ua en ru

Масштаби знищення вражають: жахливі наслідки вирубки лісу в Україні

Масштаби знищення вражають: жахливі наслідки вирубки лісу в Україні Фото: Вирубка лісу в Україні (колаж РБК-Україна)

Надмірне знищення лісів веде до загрозливих екологічних проблем, впевнений Богдан Проць

В Україні відбуваються абсолютно неправомірні, варварські заходи господарювання та повномасштабні рубки лісів.

Таку думку у коментарі для Styler висловив кандидат біологічних наук Богдан Проць, директор громадської організації "Дунайсько-Карпатська Програма", завідувач відділом ландшафтного й біотичного різноманіття Державного природознавчого музею Національної академії наук України, лауреат міжнародної премії Вітлі.

За його словами, за останні 25 років кількість вирубаного лісу зросла на 75%.

"Кількість нелегальних рубок зросла щонайменше на 40%. Загальна тенденція є загрозливою, вона полягає у варварському, не екологічному веденні лісового господарства, який має абсолютно негативний вплив на довкілля та місцеве населення", - переконаний він.

У перспективі надмірне знищення лісів веде до ще більш серйозних екологічних проблем, каже науковець.

Масштаби знищення вражають: жахливі наслідки вирубки лісу в УкраїніФото: Вирубка лісу в Україні вже призвела і далі призводить до катастрофічних наслідків (pixabay.com)

"З одного боку, ми маємо також кліматичні зміни, які проявляються у зменшенні кількості опадів у вегетаційний період. З іншого, ми маємо надмірні вирубки. Температура в горах підвищується, в тому числі – температура води, відповідно випаровування підвищуються, також рівень поверхневих грунтових вод знижується, струмки зникають, і більше того – вода в горах, яку місцеве населення звикло використовувати, просто зникає. Це одна із найбільш критичних негативних наслідків та сучасних тенденцій у цілому Карпатському регіоні", - додає Богдан Проць.

Використання важкої, технічно відсталої техніки при веденні лісогосподарських робіт стимулює меліорацію схилів, переконаний науковець.

"Коли вирубують одну ділянку та вивозять ліс, утворюються глибокі меліораційні канали, чим стимулюють всихання для сусідніх ділянок. Руйнування схилу призводить до руйнування усієї його гідромережі. Починають формуватися інші водні потоки, стимулюючи змивання поверхні грунту. Спускання деревини струмком стало звичним явищем. Проведення протиерозійних заходів є відсутнім. Тому наслідки вирубування лісів є настільки негативними", - коментує Богдан Проць.

В той же час еколог, кандидат біологічних наук та президент РМЕО "Екосфера" Оксана Станкевич у коментарі для Styler розповіла, що більшість відео, де викриваються масштаби вирубки лісів – це маніпуляція, яка не показує справжніх проблем у цій сфері. Богдан Проць лише частково поділяє таку думку.

"Проблема є однозначно непростою, з однієї сторони ми маємо технічне відставання способів ведення лісового господарства, з іншого- напіввійськовий спосіб його управління, де інша думка, крім думки керівництва, є неприйнятною. Я думаю, корупційна складова ведення лісового господарства призвела до його технічного відставання, що унеможливлює підвищення ефективності його ведення", - пояснює він.

Також, нагадаємо, раніше в мережі показали жахливі наслідки вирубки лісу.