ua en ru

Вчені розкрили таємницю хвороб будівельників єгипетських пірамід

Вчені розкрили таємницю хвороб будівельників єгипетських пірамід Фото: Єгипетські піраміди (artfile.ru)

Дослідники встановили причину захворювань будівельників Стародавнього Єгипту

Американські вчені зі Стенфордського університету встановили причину професійних захворювань стародавніх єгиптян, які зводили гробниці для фараонів.

Про це повідомляє журнал Science.

Дослідники вивчили останки давньоєгипетських ремісників, знайдені в 2012-2014 роках при розкопках в Дейр ель-Медіне. Вони виявили, що в усіх чоловіків збереглися сліди артриту колін та щиколодок, що спантеличило вчених.

Багато ремісників, які брали участь у зведенні пірамід, працювали по 25-35 років. Артрит цілком міг бути їхнім професійним захворюванням. Однак, враховуючи специфіку праці (риття котлованів, різьблення по каменю та інше), вони повинні були страждати від артриту рук, а не ніг.

Щоб розгадати цю загадку, вчені вивчили місцевий ландшафт. У ході дослідження вони вяснили, що близько 3,5 тисяч років тому при будівництві гробниць в Долині царів ремеслинникам доводилося подолати близько 2 кілометрів від своїх будинків до царського некрополя. При цьому необхідно було підніматися на круті пагорби висотою від 93 до 150 метрів.

Вчені підрахували, що в середньому щороку робочі здійснювали за 161 сходженню. Це спровокувало розвиток артриту колін і щиколоток. Одним з аргументів теорії стало те, що давньоєгипетські жінки, які залишалися на домашньому господарстві, артритом нижніх кінцівок не страждали.

До речі, бойовики ІДІЛ погрожували підірвати єгипетські піраміди.