ua en ru

"Обережно, шахраї": як убезпечити себе при пошуку квартири в оренду

"Обережно, шахраї": як убезпечити себе при пошуку квартири в оренду Як не потрапити в пастку при оренді квартири - розповідає експерт (dpa.cv.ua)

Гроші наперед, "інформаційні послуги", підставні господарі квартири - які тільки способи не використовують шахраї, щоб отримати заповітні гроші і залишити орендаря ні з чим

Зняти пристойну квартиру в столиці або іншому місті за невеликі гроші – досить нелегке завдання. Інтернет переповнений оголошеннями про здачу в оренду будинків, квартир, кімнат. Як не потрапити в пастку при пошуку житла – пояснює ріелтор.

Styler попросив Олександра Набоку, члена Асоціації ріелторів України, розповісти про найбільш часті та типові випадки шахрайства при здачі квартири в аренту а також про те, як вберегти себе від можливої афери.

Вигадані власники

"Хотів зняти квартиру. Телефоную, а там пропонують перерахувати на картку кілька сотень гривень, лише потім мені дадуть номер телефону власника", - навіть важко сказати, наскільки часто мені доводилося чути подібне, - розповідає ріелтор Олександр Набок, - це якраз і є найпоширенішою аферою. З вас при першій же зустрічі або навіть в розмові по телефону просять перерахувати гроші за "інформаційні послуги".

Також існують сайти, що пропонують придбати так званий "абонемент", після якого вам будуть "відкривати" номери телефонів власників квартир. Закрити такі сайти може хіба що податкова служба. Але в будь-якому випадку потрібно розуміти, що престижні і надійні агентства нерухомості так не чинять – грошей у вигляді застави ніхто не вимагає".

"Обережно, шахраї": як убезпечити себе при пошуку квартири в орендуФото: В інтернеті люди розповідають про "схеми" квартирних афер (an-gorod.com.ua)

У часи економічної кризи і нестабільності валютного курсу вже традиційно зростає кількість квартирних аферистів, стверджує експерт.

"Насторожити в першу чергу повинно вимога оплати за послуги до того, як відбулася угода про оренду. Ціни на подібні "послуги" - різні. В основному беруть, скільки совість дозволить: від 200 до півтори тисячі гривень. Варто сказати, що ця схема вже досить стара, і більшість людей все-таки відразу помічають, що це чистого вигляду шахрайство. Але якщо схема діє і далі, значить, є і ті, кого вони обманюють. Потрібно бути дуже обережним і враховувати всі ризики. Справа ще й у тому, що такі випадки складно прорахувати статистично, адже далеко не кожен потерпілий заявляє про такі випадки в поліцію".

"Дуже сумно, що такі шахраї очорнюють образ тих, хто до роботи ріелтора підходить професійно. Адже насправді завдання ріелтора – максимально убезпечити від всіляких ризиків обидві сторони".

Ще одна розповсюджена схема - підставні господарі квартири. Знявши житло подобово, аферисти швидко роблять собі дублікати ключів і приводять в квартиру тих, хто хоче орендувати його на тривалий термін, укладають договір і одразу зникають. За закінчення дня або навіть декількох годин в квартиру приходить справжній її господар. На превеликий подив орендаря і власника, виявляється, що обидва повірили шахраєві.

"Як правило, ошукані орендарі навіть без частки сумніву віддають "власнику" гроші за два місяці, а це – значна сума, особливо в економічно непрості часи. Мало того, кілька років тому в Києві поширювали інформацію про те, що одна аферистка не тільки видавала себе за власника квартири, а і обкрадала квартири. На жаль, в Україні не тільки не впроваджена, а та не розроблена чітка схема захисту постраждалих орендарів. Тому варто потурбуватися і убезпечити себе заздалегідь".

Ніяких оплат наперед

За словами ріелтора, багато воліють не користуватися послугами агентств нерухомості і шукають квартирантів безпосередньо. У більшості випадків, на такі пошуки йде досить багато часу. До того ж, власник квартири, не знаючи специфіки складання договорів, які може укласти небезпечну для себе угоду.

"Багато хто побоюється агентств нерухомості, вважаючи за краще заощадити кошти. Але іноді, як кажуть, "скупий платить двічі". Цей принцип дуже характерний саме для сфери нерухомості. де кожен необдуманий крок несе за соболй великі фінансові втрати. Не прописавши всі нюанси в договорі, обидві сторонытак чи інакше йдуть на ризик. Але справжні агентства знають, яким чином передбачити і врахувати всі нюанси, щоб ці ризики були мінімальними. До того ж, якщо квартиру треба стати швидко, то реэлтор знайде квартирантів в найкоротші терміни".

Квартира "без просредников"

З іншого боку, не варто вірити тим оголошенням про здачу квартири, де зазначено "без посередників", але пізніше раптом виявляється, що це дійсно посередник. І тим більше, якщо номер телефону власника вам обіцяють надати пізніше, а спочатку ж пропонують проїхати подивитися квартиру без нього.

