишень одягу, таким чином "звільняючись" від гріхів. Деякі роблять ритуальні обмивання, занурюючись у воду з головою.

Звичай ташлих пояснюють біблійним переказом про те, як Диявол намагався перешкоджати Аврааму, коли той збирався принести в жертву сина. Сатана обернувся хвилями і практично втопив Авраама. Врятувало його тільки звернення до Господа, після чого чари миттєво розвіялися.

Ще одна обов'язкова умова обряду обмивання - водойма повинна бути населена рибами, адже вони є символом плодючості. Також риби захищені водою від лихого ока, а їх завжди відкриті очі порівнюють з божим поглядом, який невпинно стежить за всіма, хто  живе на Землі.

Святковий стіл на єврейський Новий рік

Щоб весь наступний рік був "солодким", на святковий стіл в Рош Ха-Шана обов'язково ставлять мед, і на початку трапези в нього занурюють шматочок хали.

Святковий хліб на Рош Ха-ШанаФото: Святковий хліб хала на Рош Ха-Шана (pixabay.com/Riala)

Серед традиційних частувань на Новий рік за єврейським календарем:

  • Риба -  символ родючості;
  • Голова барана або риби, щоб увесь рік бути "в голові, а не плентатися в хвості";
  • Морква, нарізана кружечками - нагадує золоті монети;
  • Здобна хала з родзинками - знак циклічності року. Халу їдять, вмочуючи в мед, для виконання надій і бажань;
  • Гранат, зернятка якого є символом заповідей Тори;
  • Яблука з медом, щоб рік був легким і "солодким";
  • Фініки. На івриті назва фрукта звучить як "Тамар" - дослівно перекладається "Закінчилася гіркота". Разом зі з'їденим фініком, все погане залишається в старому році.

Єврейський Новий рік хасидів в Умані

Щорічно в невеличке українське містечко з'їжджаються тисячі паломників-хасидів, щоб зустріти Рош Ха-Шана в місці поховання Раббі Нахмана. Молитва в єврейський Новий рік на могилі цього праведника вважається особливо дієвою, адже його душа буде заступницею того, хто молиться перед Господом.

Сам Раббі перед смертю сказав, що він докладе всіх зусиль, щоб Бог виправдав грішника, якими важкими б не були його діяння і "за пейси витягне його з пекла".

У Рош Ха-Шана хасиди моляться в УманіФото: У Рош Ха-Шана хасиди моляться в Умані (pixabay.com/hurk)

Паломники, які відвідують Умань на свято, строго дотримуються всіх вказівок праведника Нахмана, читають молитви, співають псалми, запалюють свічки і роблять ташлих на березі річки Кам'янка.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся