ua en ru

Українка зі списку Forbes: "Жіноча сила в тому, щоб створювати щось в цьому світі"

Українка зі списку Forbes: "Жіноча сила в тому, щоб створювати щось в цьому світі" Фото: Анна Петрова (facebook.com/AnnnaPetrova)

В майбутньому Анна Петрова планує стати президентом України і заснувати університет, а зараз вона керує декількома проектами і власним бізнесом

Вона встигла потрапити на обкладинку журналу Forbes, відкрити свій бізнес, запустити кілька проектів і постійно розмірковує над створенням нових. При цьому їй всього 29. Анна Петрова - засновник проектів StartUp Ukraine, Kyiv Working, бізнес табору Made in Ukraine і Selfmade Woman - так ідентифікує її Google.

"Творець" - так любить говорити про себе сама Аня. Неодноразово вона заявляла, що в майбутньому планує стати президентом. Тому абсолютно логічно, що ми готувалися зустріти серйозну і строгу бізнес-леді. Але Styler познайомився з дуже милою, товариською веселою дівчиною. Вона із задоволенням і виразним блиском в очах розповіла нам про свої проекти та плани на майбутнє. До речі, специфічний сленг стартаперів додає Ані якогось особливого шарму.

Зовсім нещодавно вона віддала кермо правління в StartUp Ukraine своєму партнеру і вирішила зайнятися тим, що подобається - створенням нових брендів.

Про те, як з мрії зробити бізнес, руйнувати стереотипи і досягати поставлених цілей - в ексклюзивному інтерв'ю з Анною Петрової.

"Я просто живу, роблю і щось з цього виходить"

Що заважає українцям починати свій бізнес?

- Є три проблеми: страх, що це неможливо, страх провалу, податківців, осуду, що скажуть люди – у всіх свій набір страхів. Друга – незнання – "як це робити?", "з чого почати?". Хоча це здається елементарно: зайди в Google і почни аналізувати. А третій момент – це те, що немає (зараз їх вже більше, але тоді не було) прикладів, авторитетів. Немає жодного підприємця-авторитета. Наприклад, у Штатах - Цукерберг, Джобс, Ілон Маск, Опра Уїнфрі. У нас в бізнесі досі немає авторитетів. У мене є один приклад, це В'ячеслав Клімов, "Нова пошта". Але я можу назвати, тому що завжди була в цій темі, я вивчала, цікавилася, а за фактом якщо запитати у молоді, то для них, як правило, авторитетів немає.

Анна Петрова

Фото: "Я звикла руйнувати стереотипи", - Анна Петрова (facebook.com/AnnnaPetrova)

Дівчат в бізнесі сприймають, напевно, менш серйозно, ніж чоловіків. Складно було починати?

- У мене була віра. А щодо дівчат - це переконання, що дівчину так сприймають. Я звикла руйнувати стереотипи. Як стереотип про те, що неможливо створювати щось в Україні. Прикладом своїм, створюючи приклади іншим, ми це зробили. Щодо жіночого всього, з цим проблем не було. Були якісь історії, але найчастіше це було з боку жінок. Але це була заздрість. Із серії: "Як ти така молода, і змогла стільки досягти?". В цілому, на моєму шляху немає жодної жінки, зараз лише деякі з'являються, крім мами і перших двох викладачок у школі, які в мене вірили і допомагали б у бізнесі. У мене завжди були чоловіки, які в мене вірили. А всі мої факапи (fuck up – невдача, - ред.) у бізнесі – це жінки.

Ти можеш назвати себе суворою?

- Ні.

Цим користуються в бізнесі?

- Я завжди намагалася тримати середину. Хтось користувався, у мене були різні історії. Так як цього ніде навчитися, я вчилася на своєму досвіді і книгах. Я намагаюся будувати відносини так, щоб не бути суворою, але щоб була повага. Щоб не потрібно було вичитувати або ще щось. Але спочатку я була ще та фурія (сміється).

Часто доводилося звільняти?

- Доводилося, але це моя найменш улюблена справа.

Коли людям можна давати другий шанс?

- Взагалі не можна (сміється). Але, насправді, це все з досвіду. У мене було раз таке, коли я давала другий шанс, але цього не цінували. Людина ніколи не зізнається собі, що вона щось зробила не так. За чотири роки я звільнила десь чоловік 50. З них лише двоє були вдячні. І вони зараз суперуспішні.

Яка якість об'єднувала всіх звільнених тобою співробітників?

- Безвідповідальність. Люди дуже часто говорять і не виконують. А для мене важливо, щоб людина мала повагу до самої себе, в першу чергу, виконати завдання, яке перед ним стоїть. Я не люблю контролювати - це найгірше, що може бути. Я займала ті, що чекають позиції, спостерігала і записувала всі факапи. В якийсь момент я їх перераховувала, на наступному тижні людина не виходив на роботу. Коли ти починаєш контролювати, з'являється напруга, людина починає вигадувати відмазки.

Я не даю другі шанси, але вірю в людей до кінця. Іноді були такі звільнення, що я доводила до того, що він сам звільняється, але так робити не можна.

Анна Петрова

Фото: "Через 10 років я буду президентом", - Анна Петрова (facebook.com/AnnnaPetrova)

Відповідальність. Як її виробити? Від чого вона залежить?

- Це внутрішнє. Ти не змусиш людину тримати слово, бути чесним, визнати помилку, якщо він цього не відчуває. Відповідальність приходить з виховання у сім'ї. Не коли з тобою носилися до 20 років, а коли давали певну свободу під особисту відповідальність. І тоді ти навпаки цього не робиш. З-за чого зараз у молоді з цим проблеми? Їх так виховували.

Ти неодноразово говорила в інтерв'ю про те, що збираєшся стати президентом. Ти серйозно? Якщо так, то що ти вже для цього зробила?

- Так. Все, що я роблю, я роблю для цього. Як Ілон Маск каже, що через 10 років всі будуть літати на Марс, так і я кажу, що через 10 років я буду президентом (посміхається). По-перше, я вірю в те, що підприємці врятують нашу країну. І я їх створюю вже як мінімум 4 роки (проект Start Up Ukraine, - ред.). Вони створюють робочі місця. Вони платять податки і розвивають економіку. Плюс, ці люди через 10 років прийдуть і проголосують за мене. Це буде моя команда. Далі, Selfmade woman. Це я недавно зрозуміла. Ми розвиваємо дівчаток і прищеплюємо їм певні цінності. Їх діти - так, вони не проголосують за мене, але це буде та Україна, яку я бачу, коли я буду президентом. Крім того, я хочу створювати українську мрію, УТП країни (унікальна торгова пропозиція), тому що його немає. Скажи Швейцарія – це сир, шоколад. Україна - хіба що аутсорс, IT. Перша асоціація з Україною у іноземця - Майдан, жінки і все. Я бачу три напрямки розвитку України: food, агро з технологіями, легка промисловість (одяг, бренди) і мануфактура. Ще одна моя мета – це універ. Я хотіла б відкрити його до 2020 року.

Потрапляючи в політику, чиновники так чи інакше постійно піддаються критиці. Що дозволить тобі уникнути цього?

- Я буду готова до неї і до того, що буде складно. До всіх брудних історій у мене є час підготуватися морально ще 10 років (сміється). А зараз я розвиваю людей, вкладаю в країну, тому я буду відрізнятися від інших кандидатів, тому що "не словом, а ділом". У мене будуть конкретні результати того, що я зробила за 15 років, якщо взяти з 2010 року.

Якби на моєму місці сидів Петро Порошенко і в тебе була можливість задати лише одне запитання йому, як би він звучав?

- Як Ви морально з цим усім справляєтеся?

Я вважаю, що всьому свій час і свої люди. Я взагалі не критикую ні політиків, ні владу, бо завжди легко критикувати, а ти піди і зроби. І я розумію, як там складно, ця вся бюрократія, всі ці історії, про яких ми не знаємо. Але я розумію, що, якщо я повинна стати, я стану. У мене до цього філософське ставлення. А взагалі я зрозуміла, що мені треба по-іншому транслювати цю мою мету. Моя мета не стати президентом. Мета – створити Україну, створити інше суспільство. Чому я зайнялася стартапом та іншими проектами? Це все мрії про Україну, з мрії зробити її прекрасною. Але я розумію, що є ще один чинник: я повинна стати президентом, щоб довести іншим, що це можливо. Це нещодавно до мене прийшло. Це зможе показати, що звичайна дівчинка змогла стати президентом і у багатьох це пробудить: "Блін, я можу, чим я гірша". Це буде пробудження людей, і вони почнуть щось робити. Ось коли кожна людина почне щось робити, почне давати замість брати, значить відбулися зміни.

Важливо, в якому віці починати?

- Так, чим раніше почнеш, тим швидше почнеш жити своє життя. Дуже багато з нас живуть в ілюзіях, я таке життя називаю "з 9 до 6". Коли нам важливо, що про нас думають інші, коли нам важливо "а шо скаже мама", "тато", коли переконуєшся себе: "Не, ну хороша робота, зарплата, це ж найголовніше". Люди найчастіше починають розвиватися тільки коли відбувається "жесткач": когось втрачаєш або з тобою щось відбувається. Так от, краще до "жесткача".

Ти неодноразово говорила, що особистісним зростанням займаєшся з 14 років? Що це? Книги, семінари?

- Це був тренінг особистісного зростання. А книгу, наприклад, "Бесіди з богом" Ніла Уолша я почала читати років в 12. "Алхіміка" я прочитала в 13, у 12-14 – Річарда Баха. Це книги, які реально на мене вплинули. Річард Бах навчив того, що ти можеш все, "Алхімік", що будь-яка мрія дається з силою її здійснити. Плюс мама дуже багато вкладала в мене. У нас з нею були різні стосунки. В якийсь період у мене з'явилося бажання довести і вся ця суміш призвела до того, що є.

Анна Петрова

Фото: "Ні один чоловік не має права закривати мою силу", - Анна Петрова (facebook.com/AnnnaPetrova)

Існує такий стереотип, що чоловіки бояться сильних незалежних жінок. Коли вона приміром, заробляє більше? По собі ти це помічала?

- Таке точно є, але як би це пояснити...

Або вдома у стосунках ти інша?

- Я працюю над собою (сміється). У мене були різні стосунки, але я зробила один висновок для себе: ні один чоловік не має права закривати мою силу. І сила не в тому, щоб брати на себе чоловічі обов'язки, а в тому, щоб створювати щось в цьому світі. І чому я повинна це ховати. Коли я це зрозуміла, мені полегшало. Тому що був період, коли я думала, що всі проблеми у відносинах в мені. Що я така сильна, а повинна бути більш жіночною, я все має. Я загнала себе в дуже тяжкий стан та ледве з нього вийшла. Якщо в тебе є бажання щось створювати в цьому світі, вона дана тобі не випадково. І далі твоє завдання-впоратися з цим. Ми вибираємо слабких чоловіків, коли ми хочемо бути в безпеці. З сильними ми готові приймати їх точку зору, іноді їм сказати: "Так, як скажеш". І тоді твоя сила не включається, вона спокійно спить, потім встає, йде рулить світом, приходить і поруч з чоловіком знову непомітна.

Тобто потрібно все-таки вдома залишатися м'якою і де поступатися чоловікові?

- Я ще вивчаю це питання, я в процесі (сміється). Я все-таки не вважаю, що я вдома повинна бути домашньою, це неможливо. Ну от з Дімою ми разом працюємо, він знає яка я, і якщо я буду вдома м'якою, домашній, він буде знати, що це якась ілюзія. Так, буває іноді, коли він мені каже: "Так, вимкнули боса", я така: "О, почула, окей, вимкнули". Це партнерські взаємини. Так, потрібно надихати чоловіка, але також і жінці, потрібно натхнення і підтримка.

У підсумку ми з Анею прийшли до висновку, що, якщо в чоловіка є стрижень, тоді ніяка сильна жінка його не злякає.

Ти казала, що перший твій бізнес почався з $1000, зараз би цього вистачило?

- Дивлячись на що, але вистачило б. Тим більше зараз курс інший.

Ти можеш виділити одну спільну рису у підприємців, яких ти випустила?

- Цінності, створення ціннісних продуктів. Це бізнес з душею. Я правда вірю в те, що "купи-продай" вже не працює. У короткостроковій перспективі – так, ти можеш заробити свої гроші, звичайно, якщо все правильно зробив, але в довгостроковій перспективі буде працювати саме бізнес з душею. Це коли ти створюєш продукт, яким сам би користувався, продукт, який несе цінність, створює додаткову вартість, який зроблений з мрії. Я просто знаю правда як це – з мрії. Start Up Ukraine саме так і був створений. Я просто марила ним. Мені було страшно, але я вірила і досі вірю, що ми зробимо цю країну такою, якою вона виглядає в наших картинках.

В яких сферах вигідно зараз починати свій бізнес?

- В Україні можна дивитися по трендам, які є. Ось зараз дуже багато здоров'я, спорту, навчання. Виробництва зараз багато, саме одягу. Але там, на жаль, велика проблема - неякісний одяг. Їжа, бари, кафе, кав'ярні. Потрібно знаходити своє. Але важливо знайти свою нішу. Приміром, фестивалі. Здавалося б, стільки фестивалів, куди там ще можна заходити. Ганна Луковкина "Всі свої" зайшла, зробила якісно, ось відкрила свій магазин. Головне – підхід.

