День Збройних сил України: історія свята

Середа 06 грудня 2017 08:00
День Збройних сил України: історія свята
Фото: День української армії (flickr.com/ministryofdefenceua)

День української армії - професійне свято військових ЗСУ, мужніх захисників, які є бойовою потужністю нашої країни

День Збройних сил України щорічно відзначається 6 грудня. Детально про свято українських військових, а також про становлення національної армії - в матеріалі Styler.

День Збройних сил України - історія свята

Професійне свято українських військовослужбовців виникло у 1993 році після затвердження Верховною Радою відповідної постанови. З його датою пов'язана дуже важлива подія в історії ЗСУ. Після проголошення незалежності України почалася підготовка нормативно-правової бази для створення Національних Збройних сил. Саме 6 грудня 1991 Верховна Рада затвердила два значущих закони "Про оборону України" та "Про Збройні сили України". В той же день в залі Парламенту генерал-полковником і міністром оборони К.П. Морозовим був зачитаний текст Військової присяги.

День ЗСУ - 6 грудняФото: День ЗСУ - 6 грудня (flickr.com/ministryofdefenceua)

Також у 1991 році була затверджена Концепція оборони і створення ЗСУ, згідно з якою в майбутньому Україна повинна була стати військово-нейтральною, позаблоковою і без'ядерною державою. Згідно з положеннями даної Концепції, розпочалося формування нової армії, а через два роки у українських військових з'явилося власне професійние свято 6 грудня - День Збройних сил України.

Склад і етапи розвитку української армії

Після розпаду СРСР, ядерний потенціал України посідав третє місце в світі, а військові сили були одними з найпотужніших в Європі. Однак, в Декларації про державний суверенітет, прийнятій в 1990 році Верховною Радою, був затверджений принцип без'ядерності. Отримавши гарантії національної безпеки, фінансову компенсацію і можливість контролю за процесом разукомлектаціі, Україна пройшла шлях ядерного роззброєння і до 1996 року повністю відмовилася від даного типу зброї. Всі типи ракет і ядерні боєголовки, що знаходилися на озброєнні ЗСУ, були разукомлектовани і вивезені в РФ.

Навчаня ЗСУ Фото: Навчаня ЗСУ (flickr.com/ministryofdefenceua)

Формування національної армії супроводжувалося реорганізацією збройних сил колишньої радянської республіки, створенням нових структур і органів управління. Сучасні Збройні сили України складаються з трьох типів військ: Сухопутні, Повітряні сили, Військово-морські сили. Управління військами здійснює Генеральний штаб. Крім цього, до ЗСУ відносяться внутрішні війська, держприкордонслужба, оперативно-рятувальна служба (ДСНС).

Сучасна армія України пройшла тривалий шлях розвитку, що включає етапи оптимізації, скорочення військового складу, розформування територіальних управлінь. Незважаючи на складнощі становлення ЗСУ, наші війська успішно брали участь в міжнародних миротворчих операціях на Балканському півострові, в Іраку.

У миротворчих місіях взяли участь 37 тис. українських військовихФото: У миротворчих місіях взяли участь 37 тис. українських військових (flickr.com/ministryofdefenceua)

У 2012 році були створені Високомобільні десантні війська для захисту нацбезпеки і оперативного реагування на зовнішні військові загрози державі.

У 2013 році фінансування національного оборонного сектора було суттєво скорочено, що не дозволило покрити ресурсні потреби ЗСУ, тривало скорочення штату і оптимізація органів управління.

Навесні 2014-го війська були приведені в повну бойову готовність, в березні було оголошено мобілізацію, а на територіях Донецької та Луганської областей почалася антитерористична операція. Українська армія виявилася непідготовленою до агресивних військових дій з боку Росії, велику допомогу ЗСУ надавали добровольчі батальйони і волонтери.

Відео: Армія України (YouTube / AZMT Production)

Події 2014 року показали гостру необхідність проведення реформ і укріплення обороноздатності нашої країни, і цей рік став переломним в історії української армії. Протягом 2015 року ЗСУ відновили свою боєздатність, набули досвіду, був істотно збільшений парк військової техніки. Україна відмовилася від позаблокового статусу і оголосила про свої наміри про вступ до НАТО.

У 2015 році була затверджена програма "Україна - 2020" і оновлена ​​редкація Стратегічного оборонного бюлетеня України. Згідно з даними документами, була розроблена нова оборонна політика, що мала на увазі збільшення фінансування оборонної сфери країни, реформування і функціональну оптимізацію всіх підрозділів ЗСУ, а також приведення української армії у відповідність стандартам НАТО до 2020 року.

Як відзначають День Збройних сил України

6 грудня - День Збройних сил України не є неробочим днем. Незважаючи на це, в свято проходять різні урочисті заходи з вшануванням мужності і героїзму наших військових. За традицією, службовців ЗСУ щорічно вітає Президент. Також, 6 грудня покладають квіти до могили Невідомого солдата, проходить божественна літургія.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся