ua en ru

"Не завербовані вони?": звільненим з полону українцям влаштують перевірку

"Не завербовані вони?": звільненим з полону українцям влаштують перевірку Фото: Звільнені з полону військові (РБК-Україна)

Спочатку їх откормят і нададуть медичну допомогу

Звільнених з полону українців чекає серйозна перевірка на предмет, не завербовані вони бойовиками. Про це повідомив генерал-майор Служби безпеки України, експерт з питань держбезпеки Василь Вовк, пише "ГОРДОН".

"Три роки тому, в 2014-му, було звільнено 150 українських заручників. Усіх їх доставили в Києві. На території однієї з військових частин вони пройшли співбесіди з контррозвідниками. Це стандартна процедура. Ніякого тиску на звільнених не чинили, їх просто розпитали про деталі. Цікаво, що зараз у кримінальних провадженнях звільнені не визнані потерпілими. Адже по кожному заручника, за фактом його викрадення має бути кримінальне провадження. Їх зобов'язані допитати як потерпілих. Але останнім часом процедура змінилася, і на це закривають очі", - сказав він.

"Враховуючи психологічний стан звільнених українців, їх перевірку будуть проводити не відразу. За моїми даними, прийнято рішення, що звільнених українців спочатку откормят, отпоят, нададуть медичну допомогу, а вже потім будуть з'ясовувати, не завербовані вони", – підкреслив Вовк.

Експерт заявив, що у звільнених з полону будуть дізнаватися всю можливу інформацію.

"У звільнених українців будуть дізнаватися всю інформацію. Наприклад, чи відомо їм щось про збитий Boeing. Вони не обов'язково повинні бути свідками цього інциденту, але певну інформацію довідатися цілком могли. Минулий раз із звільненими працювали відразу, але тепер вирішили дати людям прийти в себе. Звичайно, їм потрібен час для відпочинку та відновлення сил. По кожному бойовику у нас є кримінальне провадження", - зазначив Вовк.

"Звільнені українці можуть проходити як свідки. Тобто з ними ще треба працювати і працювати. Проведення контррозвідувальних співбесід із звільненими українцями – обов'язок спецслужб", – підсумував генерал-майор.

До речі, за день до обміну рідні двох полонених дізналися, що бойовики їх не віддадуть.