Ти починала одна?

- Весь аналіз я проводила сама, потім з'явився на той момент мій чоловік і я запропонувала йому бути кофаундером (Один – співзасновник, - ред.) проекту. Ще був інвестор ко-воркинг, який увійшов у проект. Пізніше, коли я вже вийшла з відносин, нам довелося перестати бути разом фаундерами.

Судячи з того, що і зараз ти працюєш зі своїм чоловіком разом, висновок "не можна працювати зі своїм чоловіком" ти не зробила після того випадку?

- Це не про мене (сміється). Можна працювати разом, все залежить від людей. Тоді були дуже сильні амбіції з двох сторін. Була конкуренція між один одним якась незрозуміла. Дуже сильно, звичайно, впливає на роботу особисте, але зараз цього менше. Тим більше зараз ми розділилися. (Діма – сео, я девелопер). Іноді нам буває складно в дискусіях, суперечках, але в цьому і народжується істина. Чоловік і жінка можуть разом працювати, коли вони обидва самодостатні.

Ну все-таки "або-або"? Працювати зі своїм чоловіком чи ні?

- 50 на 50. Залежить від самого чоловіка, жінки і сфери діяльності. Але якщо жінка готова бути другим номером, то сміливо можна робити бізнес удвох.

Були моменти, коли ти хотіла все кинути?

- Було. Листопад 2015 року. Я тиждень поплакала, посиділа вдома, видихнула, зібралася і на наступний день пішла на роботу.

Анна Петрова

Фото: "Мрія. Мене рухає тільки це", - Анна Петрова (facebook.com/AnnnaPetrova)

Що тебе змусило зібратися і піти?

- Мрія. Мене рухає тільки це. За що я вдячна мрії про президентство – мене це дуже сильно включило. Але мета - те, до чого ти рухаєшся, це, звичайно, дуже важливо. Потрібно попрацювати над собою спочатку, відповісти собі на питання: навіщо? Навіщо тобі бізнес, навіщо тобі відносини? Навіщо тобі взагалі все?

Є світові лідери, на яких ти рівняєшся або які тебе надихають?

- Та, хто завжди відгукувалася в моєму серці – це принцеса Діана. Я до сих пір кожен раз плачу в День річниці її смерті. Вона стала для мене прикладом жінки з серця. У неї була воля - не побоятися розлучитися з таким чоловіком. Так, це коштувало їй життя, але вона прожила прекрасну життя і ось вона на мене дуже вплинула. Якщо взяти зараз, у мене немає ні одного кумира, є моменти. Діана зачіпала моє серце. Кеннеді, мені дуже подобалася ось ця його ідеологія: що країна зробила для тебе, а що ти зробив для неї. Так, маркетологи відмінно спрацювали, але він змушував людей вірити, що вони перші полетять на Місяць і вони це зробили. Тетчер – сила, але мені ближче Черчіль, ніж вона. Хіларі, я про неї майже нічого не знаю. Так, я дивилася дебати, вона дуже підготовлена, але вона мене не надихає. Мене дуже надихає Опра Уїнфрі. Те, як вона зробила себе. Вона для мене приклад селфмейд. Будучи ніким з жорсткими психологічними проблемами, вона змогла себе створити і це дуже круто.

дуже дякую тобі за розмову, я йшла на зустріч до дуже серйозної, суворої і зустріла усміхнену, легку, розслаблену. В цьому, напевно, і є твій секрет.

- Я обожнюю інтерв'ю, особливо коли глибокі які-небудь питання задають, я завжди щось для себе виношу. Сьогодні вийшло про філософію і підхід – це здорово.

Анна Петрова

Фото: "Той, хто завжди відгукувалася в моєму серці – це принцеса Діана", - Анна Петрова (facebook.com/AnnnaPetrova)

Наостанок, якщо ти не проти, коротеньке бліц.

1. Встигнути нафарбуватися або виспатися вранці?

- Виспатися.

2. Щоб ти зробила, якщо б на один день стала чоловіком?

- Займалася коханням зі своєю жінкою.

3. Твоя слабкість?

- Просекко, люблю просекко.

4. Якщо б у тебе була суперсила, що б це було?

- Клонуватися.

6. Якби ти випустила свою автобіографію як вона називалася?

- "Петрова - президент".