ua en ru

Що потрібно робити на Водохреща: традиції, звичаї та прикмети

Що потрібно робити на Водохреща: традиції, звичаї та прикмети Фото: На Водохреща купаються в ополонці (pixabay.com/serzgej58)

Водохреща - одне з головних християнських свят. Воно починається ввечері 18 січня, коли всі православні відзначають Водохресний Святвечір

Хрещення Господнє (Водохреща) - християнське свято, багате на  традиції, звичаї та прикмети. Цей день знаменує кінець Різдвяних Святок, які проходять в період з 7 по 19 січня. Головним святковим обрядом є купання в ополонці. Навіть незважаючи на морозну погоду, на Водохрещення біля водойм збираються натовпи охочих зануритися в святу воду. Про цю та інші традиції свята розповість Styler.

Водохреща: історія біблійного свята

Водохреща починають святкувати 18 січня. Вечір цього дня носить назву Надвечір'я Богоявлення.

Хрещення - важливе християнське святоФото: Водохреща - важливе християнське свято (pixabay.com/barbos2514)

Історія виникнення свята сягає корінням в далеке минуле, коли відбулося хрещення Ісуса Христа в річці Йордан Іоанном Хрестителем. У Біблії говориться про те, що в момент хрещення на Ісуса зійшов Святий дух у вигляді голуба, і одночасно голос з небес проголосив про те, що Ісус - Син Божий. Саме тому Водохреща називають також святом Богоявлення.

Звичаї на Водохреща

Напередодні, а також в день свята Водохреща, склався звичай хрестити оглашенних, а на водоймах і в храмах здійснювалось освячення води. Вода, яка освячується в цей день - найбільша святиня, здатна зцілити душу і тіло. Її намагаються зберегти протягом усього року, освячуючи по потребі речі, приймаючи її як ліки під час хвороби і т. д.

На Водохреще вода освячується в ополонках Фото: На Водохреще вода освячується в ополонках (pixabay.com/PublicDomainPictures)

У наших предків існувала маса звичаїв, які обов'язково виконувалися кожною сім'єю і в кожному будинку. Наприклад, ось такий звичай, пов'язаний зі святою водою: у господині в хаті був особливий глечик, який використовувався тільки для хрещенської води, у нього збирали сніг у день свята, а після того, як він ставав водою - відносили в льох і застосовували весь рік у разі хвороби.

Водохресні традиції

Існує безліч водохресних традицій і обрядів, що склалися за довгі тисячоліття. Однією з найпопулярніших і відомих традицій є приготування святкової куті з рису або пшениці з додаванням родзинок, меду, кураги і чорносливу. Всі члени сім'ї сідали за великим святковим столом, на якому були присутні кутя, узвар, вареники, млинці, здоба, страви з риби, каші, і разом чекали появи першої зірки на небосхилі. Тільки після цього можна було розговлятися, адже перед Водохрещам необхідно дотримуватися суворого посту.

Святкова кутяФото: Святкова кутя (facebook.com/KlopotenkoEvgeniy)

Звичайно, головною традицією є водне хрещення. Вода освячувалася в криницях і джерелах, а якщо не було такої можливості, то в стінах храму. Цей обряд проводиться і в наші дні. Священик опускає в спеціальну ополонку хрест. Ополонку носить назву "йордань", а освячена в ній вода - "велика агіаса", що означає велика святиня. Вірять у те, що ця вода є такою ж чудодійною і святою, як і вода Йордану, в яку входив Ісус.

Вважається, що у всіх джерелах в цей час вода набирає свою цілющу силуФото: Вважається, що у всіх джерелах в цей час вода набирає свою цілющу силу (pixabay.com/Zakordon)

Також стало всенародною традицією купання на Водохреща. Особливо часто біля ополонок можна зустріти людей, що страждають якими-небудь захворюваннями та вірять у своє зцілення чудодійною водою. Крім того, тим, хто вбирався і переодягався під час святкування Нового року, також слід зануритися у святу воду, щоб очиститися від гріха. У дворах храмів можна побачити довгі черги з людей, бажаючих освятити воду. Однак ті, хто не зміг прийти на службу з якихось причин, може набрати воду з будь-якого водоймища в водохресну ніч. Вважається, що у всіх джерелах в цей час вода набирає свою цілющу силу.

Прикмети на Водохреща

Вважається, що прикмети, помічені на Водохреща 19 січня - найвірніші. Наприклад:

  • Якщо у цей день стоїть ясна погода і мороз, то літом слід чекати засухи, а якщо сніжна і похмура, то рясний урожай.
  • Якщо під повний місяць відбудеться Богоявлення, то може статися великий розлив, а якщо чути частий гавкіт собак - до великої кількості дичини.
  • У водохресний полудень люди дивилися в небо - якщо на ньому були сині хмари, то вірили в урожайний рік.

Водохресні морози - до посушливого і жаркого літаФото: Водохресні морози - до посушливого і жаркого літа (pixabay.com/3938030)

Дуже багато водохресних прикмет пов'язано з погодою, адже наші предки дуже залежали від сил природи. Наприклад, існувала така прикмета: якщо в день Водохреща повний місяць, то весь січень слід очікувати таку погоду, яка була наступні три дні після свята. Так, якщо небо було ясне й безхмарне, то і до кінця місяця погода повинна бути морозною і ясною. Якщо ж іде дощ, то до кінця січня буде хмарно і дощитиме.