"Обережно, шахраї": як убезпечити себе при пошуку квартири в орендуФото: Насторожити повинна прохання оплатити послуги наперед (sq.com.ua)

"І ще раз запам'ятайте: ніяких оплат наперед! Від такого роду пропозицій краще відразу відмовитися: з тими, хто йде на обман, вказуючи горезвісну графу "без посередників", а насправді як раз і є таким, краще справи не мати. Надійні агентства звичайно не приховують, що вони надають послуги по пошуку квартири. Зазвичай все виглядає так: спочатку приходимо на об'єкт, обговорюємо всі нюанси, укладаємо договір і лише потім можлива оплата послуг. За кілька днів до цього власник квартири, звичайно ж, може прийти до нас в офіс, щоб дати оголошення про пошук квартирантів".

Побутові хитрощі і "людський фактор"

Здавалося б, всі документи на право володіння квартирою пред'явлені, договір підписаний і орендар вселився в омріяне житло. Але через якийсь час можуть виникнути додаткові "нюанси".

Інші негаразди, які виникають як під час здачі квартири, так вже і через місяці або навіть роки після укладення угоди, пов'язані не так з шахрайством, як з "людським фактором". Іноді господарі йдуть на хитрість, щоб під різними приводами не віддавати заставу, взятий ними за останній місяць проживання в квартирі.

"Зовсім нещодавно мені розповіли про випадок, коли господиня квартири навідріз відмовилася повернути заставу, частину тієї суму грошей, яку квартирант традиційно платить за перший та останній місяць проживання. Мотивувала тим, що їй "занадто пізно" повідомили про виселення, і вона не мала часу підшукати нових орендарів. Хоча орендарі самі шукали собі заміну, а господиня з ними не хотіла зустрічатися, бо не мала часу бачитися".

Таким чином була знайдена "причина" не віддавати чималеньку суму грошей. Як мені сказали, в договорі цього моменту прописано не було. А якщо б були вказані умови повернення цих грошей, такий випадок можна було б вирішити. А так – квартиранти просто нікому не можуть довести, що вони цю суму грошей віддали".

Іноді власник раптом починає вимагати гроші заздалегідь, мотивуючи таке прохання поганим фінансовим станом і непередбаченими витратами. Експерт радить також вказати в договорі терміни виплати грошей за оренду.

Договір – головний захист

При пошуку квартири в оренду варто обговорити з господарем те, як буде здійснюватися ремонт побутової техніки в разі її поломки.

"Це вже залежить від випадку. Наприклад, квартиранти часто говорять «я тут живу, я користуюся, я і буду чинити". Але іноді лагодить і власник. Іноді власники придумують різні хитрощі, щоб не оплачувати різні побутові витрати. У будь-якому випадку, якщо таке трапляється, завжди апелюйте укладеним договором. Мовляв, "ось, дивіться, тут ми все прописали, не придумуйте". Договір – це інструмент захисту обох сторін".

"Обережно, шахраї": як убезпечити себе при пошуку квартири в орендуФото: Детально складений договір про оренду нерухомості - головна захист обох сторін (domik.ua)

За словами Олександра, багато людей впевнені, що договір про оренду житла обов'язково потрібно завірити у нотаріуса, і лише тоді він буде дійсний. Звичайно, завірити документ можна. Але якщо раптом дійде до суду, то ця інстанція не приймає до уваги і незавірені документи. Єдиний нюанс – вони обов'язково повинні бути підписані обома сторонами. Підписувати всі документи бажано при свідках. В більшості випадків таким свідком є ріелтор, але іноді приходять друзі або члени родини з обох сторін.

Вимагайте документ про право власності на житло

Більшість квартирних афер "провернути" легко у тому випадку, якщо орендар підходить до пошуку неодхобимой йому квартири занадто довірливо, каже експерт.

"До моменту, поки орендарі будуть повністю розраховувати лише на порядність господаря квартири і не будуть просити пред'явити необхідні в таких випадках документи, що квартирні шахраї будуть процвітати. Універсальна порада, яку можна дати в більшості випадків – це просити показати документи, які підтверджують, що квартира належить цій людині. Якщо ж вам показують тільки копію документів, та при цьому ще й не дають вам в руки, ви в праві як мінімум запідозрити недобре", - підкреслює Олександр Валентинович.

Найкраще приходити на зустріч з укладення угоди якщо не з юристом, то зі свідком. Тоді буде більше шансів, що ваш друг чи родич помітить можливий "підступ", який ви могли залишити без уваги.

"Стосовно документів, які вам будуть показувати – варто врахувати ще один фактор. Наприклад, вам можуть показати документи про реєстрацію або прописку того або іншої людини в цій квартирі. Але це ще не означає, що квартира йому не належить, адже прописати в ній можуть не тільки власника. Якщо ж у квартирі прописані кілька людей, краще взяти письмовий дозвіл про оренду і у них. Адже існує норма, згідно з якою якщо один з прописаних в квартирі людей проти того, щоб її здавали, то договір оренди може вважатися недійсним".

"Наведу приклад. Буквально днями ми укладали договір про оренду трикімнатної квартири, в якій прописані жінка і її син, і належить вона синові. Коли ми знайшли бажаючих зняти квартиру, на угоду прийшли обидва з господарів. Вони підтвердили, що обидва не проти здачі квартири в оренду. Таким чином, питання одразу відпало. Тут все залежить від сумлінності підходу власників квартири. Краще один раз сходити на зустріч всім, хто прописаний в квартирі, ніж потім кожному з них окремо давати дозвіл на оренду".