ua en ru

Не про квіти і цукерки: що насправді означає 8 березня

Не про квіти і цукерки: що насправді означає 8 березня Фото: 8 березня (pixabay.com/Profile)

Факти з історії Міжнародного жіночого дня 8 березня

Міжнародний жіночий день - одне з найбільш зворушливих і ніжних свят. 8 березня відзначають вже протягом сотні років, і хоча в наші дні це свято жіночності і краси, раніше воно символізувало дух боротьби прекрасної половини людства за свої права. Історія виникнення 8 березня і найцікавіші факти про жіночий день - в матеріалі Styler.

8 березня в початку ХХ століття: свято сильних духом і активних жінок

На початку минулого століття жінки Європи і США почали активно добиватися рівності в правах з чоловіками, можливості брати участь у виборах, поліпшення умов праці. Так, перша масова демонстрація робітниць фабрик пройшла в Нью-Йорку 8 березня 1908, а ще через два роки в Данії відбулася конференція, на якій активістки Європи і Америки об'єдналися в своїх прагненнях. Головними вимогами тих років були: отримання жінками виборчого права, участь у вирішенні соціальних проблем нарівні з чоловіками, скорочення тривалості робочого дня, підвищення заробітних плат.

Саме на датській конференції в 1910-му виступила німецька комуністка Клара Цеткін з пропозицією встановити один з днів у році, коли жінки різних країн і континентів будуть збиратися разом, щоб заявити про свої права і залучити до цього увагу світової громадськості.

Клара ЦеткинФото: Клара Цеткін (facebook.com/btopast)

Дату відразу вибрати не вдалося, тому кілька років Жіночий день проходив у різні дні, а після отримання жінками виборчого права, традиція і зовсім втратила популярність у Європі. Хоча питання про нерівні умови при прийомі на роботу та оплату праці, які піднімали активістки на демонстраціях в минулому столітті, актуальні й досі.

Міжнародний жіночий день за часів СРСР

У Радянському союзі свято 8 березня було "червоним днем ​​календаря", і відзначалося в пам'ять про одну знакову подію в історії СРСР, ініціатором якої також були жінки. 8 березня (23 лютого за старим стилем) 1917 року на вулиці Петрограда вийшли працівниці однієї з текстильних фабрик міста. Вони вимагали рівних прав у суспільстві та поліпшення умов праці. До них приєднувалося все більше і більше людей, в тому числі і чоловіки. Незабаром страйк переріс в масові заворушення і став початком Лютневої революції, що призвела до повалення імперського режиму і встановлення влади більшовиків.

Пізніше, на соціалістичній конференції жінок, дата 8 березня була проголошена святом в пам'ять про події 1917 року в Санкт-Петербурзі. За рішенням уряду СРСР, в 1966 році Жіночий день став офіційним вихідним днем. І після розпаду Союзу 8 березня залишається державним святом у багатьох колишніх республіках (Росія, Білорусь, Молдова, Грузія, Казахстан, Киргизстан і ін).

В Україні 8 березня - офіційний вихідний, хоча вже кілька років поспіль ведуться дискусії про зміну статусу свята. В Українському інституті національної пам'яті пропонують перейменувати його на День захисту прав жінок і зробити робочим днем.

8 березня вітають жінокФото: 8 березня вітають жінок (pixabay.com/klimkin)

Як зараз святкують 8 березня

8 березня у багатьох країнах не є державним святом, і своє первинне значення воно втратило. Жіночі страйки і демонстрації змінилися зовсім іншими традиціями. Сучасний Міжнародний жіночий день став святом краси і ніжності. Цей весняний день наповнений посмішками, ароматом квітів, милими презентами, словами кохання від чоловіків.

Однак в ООН 8 березня і в наш час є приводом, щоб підняти важливі соціальні питання для жінок. У 1977 році Генеральна асамблея ООН затвердила резолюцію про встановлення Дня за права жінок і міжнародний мир. З тих пір щорічно 8 березня проводяться тематичні дні, присвячені руху за рівність у суспільстві і проти дискримінації жінок.

До речі, в новому випуску хайп-таксі українці висловилися про те, чи повинно 8 березня бути вихідним днем.

Хайп-таксі # 6: Чи повинно 8 березня бути вихідним днем?