ru ua

"Посилення русифікації": В’ятрович розкритикував ідею переходу на латиницю

"Посилення русифікації": В’ятрович  розкритикував ідею переходу на латиницю Колаж РБК-Україна

Глава УІНП розповів, які небезпеки може нести запровадження латиниці в Україні

Глава Українського інституту національної пам’яті, історик Володимир В’ятрович прокомментував ідею щодо запровадження в Україні латиниці. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

Історик розкритикував тезу прихильників латиниці про те, що "відмова від кирилиці відгородить нас від Росії і наблизить до Європи".

За його словами, зміна письма може відіграти протилежну роль - посилення русифікації.

"Останні роки дедалі більше російськомовних громадян переходять на українську. Запровадження латинки створить додатковий бар‘єр і зупинить багатьох із них. Більш того, така зміна може спровокувати рух в протилежному напрямку - звична кирилична російська для багатьох (особливо, старших людей) буде простішою у використанні, ніж незнайома латинська українська", - говорить В’ятрович.

"Посилення русифікації": В’ятрович  розкритикував ідею переходу на латиницюСкріншот поста (facebook.com/volodymyr.viatrovych)

Глава УІНП додав, що в світі є дві успішні історії переходу на латиницю – у Туреччині та частково Казахстані.

"Швидкість (здійснено протягом 2 місяців) та ефективність реформи забезпечив політичний режим тодішньої Туреччини – авторитаризм на чолі з Ататюрком. Тому в Казахстані теж є шанси на успішну відмову від кирилиці. В Україні – ні, адже ми будуємо демократичну систему", – зазначив історик.

За його словами, варіант плавного переходу, із паралельним використанням кирилиці та латинки, означатиме фактичну тримовність в країні - дві українські та російська, і українці отримають ще одну лінію розрізнення, яка ніяк не допоможе спільному руху до Європи.

"Посилення русифікації": В’ятрович  розкритикував ідею переходу на латиницю

Скріншот поста (facebook.com/volodymyr.viatrovych)

Володимир підкреслив, що кирилиця - це фундаментальний елемент нашої тисячолітньої культури та ідентичності, а відмова від неї зробить нас слабшими, бо розчинить нашу унікальність.

"Посилення русифікації": В’ятрович  розкритикував ідею переходу на латиницюСкріншот поста (facebook.com/volodymyr.viatrovych)

Користувачі соцмереж бурхливо відреагували на такі дописи глави УІНП. Декотрі юзери підтримали історика.

"Посилення русифікації": В’ятрович  розкритикував ідею переходу на латиницюСкріншот поста (facebook.com/volodymyr.viatrovych)

Прихильники латиниці навпаки – критикували його і, навіть в дописах почали використовувати латинські літери.

"Посилення русифікації": В’ятрович  розкритикував ідею переходу на латиницю"Посилення русифікації": В’ятрович  розкритикував ідею переходу на латиницю

Скріншот коментарів (facebook.com/volodymyr.viatrovych)

Нагадаємо, що Павло Клімкін на своєму Facebook запропонував подискутувати про можливе введення в Україні латиниці паралельно з кирилицею.